Zalążki trąb powietrznych pojawiły się w niedzielę w Głubczycach w województwie opolskim. - W niedzielę możemy jeszcze wiele ich zobaczyć, bo mamy warunki, które sprzyjają silnemu wypiętrzaniu się chmur burzowych - zaznaczyła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Nagranie, na którym widać to zjawisko, otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Reporter 24 o nicku Mateusz0if7 uchwycił w niedzielę na nagraniu dwa leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych formujących się w Głubczycach na Opolszczyźnie. Film przesłał na Kontakt 24.
Nie jeden, a dwa
Jak powiedziała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, trąba powietrzna powstaje w wyniku kondensacji, czyli skraplania się pary wodnej.
- Lej kondensacyjny rozwija się od podstawy chmury burzowej w kierunku ziemi. Powstaje wtedy, kiedy w chmurze występują silne prądy wstępujące. Zwykle na pewnej wysokości jest uskok wiatru, i ten prąd zaczyna skręcać. W pewnym momencie zaczyna wirować, a para wodna w nim zaczyna się skraplać. Tak powstaje właśnie tuba - tłumaczyła synoptyk.
Dodała, że jeżeli prądy wstępujące w chmurze są mocno rozwinięte, to może utworzyć się trąba powietrza. - Jeżeli są słabiej rozwinięte, to widzimy właśnie takie tuby jak na nagraniu. W niedzielę możemy jeszcze wiele ich zobaczyć, bo mamy warunki, które sprzyjają silnemu wypiętrzaniu się chmur burzowych - mówiła.
"Taką tubę będzie można zobaczyć jeszcze w niedzielę"
Jakie warunki sprawiły, że rozwinęły się tam tuby?
Jak tłumaczyła synoptyk, region Opolszczyzny i Śląska dostał się pod wpływ niżu, który ma swoje centrum nad Austrią i Węgrami. Z tym niżem związana jest formacja chmur warstwowych, z których zbudowane są też chmury burzowe. One będą się piętrzyć na południu kraju. - Taką tubę, zalążek trąby powietrznej będzie można zobaczyć jeszcze w niedzielę na południu Polski, na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu - mówiła.
Autor: anw,ps/dd / Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24