"Bardzo się bałam, ale test był nawet prosty", "Nie było tak źle" - komentują uczniowie, którzy pisali dziś sprawdzian dla szóstoklasistów. Nie brakuje jednak odmiennych głosów. "Totalna porażka" - napisała @Weronika, skarżąc się na niejasno sformułowane zadania. Punktualnie o 9, ponad 360 tys. szóstoklasistów z ponad 12 tys. szkół podstawowych w całej Polsce zmagało się z zadaniami, które miały sprawdzić w jaki sposób przyswoili m. in. czytanie, pisanie, rozumienie i liczenie.
Ogólnopolski sprawdzian dla szóstoklasistów zakończył się po godzinie 10. Trwał 60 minut, choć uczniowie z dysfunkcjami mogli pisać go pół godziny dłużej. Według zapewnień rzeczniczki Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marioli Konopki, przebiegał wyjątkowo spokojnie. "Wszystko odbyło się zgodnie z procedurami"- mówiła Konopka w rozmowie z PAP. Teraz prace uczniów będą sprawdzać egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. "Totalna porażka" kontra "nie było tak źle" Uczniowie, którzy przystąpili dziś do egzaminu, od rana przesyłali maile na skrzynkę Kontaktu24. Pisali o swoich obawach, stresie związanym ze sprawdzianem i prosili, by trzymać za nich kciuki. (CZYTAJ WIĘCEJ). Po egzaminie podzielili się z nami swoimi wrażeniami:
„Właśnie przed chwilą wróciłam do domu z testu szóstoklasisty. Jestem zła, ponieważ test okazał się totalną porażką. Zadania były trudne. Mimo, że mam bardzo dobre oceny, nie umiałam sobie poradzić z niektórymi zadaniami. Pytania były albo niepoprawnie sformułowane albo głupie" - napisała na skrzynkę Kontaktu 24 @Weronika.
Innego zdania jest @Jakub: „Według mnie sprawdzian był prosty. Niektóre zadania były podchwytliwe, ale nie dałem się zwieść pozorom. Długą formą wypowiedzi było opowiadanie o osobie, która zrobiła przyjemność domownikom. Na początku każdy musiał przeczytać tekst o historii kina oraz wiersz o deszczu i następnie odpowiedzieć na pytania. Tegoroczna matematyka też była dość prosta dla osób, które umieją logicznie myśleć” – napisał szóstoklasista.
"Obawiałam się, że nie dam rady, ale nie było źle. Test był nawet łatwy" - ocenia @Martyna. Podobnego zdania jest @Michał: „Było całkiem ok. Zadania aż tak ciężkie nie były, ale nad niektórymi musiałem się trochę zastanowić” - przyznał internauta.
Jak przygotować czekoladę do picia? Podczas wtorkowego testu szóstoklasiści rozwiązywali zadania sprawdzające ich wiedzę z zakresu czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Musieli wykazać się m.in. umiejętnością napisania instrukcji przygotowania czekolady do picia, zinterpretować wiersz Leopolda Staffa i obliczyć, ile trwają reklamy podczas programu telewizyjnego.
Wyniki w czerwcu Na wyniki tegorocznego sprawdzianu szóstoklasiści muszą poczekać do czerwca. To właśnie wtedy okaże się, jak poszły im testy. Za udzielenie poprawnych odpowiedzi każdy uczeń może uzyskać maksymalnie 40 punktów. Ci, którym nie poszło najlepiej, nie mają jednak powodów do niepokoju - jeśli zamierzają kontynuować naukę w gimnazjach rejonowych, to liczba uzyskanych punktów ze sprawdzianu nie ma większego znaczenia - i tak zostaną przyjęci do szkoły.
Co innego w sytuacji, gdy uczeń marzył o szkole prywatnej, społecznej lub wybrał gimnazjum spoza rejonu - tu liczba punktów może zdecydować o przyjęciu do szkoły. Do pisemnego sprawdzianu przystąpiło we wtorek ponad 360 tys. szóstoklasistów z ponad 12 tys. szkół podstawowych w całej Polsce. Uczestnictwo w sprawdzianie jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie mógł przystąpić do sprawdzianu we wtorek, będzie go pisać w drugim terminie - w czerwcu.
Autor: kde//ja