tvnpix
Foto: Casimirus

Noc inna niż wszystkie. Superksiężyc w obiektywach Reporterów 24

Pełnię Księżyca utożsamia się z między innymi z bezsennością i lunatykowaniem. Ziemski satelita wpływa również na zachowania zwierząt. Już dzisiaj warto spojrzeć w niebo, bo rozświetli je superksiężyc. Reporterzy 24 przysyłają nam swoje zdjęcia.

 

Jak podaje portal tvnmete.pl, podczas niedzielnej pełni Srebrny Glob będzie wyglądał na około 16 procent jaśniejszy oraz siedem procent większy niż zwykle. Astrofizyk z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej tłumaczy, że podczas wschodu satelity "będzie można doświadczyć iluzji optycznej, która spowoduje, że Księżyc będzie wydawał się większy, kiedy spojrzy się na horyzont".

Dlaczego widziana tarcza Księżyca będzie wydawała się tak duża? Odpowiedź jest dość prosta - w jednym czasie muszą zbiec się pełnia oraz maksymalne zbliżenie satelity do Ziemi. Wszystko to zapewnia nam kształt jego orbity - na eliptyczną, a nie okrągłą.

Najbliższy punkt tej elipsy (perygeum) znajduje się prawie o 50 tysięcy kilometrów bliżej Ziemi niż najodleglejszy (apogeum). W Polsce Księżyc znajdzie się w fazie pełni około godziny 16.47, a jego perygeum wystąpi w poniedziałek o godzinie 9.45.

Więcej o superksiężycu i pełni przeczytasz na portalu tvnmeteo.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: ao/aw Źródło: tvnmeteo.pl