Transparenty z hasłami "Rodzina królewska niemile widziana", koszulki z przekreślonym wizerunkiem Elżbiety II i antybrytyjskie hasła na demonstracji w Dublinie. Irlandczycy protestują przeciw pierwszej w historii wizycie brytyjskiego monarchy w ich kraju od czasu odzyskania niepodległości. Film z protestu na Dorset Street w Dublinie przesłał Reporter 24 Janusz_Zasadzki.
Jak relacjonuje Reporter 24, królowa miała pojawić się w tym miejscu między 13 a 14 czasu dublińskiego. Około 13.30 rozpoczęły się starcia z policją.
Elżbieta II wylądowała w Irlandii dziś przed godz. 13 czasu polskiego. To historyczna wizyta - bo pierwsza oficjalna brytyjskiego monarchy od odzyskania niepodległości w 1922 roku.
Przez kilkaset lat Irlandczycy byli poddanymi brytyjskiej korony. Niepodległość wywalczyli zbrojnie, a bojownicy o wolność zostali pochowani właśnie w Ogrodzie Pamięci w Dublinie. Wizyta Elżbiety II w miała być oodaniem im hołdu, a złożony tam wieniec symbolicznym wyrazem brytyjsko-irlandzkiego pojednania.
Przyjazd królowej wywołuje jednak liczne protesty wśród Irlandczyków. Wskazują oni na to, że wypada ona dokładnie w 37. rocznicę zamachów terrorystycznych w Dublinie i Monaghan. Obwinia się za nie północnoirlandzkich protestantów, tzw. lojalistów. Krewni 34 ofiar zamachów podkreślają, że rząd brytyjski powinien wszcząć dochodzenie w tej sprawie i odtajnić akta.
Wizycie Elżbiety II sprzeciwia się też prawnuk rozstrzelanego przez Brytyjczyków lidera Powstania Wielkanocnego z 1916 r. Jamesa Connolly'ego - James Connolly Heron. Według niego wizyta królowej w Ogrodzie Pamięci dowodzi braku wrażliwości i jest pełna sprzeczności. - Biorąc pod uwagę, że Brytyjczycy wciąż okupują część Irlandii (sześć hrabstw na północy - red.), czy nie jest dziwne, że Elżbieta II upamiętnia tych, którzy zginęli walcząc o jedność kraju, choć tego oficjalnie nie przyznaje - pyta.
Z kolei organizacja Republikańska Sinn Fein (która nie jest tożsama z Sinn Fein Gerry'ego Adamsa) zwraca uwagę na koszty, jakie poniesie Irlandia w związku z wizytą. - Około 10 mln euro zostanie wydanych na tę paradę imperializmu i pompy, paradę oficjalnych bankietów i wizyt w stadninach ogierów - oświadczył Des Dalton z Republikańskiej Sinn Fein.
Na czas wizyty zmobilizowano dodatkowe środki bezpieczeństwa. Na służbie jest co najmniej 8,5 tys. żołnierzy i policjantów. Z Irlandii Płn. ściągnięto dwie armatki wodne, uruchomiono rezerwy, wstrzymano urlopy. Zamknięto wiele ulic, wprowadzono ograniczenia w parkowaniu, zanitowano studzienki kanalizacyjne i sprawdzono wszytskie latarnie uliczne.
Elżbieta II spotkała się już z prezydent Mary McAleese, miała też spotkać się z premierem Endą Kenny'm. W czasie czterodniowej wizyty Elżbieta II odwiedzi także m. in. najstarszą uczelnię w Irlandii - założony w 1592 roku Trinity College, browar Guinnessa w Dublinie, stadniny koni w Kildare i Coolmore, historyczne zamczysko (Rock of Cashel) w Tipperary, gdzie przez kilkaset lat przed inwazją Normanów rządzili królowie Munsteru. Tam też patron Irlandii św. Patryk miał w V w. nawrócić na chrześcijaństwo ówczesnego króla.(PAP)
Autor: rs/jaś