Obłoki srebrzyste po raz kolejny zalśniły nad Polską. Mimo niedawnej pełni Księżyca, zjawisko było doskonale widoczne w wielu regionach Polski. Ich zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.
W nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie pojawiły się obłoki srebrzyste. Zjawisko było doskonale widoczne w pierwszej części nocy, zarówno na północy kraju, jak i w centralnej Polsce. W jego obserwacji nie przeszkadzała nawet niedawna pełnia Koźlego Księżyca.
Księżyc nie przeszkodził
Jak opowiadała Reporterka 24 Klasia96, to pierwsze obłoki srebrzyste, jakie udało jej się zobaczyć na własne oczy. Pojawiły się one nad Jakubowizną na Mazowszu. "Przepiękny spektakl. Nie przeszkodziły ani światła sąsiednich budynków, ani chmury, ani Księżyc w pełni" - dodała internautka.
Obłoki srebrzyste były doskonale widoczne również we wschodniej części Mazowsza. "Dzisiaj nie miały łatwo, bo Księżyc w całej swojej krasie. A jednak się udało" - przekazał Reporter 24 damian_91.
Zjawisko pojawiło się także w Chojnicach na Pomorzu. Autor zdjęcia, pan Łukasz, zauważył, że "wysoka aktywność słońca nie sprzyja powstawaniu obłoków srebrzystych".
Jak obserwować obłoki srebrzyste
Sezon na obłoki srebrzyste trwa od później wiosny przez lato. Powstają one na wysokości około 80 kilometrów nad powierzchnią planety - to najwyższe chmury, jakie możemy obserwować z powierzchni Ziemi. Odbijają one światło słoneczne i tworzą lśniące łuny, wyraźnie odcinające się na tle nieba.
Jak obserwować obłoki srebrzyste? Warto wybrać się w miejsce na otwartej przestrzeni. Powinniśmy pamiętać, żeby było tam jak najmniej sztucznego światła - lamp, billboardów czy wysokich budynków, ponieważ jego każde dodatkowe źródło może utrudnić nam podziwianie srebrzystych łun.
Autor: as / Źródło: tvnmeteo.pl / Kontakt 24