tvnpix
Mors na polskiej plaży, Foto: Waldemar

Mors na polskim wybrzeżu. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek

Mors pojawił się w czwartek przed południem na plaży w okolicach Łazów (województwo zachodniopomorskie). To gatunek, którego nigdy wcześniej nie obserwowano na polskim wybrzeżu. Zwykle występuje on w wodach Arktyki. Jak przekazał Konrad Wrzecionkowski z Błękitnego Patrolu WWF, prawdopodobnie ten sam osobnik w zeszłym tygodniu był widziany w Niemczech. Pierwszą informację i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

Mors zaobserwowany w czwartek na plaży koło Łazów to - jak powiedział w rozmowie z TVN24 Konrad Wrzecionkowski z Błękitnego Patrolu WWF - pierwszy znany przypadek obecności tego gatunku na polskim wybrzeżu.

- Bałtyk nie jest domem dla morsów. Najlepiej by było, gdyby znalazł drogę powrotną do Morza Północnego przez cieśniny duńskie i dalej. W Bałtyku może mieć problem ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu - wskazywał Wrzecionkowski. Do ssaków, które można spotkać w Morzu Bałtyckim należą trzy gatunki fok oraz morświn.

Ekspert wyjaśnił, że mors dostał się do Morza Bałtyckiego z Morza Północnego, "zapewne niesiony prądami za pokarmem". Dodał, że w ubiegłym tygodniu prawdopodobnie ten sam osobnik był widziany na brzegu niemieckiej wyspy Rugia. Tamtejsi specjaliści ocenili, że to młoda samica. Waży prawdopodobnie około 500 kilogramów.

"Wyszedł w celu odpoczynku i to staramy mu się zapewnić"

Jak mówił Konrad Wrzecionkowski z Błękitnego Patrolu WWF, mors "wyszedł w celu odpoczynku i to staramy mu się zapewnić". Fragment plaży, gdzie znajduje się zwierzę, został odgrodzony. - Ze względów bezpieczeństwa raczej nikt nie będzie się do niego zbliżał. Kiedy będziemy mieli kolejne zgłoszenia z innych rejonów polskiego wybrzeża, będziemy ponawiać akcje zabezpieczenia go - wyjaśniał.

- Nauczeni doświadczeniem w przypadku fok, wiemy że ludzie chcą sobie zrobić zdjęcie, podejść jak najbliżej i nawet narażając życie, pogłaskać. Tutaj mamy zwierzę o większych gabarytach. Zwierzę, którego zachowania z doświadczenia nie znamy - przestrzegał Wrzecionkowski.

Pierwszą informację i zdjęcia morsa leżącego na bałtyckiej plaży otrzymaliśmy na Kontakt 24. "Zwierzę co jakiś czas się podnosi i opiera głowę na kłach, ale po chwili z powrotem się kładzie" - opisywał autor fotografii.

 

Autor: ps/dd,dk Źródło: TVN24, Kontakt 24, tvnmeteo.pl