"Nauczyliśmy się żyć w kombinezonach, ale ta praca wcale nie jest lżejsza". Lekarka o pracy w czasie trzeciej fali

Lekarka z Wrocławia o pracy podczas trzeciej fali

Obserwujemy bardzo dużą liczbę zakażeń u osób młodych, pacjentów w wieku 20, 30 i 40 lat, również u dzieci szkolnych - mówiła Beata Osińska, lekarz specjalista medycyny rodzinnej. Zwróciła uwagę, jak telemedycyna wpłynęła na pracę lekarzy i zdrowie pacjentów. - Okazało się, że gros pacjentów z chorobami przewlekłymi nagle zniknął - powiedziała.

Lekarka z Wrocławia o pracy podczas trzeciej fali
Lekarka z Wrocławia o pracy podczas trzeciej falitvn24

Resort zdrowia poinformował w środę o 25 052 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. To ponad 7 tysięcy infekcji więcej niż tydzień temu i także siódmy najwyższy wynik dobowy od początku epidemii w Polsce.

Tego dnia szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował o objęciu dodatkowymi obostrzeniami całego kraju. Od 20 marca do 9 kwietnia zamknięte zostaną hotele, ograniczona działalność galerii handlowych, zamknięte będą kina, teatry, baseny i obiekty sportowe, a uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych wrócą do nauki zdalnej.

"Obserwujemy bardzo dużą liczbę zakażeń u osób młodych, również u dzieci szkolnych"

O swojej pracy w czasie trzeciej fali epidemii opowiedziała na antenie TVN24 Beata Osińska, lekarz specjalista medycyny rodzinnej i kierownik Grupowej Praktyki Lekarzy Rodzinnych MEDOPOR we Wrocławiu.

Pytana była między innymi, co doradziłaby najbliższym w sprawie wyjazdu na Wielkanoc. - Na pewno zostać w domu. To jedyna rzecz, którą możemy, przy rosnącej liczbie zakażeń z dnia na dzień, radzić każdemu pacjentowi, nie tylko naszej rodzinie - tłumaczyła.

- Obecnie obserwujemy bardzo dużą liczbę zakażeń u osób młodych, pacjentów w wieku 20, 30 i 40 lat, również u dzieci szkolnych. Jeszcze kilka miesięcy temu, gdy zaczynała się pandemia mówiliśmy, że dzieci z klas I-III nie chorują lub bardzo rzadko chorują na COVID-19, teraz od kilku tygodni obserwujemy masową ilość pacjentów młodych, uczniów, którzy są zakażeni - opisywała.

Dodała, że w jej gabinecie najmłodszym pacjentem chorym na COVID-19 było dwunastomiesięczne dziecko. - Są również pacjenci, którzy przechodzili już covid. Ci, którzy przechodzili go w listopadzie, w grudniu, obecnie zgłaszają się z pełnoobjawowym drugim zachorowaniem - zauważyła.

Wyjaśniła, że wynika to z "bardzo niskiego poziomu przeciwciał, który u każdej osoby utrzymuje się w różnym czasie". - Zaczęliśmy namawiać pacjentów do badania przeciwciał po przechorowaniu, po szczepieniu, aby wiedzieć, na jakim poziomie odporności każdy z nas jest - mówiła.

"Straty lecznicze będziemy odrabiać bardzo długo"

Na Kontakt 24 trwa akcja #NaPierwszejLinii dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. Czekamy na Wasze relacje, filmy i zdjęcia, gdzie pokażecie pracę w karetkach i na oddziałach. Wszystko po to, aby uświadomić, jakie zagrożenie niesie za sobą epidemia. Doktor Osińska jesienią ubiegłego roku wysłała zdjęcie ze swojego dyżuru.

Co się zmieniło od tego czasu? - Nauczyliśmy się żyć z falą pandemii na plecach: w kombinezonach, w hełmach, w maskach, pracować w reżimie sanitarnym - wymieniała. Zaznaczyła jednak, że "praca wcale nie jest spokojniejsza".

- Nagle zauważyliśmy, że ten system, w którym pracowaliśmy kilka miesięcy, oparty głównie na telemedycynie i teleporadach, niestety ograniczył nam znacznie diagnostykę i leczenie naszych pacjentów. Okazało się, że gros pacjentów z chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, cukrzyca, nagle zniknął. Nie pojawiają się u lekarza, nie dzwonią do nas - opisywała.

Dodała, że często również pacjenci zgłaszają się do lekarza zbyt późno. - Bardzo często w takich sytuacjach kierujemy ich do szpitali. Ten stan braku kontaktu z lekarzami w okresie kilku miesięcy powoduje, że straty lecznicze, które mamy, będziemy odrabiać bardzo długo - przyznała.

Przypominając, że większość medyków jest już zaszczepionych, zachęciła do wizyt w przychodniach. - To miejsce, gdzie jest bezpiecznie i gdzie możemy zacząć powracać do normalności w leczeniu naszych przewlekłych chorób, nie tylko covidowych - powiedziała.

Czytaj też na portalu tvn24.pl.

Autor: akw/kg / Źródło: tvn24

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

Nawałnice przeszły w niedzielę przez Arabię Saudyjską. Ulewny deszcz spowodował, że w mieście Dżedda doszło do podtopień. Widać je na nagraniu, które wysłała na Kontakt24 pani Martyna.

Nawałnice w Arabii Saudyjskiej. Podtopiona Dżedda na nagraniu Reporterki24

Nawałnice w Arabii Saudyjskiej. Podtopiona Dżedda na nagraniu Reporterki24

Źródło:
gulfnews.com, Kontakt24

Podróżujący pociągiem mężczyzna zauważył samochód, który ciągnął za sobą sanki z dwójką małych dzieci. W trakcie krótkiego postoju nagrał film, który ma zamiar przekazać policji. Uważa, że ta zabawa mogła skończyć się tragicznie. Nagranie dostaliśmy na Kontakt24.

Samochód ciągnął sanki z dziećmi. "Ścigał się z pociągiem". Nagranie

Samochód ciągnął sanki z dziećmi. "Ścigał się z pociągiem". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, TVN24

W sześciu mieszkaniach przy ulicy Jęczmiennej we Wrocławiu ktoś uszkodził szyby, strzelając w nie najprawdopodobniej z wiatrówki. - Ktoś sobie zabawę urządził. Całe szczęście nikt nie stał przy oknie - zrelacjonował w rozmowie z nami pan Andrzej, jeden z mieszkańców. Sprawą ma zająć się policja.

Dziury po pociskach w oknach sześciu mieszkań we Wrocławiu

Dziury po pociskach w oknach sześciu mieszkań we Wrocławiu

Źródło:
Kontakt 24

W sobotni wieczór mogliśmy obserwować niezwykłe zjawisko - zakrycie Saturna przez Księżyc. Patrzeniu w niebo sprzyjała aura. Do obserwacji nie był potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt.

Saturn schował się za Księżycem. "Na zewnątrz zimno, ale było warto"

Saturn schował się za Księżycem. "Na zewnątrz zimno, ale było warto"

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Prezydent Andrzej Duda postanowił skorzystać z zimowej aury i wybrał się na narty do Kluszkowiec. W zjazdach towarzyszy mu dwóch ochroniarzy.

Andrzej Duda wypoczywa na nartach

Andrzej Duda wypoczywa na nartach

Źródło:
tvn24.pl

Pan Dariusz miał w czwartek wieczorem wylecieć z Sharm el-Sheikh do Rzeszowa samolotem linii SkyUp. Jego lot został jednak odwołany, podobnie jak kolejny. Linie lotnicze przepraszają pasażerów.

Odwołane loty z Egiptu i Fuerteventury. Część pasażerów musiała czekać prawie dwie doby

Odwołane loty z Egiptu i Fuerteventury. Część pasażerów musiała czekać prawie dwie doby

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Za sprawą powrotu zimy do Polski pogoda w części kraju była niebezpieczna. Występowały burze śnieżne, wiał silny wiatr. Na jadące auto w Koszalinie spadło drzewo. Opady śniegu i śliska nawierzchnia utrudniały kierowcom poruszanie się - zimowe opony były koniecznością. Pogodowe relacje otrzymaliśmy na Kontakt24.

Atak zimy w części Polski. Drzewo spadło na samochód

Atak zimy w części Polski. Drzewo spadło na samochód

Źródło:
dd

Pani Aleksandra zapłaciła 350 złotych za przejazd z Dworca Wschodniego do centrum. Według taryfy przewoźnika jeden kilometr podróży wyceniony był na 60 złotych. Kobieta nie zgłosiła sprawy na policję, ale nie kryje rozgoryczenia tą sytuacją. - To naprawdę przykre, że można tak kogoś naciągnąć - powiedziała.

350 złotych za 11-minutowy kurs

350 złotych za 11-minutowy kurs

Źródło:
Kontakt24/tvnwarszawa.pl

W lesie w podlaskim Surażu pojawiły się lodowe włosy. Zdjęcia, na którym widać to rzadkie zjawisko, dostaliśmy na Kontakt24. Dopiero kilka lat temu naukowcy odkryli proces jego powstawania.

"Przypominało pałki z watą cukrową. Było tego całe mnóstwo"

"Przypominało pałki z watą cukrową. Było tego całe mnóstwo"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Piętnastomiesięczna dziewczynka straciła przytomność po tym, jak "niezauważona weszła do skrzyni łóżka" i została tam przypadkowo zamknięta. Początkowo przywrócono dziecku funkcje życiowe, ale ostatecznie nie udało się jej uratować. Wstępne ustalenia wskazują, że doszło do tragicznego wypadku.

Nie żyje piętnastomiesięczna dziewczynka. "Weszła niezauważona do skrzyni łóżka"

Nie żyje piętnastomiesięczna dziewczynka. "Weszła niezauważona do skrzyni łóżka"

Źródło:
Kontakt24, TVN24

W małopolskiej Przysietnicy pojawiła się biała tęcza. Zdjęcie nietypowego zjawiska, które powstaje w czasie mgły, otrzymaliśmy na Kontakt24.

Biała tęcza w Małopolsce. "Czegoś takiego jeszcze nie widziałem"

Biała tęcza w Małopolsce. "Czegoś takiego jeszcze nie widziałem"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Policyjny pościg w Stargardzie zakończył się, gdy kierująca uderzyła w zaparkowany samochód. Jak się okazało, kobieta była pijana. Z tyłu auta była jej czteroletnia córka, jechała bez fotelika.

Pijana uciekała przed policją. W aucie była jej czteroletnia córka

Pijana uciekała przed policją. W aucie była jej czteroletnia córka

Źródło:
TVN24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informacje, że klienci centrum handlowego Bonarka w Krakowie utknęli w gigantycznych korkach i nie mogli po południu i wczesnym wieczorem wyjechać z parkingu. W sznurze aut - jak alarmował jeden z Reporterów24 - niektórzy czekali kilka godzin. - Potwierdzam, że nawał klientów sparaliżował ruch w okolicy, policja na miejscu stara się pomóc kierowcom i kieruje ruchem - przekazał tvn24.pl młodszy aspirant Mateusz Lenartowicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Drogowy paraliż pod centrum handlowym. Policja wysłała patrole

Drogowy paraliż pod centrum handlowym. Policja wysłała patrole

Źródło:
tvn24.pl

Za kurs z Dworca Centralnego na Mokotów zapłaciła 360 złotych. Zszokowana kobieta sprawę zgłosiła policji. - Powiedzieli mi, że wiedzą o tym mężczyźnie i jemu podobnych. To cała szajka - opowiedziała pani Klaudia. Czy policja może coś zrobić z nieuczciwymi "taksówkarzami"?

Nieuczciwi "taksówkarze" wystawiają rachunki na niebotyczne kwoty. Policja tłumaczy, co może zrobić

Nieuczciwi "taksówkarze" wystawiają rachunki na niebotyczne kwoty. Policja tłumaczy, co może zrobić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwszego dziadka do orzechów dostała jeszcze jako dziecko. Wtedy nie była zadowolona, wolała łyżwy. Jak się okazało, z biegiem czasu zbieranie drewnianych figurek stało się jej pasją. Chociaż ma 500 sztuk, szukając kolejnego dziadka, wie, czy taki stoi już na jej półce. - Czy mam ulubionego? Wie pani, to jak z dziećmi, wszystkie się kocha - mówi pani Aldona w rozmowie z tvn24.pl.

Zebrała 500 dziadków do orzechów, mają swój pokój

Zebrała 500 dziadków do orzechów, mają swój pokój

Źródło:
TVN24