tvnpix
Samolot wylądował w Rzeszowie

Największy samolot świata w Polsce. An-225 Mrija wylądował w Rzeszowie-Jasionce

Antonow An-225 Mrija wylądował w Rzeszowie-Jasionce. To czwarta wizyta największego samolotu na świecie w Polsce. Nagranie z lotniska w stolicy Podkarpacia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samolot w ostatnich dniach latał w kilku kierunkach. 11 listopada wyruszył z Kijowa do chińskiego Tianjin. Po kilkunastogodzinnej przerwie na załadunek towaru, maszyna ruszyła 12 listopada do Ałmatów w Kazachstanie. Tam An-255 odpoczywał prawie dobę.

Czytaj też na tvn24.pl

W sobotę 13 listopada o godz. 14. ruszył do Rzeszowa. W Baku w Azerbejdżanie miał międzylądowanie, a w Rzeszowie-Jasionce wylądował po godz. 23. W podróż powrotną wystartował w niedzielę po godzinie 14.

An-225 po raz czwarty w Polsce

Po raz pierwszy lądowanie Antonowa w Polsce odbyło się w 2003 roku w Poznaniu. Dwa lata później maszyna wylądowała w Katowicach i zabrała ze sobą trzy helikoptery Mi-2. 14 kwietnia 2020 roku An-225 wylądował na lotnisku w Warszawie. Wtedy samolot dostarczył z Chin materiały medyczne do walki z koronawirusem.

An-225 Mrija to sześciosilnikowy samolot transportowy produkcji radzieckiej, stworzony na Ukrainie. Ma długość 84 metrów i jest największym obecnie używanym samolotem. Jego ładownia mieści do 250 tysięcy kilogramów. Zbudowano tylko jeden egzemplarz tej maszyny. Budowy drugiego samolotu nie ukończono.

Autor: ek/adso Źródło: korso24.pl