Pogoda nie była sprzymierzeńcem obserwatorów całkowitego zaćmienia Księżyca. Nad Polską zaległy chmury, sytuacji nie poprawiał smog. W niektórych miejscach pojawiły się jednak rozpogodzenia. Na Kontakt 24 wysyłacie nam księżycowe zdjęcia. Otrzymujemy je również z zagranicy. Czekamy na więcej!
W Polsce całkowite zaćmienie wystartowało o godzinie 5.41, a zakończy się o 6.43. Moment kulminacyjny miał miejsce o godzinie 6.12.
Jednocześnie doszło do przejścia Księżyca przez perygeum, czyli najbliższy punkt jego orbity wokół Ziemi. Dzięki temu obserwujemy zjawisko superpełni, czyli superksiężyca. To oznacza, że Księżyc na niebie wydaje się trochę większy, niż w trakcie zwyczajnej pełni.
Czerwony kolor
Podczas zaćmienia Srebrny Glob miał czerwonawą barwę. Ziemia blokuje docieranie promieni słonecznych bezpośrednio do Księżyca. Atmosfera naszej planety powoduje załamywanie i rozpraszanie płynących do nas promieni słonecznych. Do Księżyca dociera trochę światła, ale jest ono jednak przefiltrowane przez atmosferę, która skuteczniej rozprasza światło o falach krótszych (niebieskie) niż dłuższych (czerwone).
Kolejne zaćmienie Księżyca, tym razem częściowe, będzie widoczne z Polski za około pół roku - 16 lipca 2019 r. Z kolei poprzednie całkowite zaćmienie Księżyca mieliśmy okazję oglądać 27 lipca 2018 r.
Autor: dd/aw