Minus 11 stopni przy gruncie. Tak zimno o tej porze roku nie było od wielu lat

Materiał użytkownika

Ostatnia noc i godziny poranne w środę w całej Polsce były mroźne, a temperatura przy gruncie spadła nawet do -11 stopni Celsjusza. Jak się okazuje, ostatnio tak zimno o poranku 22 listopada było prawie dwie dekady temu temu - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zdjęcia przedstawiające aktualną sytuację pogodową otrzymujemy na Kontakt 24.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do stosunkowo ciepłej i raczej deszczowej niż śnieżnej aury w listopadzie. W tym roku od kilku dni zima zagląda do kolejnych regionów Polski coraz śmielej. Noc z wtorku na środę i poranek w środę na tle poprzednich 30 lat były wyjątkowo mroźne.

Temperatura minimalna, a więc mierzona na wysokości dwóch metrów, w godzinach 19-7 wszędzie, z wyjątkiem Helu (równe 0 stopni Celsjusza), spadła do ujemnych wartości. Najzimniej było na północnym wschodzie kraju, a w Ostrołęce zanotowano -8,5 st. C. Przy gruncie najniższa temperatura, wynoszącą -11 st. C, zarejestrowana została natomiast w Białymstoku.

Jak wynika z tych danych, ostatni tak zimny poranek 22 listopada miał miejsce w 2004 roku - przekazał w mediach społecznościowych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. "Niektórzy mogą nie pamiętać, że w listopadzie (...) mróz może być dokuczliwy, a krajobrazy mogą być już białe" - podsumował IMGW. Najzimniej w godzinach porannych tego dnia listopada było w 1998 roku. Wówczas na Podlasiu i Kujawach temperatura spadła aż do -20 st. C.

Biało w Polsce

Pierwsze opady śniegu w tym sezonie pojawiają się w kolejnych miejscach Polski. W środę na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia zabielonych krajobrazów z Wrocławia i okolic, Władysławowa, Dzierżoniowa czy Lęborku.

Autor: ps / prpb / Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

W Gorzowie Wielkopolskim spłonęły dach i poddasze Akademii im. Jakuba z Paradyża. Ogień rozprzestrzenił się na pobliski budynek, a także piętro niżej. Strażakom udało się opanować żywioł po kilku godzinach akcji, a dogaszanie może potrwać nawet do sobotniego poranka. Nieznane są przyczyny wybuchu pożaru. Prezydent miasta Jacek Wójcicki mówi o "przepotężnej skali zniszczeń" i apeluje do rządu o pomoc.

Spłonął historyczny budynek. "Skala zniszczeń przepotężna"

Spłonął historyczny budynek. "Skala zniszczeń przepotężna"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, kontakt 24

Nie znaleziono obiektu latającego, który miał spaść w środę w okolicy Gorzyczek (woj. śląskie). Osoba zgłaszająca widziała lecącą nisko awionetkę, a potem dym. Z kolei Polska Agencja Żeglugi Powietrznej odebrała z tej samej okolicy sygnał alarmowy niewiadomego pochodzenia. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24. 

Dym, sygnał alarmowy i nocne poszukiwania awionetki. Nic nie znaleźli

Dym, sygnał alarmowy i nocne poszukiwania awionetki. Nic nie znaleźli

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/ Kontakt24

Wielka Brytania zmaga się z silnym wiatrem i ulewami. Dochodzi do gwałtownych powodzi. Najtrudniejsza sytuacja jest na południu Anglii, gdzie ewakuowano część osób z kompleksu domków letniskowych i pola kempingowego. Jedna osoba z objawami hipotermii trafiła do szpitala. Zalane są niektóre drogi, wystąpiły utrudnienia na kolei.

Wichury i powodzie w Anglii. Setki osób ewakuowano

Wichury i powodzie w Anglii. Setki osób ewakuowano

Źródło:
The Independent, BBC, Reuters, Kontakt 24

We wtorek w godzinach porannych samochód ciężarowy wypadł z drogi pomiędzy miejscowościami Mielenko Drawskie a Dzikowo (Zachodniopomorskie). Przewożony w naczepie ładunek wysypał się na jezdnię, zablokował przejazd. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód ciężarowy przewrócił się, rozsypany ładunek zablokował drogę

Samochód ciężarowy przewrócił się, rozsypany ładunek zablokował drogę

Po kilkugodzinnej akcji strażacy opanowali pożar hali magazynowej przy ulicy Rzepakowej w Katowicach. - Doszło do pożaru w przestrzeni, gdzie magazynowane były hulajnogi elektryczne - przekazał kpt. Rafał Gruszka z Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

Gęsty dym zaalarmował mieszkańców Katowic

Gęsty dym zaalarmował mieszkańców Katowic

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24, PAP

Ptak zaplątał się w siatkę balkonową w Kielcach. Aby oswobodzić go z pułapki, konieczna była interwencja strażaków. Zdjęcia z akcji otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Ptak uwięziony w siatce balkonowej. Uratowali go strażacy

Ptak uwięziony w siatce balkonowej. Uratowali go strażacy

Źródło:
Kontakt 24

81-letni kierowca zasłabł za kierownicą na drodze krajowej nr 21 na wysokości Zimowisk (woj. pomorskie), zjechał na przeciwległy pas i uderzył w inne auto. Na czas pracy policji wprowadzono ruch wahadłowy. Zdjęcia i film otrzymaliśmy na Kontakt 24.

81-letni mężczyzna zasłabł za kierownicą

81-letni mężczyzna zasłabł za kierownicą

Źródło:
tvn24.pl

W Gnieźnie pijany kierowca zamiast objechać rondo dookoła, wjechał na jego środek. Auto utknęło na zielonej wyspie. - 64-latek twierdził, że się zamyślił - przekazuje oficer prasowa gnieźnieńskiej policji.

Zatrzymał się na środku ronda. Twierdzi, że się zamyślił

Zatrzymał się na środku ronda. Twierdzi, że się zamyślił

Źródło:
TVN24.pl