"To zniżanie nas, gimnazjalistów, o kilka poziomów", "mają nas za idiotów?", "zrobiłaby je średnio rozgarnięta małpa". To tylko niektóre komentarze piszących na Kontakt 24 gimnazjalistów o jednym z zadań, jakie pojawiło się na środowym egzaminie sprawdzającym wiedzę humanistyczną. "Z uwagą czytamy komentarze gimnazjalistów na ten temat. Jednak o rzeczywistym poziomie trudności zadania będziemy mogli wnioskować po sprawdzeniu wszystkich prac uczniów" - stwierdziła Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Pytanie, które chyba najbardziej zapadło gimnazjalistom w pamięci po części humanistycznej, było - paradoksalnie - bardzo łatwe. W zadaniu nr 24 (opatrzonym tytułem "Głosowanie nie jest takie trudne"), uczniowie zostali zapytani, do czego zachęca przedstawiony plakat, na którym widać urnę wyborczą i dwoje ludzi. Do wyboru były cztery opcje: humanitarne traktowanie zwierząt, prowadzenie zdrowego stylu życia, wspólne niedzielne spacery i – w końcu – aktywne uczestnictwo w wyborach.
@Jacob stwierdził, że zadanie było banalne. "Zrobiłaby je średnio rozgarnięta małpa" - stwierdził. "Chyba mają nas za niepełnosprytnych. Ale nie mam nic przeciwko, zawsze to jeden punkt więcej. Dzisiaj już chyba nie będzie tak kolorowo.." - stwierdził z kolei @Kacper.
"To tak na serio?"
Gimnazjalista @Adrian napisał natomiast, że takie zadanie to żart. "To zniżanie nas, gimnazjalistów, o kilka poziomów. Naprawdę nie wiem, co miało sprawdzić to zadanie. Było tak banalne, że nie zastanawiałem się ani sekundy" - dodał. "Mają nas za idiotów?" - pytał z kolei @Marcin.
Prawidłowa odpowiedź do zadania była tak oczywista, że niektórzy doszukiwali się w nim "haczyka". Jeden z internautów napisał, że właśnie nad tym zadaniem zastanawiał się najdłużej, ponieważ nie wiedział, "czy to tak na serio".
"To bardzo dziwne"
Łukasz Wójcik, reporter TVN24 rozmawiał z uczniami jednego z poznańskich gimnazjów. Gimnazjaliści żartowali z tego pytania, ale okazało się, że nie wszyscy zaznaczyli tu właściwą odpowiedź. "Jedna koleżanka zrobiła w tym zadaniu błąd i sama w siebie nie wierzy" - powiedział jeden z rozmówców reportera.
"Zadanie zgodne z podstawą programową"
O skomentowanie kontrowersyjnego zadania poprosiliśmy Centralną Komisję Egzaminacyjną. "Zadanie 24 w arkuszu egzaminacyjnym z historii i wiedzy o społeczeństwie, podobnie jak wszystkie pozostałe zadania, jest zgodne z podstawą programową dla trzeciego etapu edukacyjnego. Uczeń, w tym zadaniu, zgodnie z naturą rzeczy, miał dokonać analizy ulotki, hasła" - poinformowała nas Mariola Konopka, wicedyrektor CKE.
"Z uwagą czytamy komentarze gimnazjalistów na ten temat. Jednak o rzeczywistym poziomie trudności zadania będziemy mogli wnioskować po sprawdzeniu wszystkich prac uczniów" - dodała.
"Test dość łatwy"
Osoby, które rozwiązywały w środę część humanistyczną egzaminu w większości przyznają, że nie tylko zadanie z urną było łatwe, ale że cały test nie sprawił większych trudności.
"Wczorajszy test był dość łatwy, choć kilka zadań mogłoby być powodem do dyskusji - szczególnie przy pytaniu o źródła i opinie na temat emancypacji. Dzisiaj, w nagrodę za wygraną w konkursie, z egzaminu jestem zwolniony, więc trzymam kciuki za kolegów :)" - napisał @Michał.
@Stella także uważała, że część humanistyczna była łatwa. "Wczoraj nie było się czym martwić, polski, historia - większość tekstów źródłowych, a zadanie z urnąą było banalne.." - napisała i dodała, że więcej trudności może sprawić część matematyczno-przyrodnicza. "Dzisiaj matmę da się przeżyć, gorzej z przyrodniczymi, a szczególnie z fizyką" - stwierdziła.
"Dzisiaj może być ciężko"
Podobnego zdania była @Małgorzata: "Wczorajsze testy były łatwe. Poszłam na nie całkiem wyluzowana. Natomiast dzisiejszych testów sobie nie wyobrażam. Wszyscy z mojej klasy się obawiają matematyki. Liczę, że chociaż dobrze 'strzelę' pytania" - napisała.
"Mam trzy błędy z zamkniętych zadań. Historia też nieźle - 85%. Dzisiaj jeszcze większy stres, bo ścisłe. Takie życie humanisty..." - pisał z kolei @Jakub.
@Kuba natomiast obawiał się, że część matematyczno-przyrodnicza może być naprawdę trudna. "Dzisiaj może być ciężko. W internecie pojawiają się głosy, że wczoraj to była 'zmyła'. Ale trzeba patrzeć pozytywnie" - pisał.
"Testy to duże przeżycie"
Gimnazjalistka @Zuza mocno emocjonowała się przed testem. "Testy to dla mnie duże przeżycie. Całe trzy lata spoczywałam na laurach, czego oczywiście żałuje. Ku mojemu zdziwieniu wczorajsza cześć poszła mi niesamowicie, gorzej będzie z dniem dzisiejszym. Niestety większy ze mnie human niż ścisłowiec" - napisała.
Częścią matematyczno-przyrodniczą natomiast w ogóle nie martwił się @Krzysiek. "Na tę część przygotowany jestem bardzo dobrze i jakoś się nie stresuje. Podobno ma być łatwo jak wczoraj, więc po prostu idę napisać :)" - dodał.
"Poziom w gimnazjach jest śmieszny"
Według internautów, testy na koniec gimnazjum są ogólnie łatwe i uczniowie nie powinni odczuwać stresu z tego powodu. "Jestem uczennicą pierwszej klasy technikum i uważam, że poziom w gimnazjach jest śmieszny. W gimnazjum tak naprawdę wiedza jest bardzo mała w porównaniu do technikum. Testy gimnazjalne są naprawdę banalne. Ja, nie ucząc się praktycznie nic, zdałam wszystko po 70, 80%" - wspominała @Patrycja.
"Każdy, kto uważał na lekcjach, bez problemu poradzi sobie z całym egzaminem" - takiego zdania jest @Radosław.
Autor: aka//tka