tvnpix
Niezwykły lot szpaków, Foto: Kazimierz Duda, Kontakt 24

Niezwykły pokaz ptaków. "Tańczyły nad wodą"

Latały po wieczornym niebie, tworząc niezwykłe, nieregularne kształty. - Po prostu zatańczyły nad wodą - tak o niezwykłym pokazie szpaków opowiadał pan Kazimierz. Ptaki krążyły, wzlatywały i opadały nad wodą, nie zdając sobie sprawy z wrażenia, jakie wywołały swoją choreografią. - Czegoś takiego jeszcze nie widziałem - podsumował Reporter 24, a nagranie ze sceną uchwyconą w Szerzynach (Małopolskie) przesłał na Kontakt 24.

Pan Kazimierz wybrał się w środę w okolice małopolskich Szerzyn. Po godzinie 18 był świadkiem niezwykłego widowiska. - Wybrałem się na grzyby. Jechałem, gdy nagle na niebie zauważyłem coś takiego. Zatrzymałem się, wyjąłem telefon i zacząłem nagrywać - relacjonował.

Na przesłanym przez pana Kazimierza nagraniu widać stado ptaków. Krążyły na niebie, tworząc w locie zaskakujące kształty.

"Zatańczyły nad wodą"

- Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem - przyznał pan Kazimierz. - Pięknie to wyglądało. Po prostu zatańczyły nad wodą. Zazwyczaj widzi się pszczoły w roju, a tu proszę, w rój ułożyły się ptaki - podziwiał Reporter 24.

Jak się okazało, ptaki tworzące ciasną kolumnę, która wydaje się tańczyć, to popularne w Polsce szpaki.

Szukały noclegu

O wytłumaczenie zachowania tych ptaków poprosiliśmy doktora Andrzeja Kruszewicza, ornitologa, dyrektora warszawskiego zoo.

- Są tak zwinne, że nawet się nie dotykają mimo małej odległości - po obejrzeniu nagrania zauważył ornitolog.

- Ich zachowanie można wytłumaczyć na dwa sposoby. Szpaki co wieczór szukają miejsca do przenocowania. Rozglądają się za trzcinami na jeziorze i jednocześnie sprawdzają, czy jest bezpiecznie. Na filmie szpaki szukają miejsca na nocleg. Wskazuje na to późna pora oraz jezioro. Jeśli w okolicy nie ma trzcin, szpaki nocują na drzewach - wyjaśnił doktor Andrzej Kruszewicz.

Druga sytuacja, gdy szpaki tworzą podobne formy na niebie, również związana jest z bezpieczeństwem. - W przypadku zauważenia drapieżnika, ptaki tworzą ciasną kolumnę i obserwują otoczenie - dodał ornitolog.

Szpaki pod ochroną

- W całej Polsce znajdują się parki miejskie, gdzie szpaki podczas swojej wędrówki są częstymi gośćmi. Są pod ochroną w przeciwieństwie do szpaków w Europie Zachodniej. Tam, w obawie przed zniszczeniem winnic, są traktowane jak szkodniki. Kiedyś szpaki były mieszkańcami lasów. Dzisiaj żyją obok ludzi, a dodatkowe miejsca na gniazda pozytywnie wypłynęły na ich liczbę - zauważył doktor Andrzej Kruszewicz.

Autor: rp,ok/ak