"Na słowa PKW, że system działa, ogarnia nas śmiech"


Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała we wtorek rano, że "system informatyczny jest już w pełni sprawny". Jednak informacje, jakie docierały do nas od rana z całego kraju od członków komisji pokazywały coś zupełnie innego. W Białymstoku - kłopoty z zalogowaniem do systemu. W województwie warmińsko-mazurskim - system nie rozpoznawał liczby protokołów.

Śledź sytuację w komisjach wyborczych minuta po minucie na TVN24.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Na zdjęciu widać, że system nie rozpoznawał ilości przesłanych protokołów. Po dostarczeniu wymaganej liczby (31 z 31 oczekiwanych) wyświetlał się komunikat "Uwaga! Brakuje wystarczającej liczby protokołów do ustalenia wyników głosowania".

"Protokoły z wyborów do Rady Powiatu generują się, ale nie wyświetlają wyników dla poszczególnych kandydatów" - tłumaczył sytuację członek komisji, który poinformował nas o tym problemie. Jak mówił "to i tak lepiej niż wczoraj, bo wczoraj się nie otwierały".

Dodał tez, że protokoły miały się generować z systemu. "Na chwilę obecną jak widać jest kiepsko, a PKW publicznie twierdzi, że wszystko działa na 100%" - skomentował internauta i ocenił, że "jeśli w PKW zapadłaby teraz decyzja o ręcznym liczeniu i tworzeniu protokołów, prawdopodobnie do godziny 15 dnia dzisiejszego komisje uporałyby się z tym problemem i wybory by się zakończyły".

Podobny problem występował w województwie mazowieckim. Członkowie Komisji Wojewódzkiej mieli już wszystkie protokoły, jednak gdy chcieli ustalić wynik, dostawali komunikat zwrotny od systemu "brak wszystkich protokołów".

Więcej błędów

"Mimo zapewnień Państwowej Komisji Wyborczej o możliwości zestawienia wyników głosowania na Radnych Powiatu oraz Radnych do Sejmików Wojewódzkich nadal system nie umożliwia wygenerowania dokumentów na Radnych Powiatu oraz przesłania wyników z wyboru do Sejmików Województwa" - donosiła członkini komisji z Ostrzeszowa.

Jak wytłumaczyła, "objawia się to błędem logowania do systemu bądź braku uprawnień do wykonania czynności ustalenia wyników". Internautka podsumowała sytuację stwierdzeniem, że na słowa PKW o działającym systemie członków "ogarnia śmiech".

Poznań, Wrocław, Gdynia, Łódź...

Komisje z całego kraju nie mogły uporać się z problemami i błędami systemu.

- U nas nadal system nie działa. Liczymy, że niebawem zostanie uruchomiony – mówił Piotr Majchrzak, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej z Poznania.

Problemy miały też komisje we Wrocławiu. - Nie mamy podglądu do zbiorczych protokołów z powiatów - informował Marcin Bąk z wojewódzkiej komisji. Jemu udało się zalogować do systemu.

- Rano mieliśmy nadzieję, bo się zalogowaliśmy, ale później wszystko się posypało - dodał Janusz Misiewicz, pełnomocnik marszałka ds. wyborów.

"Jestem członkiem terytorialnej komisji wyborczej w jednej z gmin województwa łódzkiego. Komunikaty PKW z godzinnych rannych o działającym bez problemu systemie to fikcja" - napisał internauta. "System nie działa, nadal nie można drukować protokołów terytorialnej komisji" - tłumaczył i postawił pytanie "ile to jeszcze potrwa? Przecież członkowie komisji mają normalne zajęcia. Cały czas musimy być w dyspozycji. Przecież to nienormalne".

System nie działa też w Gdyni. Pracownicy komisji nie mogli dodawać załączników zliczających głosy z obwodów, a co za tym idzie - nie mogli elektronicznie zsumować głosów.

Sopot wraca do pracy

Po godz. 12:30 w komisji w Sopocie udało się uruchomić system wyborczy. - System po ponownym restarcie zaczął zliczać i generować protokoły, których do tej pory brakowało - wytłumaczył informatyk i dodał, że przekazał już informację odpowiednim osobom. Ich zadaniem będzie zwołanie pozostałych członków komisji, aby wznowić prace i ustalić wynik wyborów.

Autor: gk/ja

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

W Gorzowie Wielkopolskim spłonęły dach i poddasze Akademii im. Jakuba z Paradyża. Ogień rozprzestrzenił się na pobliski budynek, a także piętro niżej. Strażakom udało się opanować żywioł po kilku godzinach akcji, a dogaszanie może potrwać nawet do sobotniego poranka. Nieznane są przyczyny wybuchu pożaru. Prezydent miasta Jacek Wójcicki mówi o "przepotężnej skali zniszczeń" i apeluje do rządu o pomoc.

Spłonął historyczny budynek. "Skala zniszczeń przepotężna"

Spłonął historyczny budynek. "Skala zniszczeń przepotężna"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, kontakt 24

Nie znaleziono obiektu latającego, który miał spaść w środę w okolicy Gorzyczek (woj. śląskie). Osoba zgłaszająca widziała lecącą nisko awionetkę, a potem dym. Z kolei Polska Agencja Żeglugi Powietrznej odebrała z tej samej okolicy sygnał alarmowy niewiadomego pochodzenia. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24. 

Dym, sygnał alarmowy i nocne poszukiwania awionetki. Nic nie znaleźli

Dym, sygnał alarmowy i nocne poszukiwania awionetki. Nic nie znaleźli

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/ Kontakt24

Wielka Brytania zmaga się z silnym wiatrem i ulewami. Dochodzi do gwałtownych powodzi. Najtrudniejsza sytuacja jest na południu Anglii, gdzie ewakuowano część osób z kompleksu domków letniskowych i pola kempingowego. Jedna osoba z objawami hipotermii trafiła do szpitala. Zalane są niektóre drogi, wystąpiły utrudnienia na kolei.

Wichury i powodzie w Anglii. Setki osób ewakuowano

Wichury i powodzie w Anglii. Setki osób ewakuowano

Źródło:
The Independent, BBC, Reuters, Kontakt 24

We wtorek w godzinach porannych samochód ciężarowy wypadł z drogi pomiędzy miejscowościami Mielenko Drawskie a Dzikowo (Zachodniopomorskie). Przewożony w naczepie ładunek wysypał się na jezdnię, zablokował przejazd. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód ciężarowy przewrócił się, rozsypany ładunek zablokował drogę

Samochód ciężarowy przewrócił się, rozsypany ładunek zablokował drogę

Po kilkugodzinnej akcji strażacy opanowali pożar hali magazynowej przy ulicy Rzepakowej w Katowicach. - Doszło do pożaru w przestrzeni, gdzie magazynowane były hulajnogi elektryczne - przekazał kpt. Rafał Gruszka z Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

Gęsty dym zaalarmował mieszkańców Katowic

Gęsty dym zaalarmował mieszkańców Katowic

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24, PAP

Ptak zaplątał się w siatkę balkonową w Kielcach. Aby oswobodzić go z pułapki, konieczna była interwencja strażaków. Zdjęcia z akcji otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Ptak uwięziony w siatce balkonowej. Uratowali go strażacy

Ptak uwięziony w siatce balkonowej. Uratowali go strażacy

Źródło:
Kontakt 24

81-letni kierowca zasłabł za kierownicą na drodze krajowej nr 21 na wysokości Zimowisk (woj. pomorskie), zjechał na przeciwległy pas i uderzył w inne auto. Na czas pracy policji wprowadzono ruch wahadłowy. Zdjęcia i film otrzymaliśmy na Kontakt 24.

81-letni mężczyzna zasłabł za kierownicą

81-letni mężczyzna zasłabł za kierownicą

Źródło:
tvn24.pl

W Gnieźnie pijany kierowca zamiast objechać rondo dookoła, wjechał na jego środek. Auto utknęło na zielonej wyspie. - 64-latek twierdził, że się zamyślił - przekazuje oficer prasowa gnieźnieńskiej policji.

Zatrzymał się na środku ronda. Twierdzi, że się zamyślił

Zatrzymał się na środku ronda. Twierdzi, że się zamyślił

Źródło:
TVN24.pl