Bąble, biszkopty lub... wymiona - takich słów Reporterzy 24 używali do określenie niezwykłych chmur, które pojawiły się w poniedziałek po południu nad Gorzowem Wielkopolskim chwilę po przejściu burzy. Chwycili za aparaty fotograficzne i przesłali do nas zdjęcia niezwykłego zjawiska.
Chmury, które uwiecznili na zdjęciach Reporterzy 24, to Cumulonimbus mammatus, zwane też kłębiastymi chmurami deszczowymi z wymionami. Często pojawieniu się tego zjawiska towarzyszy zbliżanie się lub ustępowanie burzy, a wymiona pojawiają się zwykle w chmurach typu stratocumulus oraz cumulonimbus. Kieszenie
Zazwyczaj chmury są od spodu płaskie. Wynika to z procesu ich powstawania. Gorące, wilgotne powietrze unosi się do góry i tam schładza. Kondensuje do postaci kropel wody o ściśle określonej temperaturze. Po ich uformowaniu takie powietrze staje się nieprzezroczystą chmurą.
W pewnych warunkach mogą rozwijać się w chmurach swoiste kieszenie, w których znajdują się krople wody lub lód opadający w trakcie parowania. Efekt widać na zdjęciach Reporterów 24.
Autor: kde//ja