30 sierpnia 1980 r. podpisano tzw. Porozumienie Szczecińskie, kończące strajki na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy robotnikami a rządem PRL. Kolejne zawarto następnego dnia w Gdańsku. Ten gorący moment naszej historii wspominacie na Kontakcie 24 w ramach akcji "Wasz Sierpień '80".
Czas buntu, walki, sprzeciwu był także okresem oczekiwania. Nadzieją na zmiany.
@Danek napisał: "Czas przed strajkiem oraz w trakcie był najwspanialszym w moim życiu. Była nadzieja, obawa - co zrobi władza, radość ze swobodnie wypowiadanych słów. Nagle uświadomiłem sobie, jak bogate jest nasze słownictwo. Dla dzisiejszej Polski warto było walczyć pod sztandarem Solidarności".
@Maryla wspomina: "Codziennie po pracy chodziliśmy pod bramę Stoczni Szczecińskiej. Nigdy nie zapomnę dnia, kiedy przyjechał Barcikowski, żeby podpisać ugodę ze strajkującymi".
Sierpniowy ślub
Dynamicznie zmieniała się historia. W tle przełomowych wydarzeń toczyło się jednak życie codzienne, choć już nie tak zwyczajne jak przedtem.
"Dobrze pamiętam Sierpień '80, przygotowywaliśmy się z mężem do uroczystości weselnych. Ślub planowaliśmy na 30 sierpnia, mieliśmy zamówioną salę weselną, taksówki i gości. Do końca nie wiedzieliśmy, co będzie, czy goście dojadą i czy wesele sie odbędzie" -wspomina @Kuna. "Dzień przed weselem dowiedzieliśmy się, że taksówkarze strajkują wraz z kierowcami autobusów. Szukaliśmy kogoś, kto nas zawiezie do ślubu - udało się. Rano każdego z wychodzących gości wypuszczano sprawdzając, czy nie jest pijany. Po weselu jadąc do domu usłyszeliśmy w radio, że podpisano porozumienie. MY Z MĘŻEM PODPISALIŚMY JE DZIEŃ WCZEŚNIEJ. 30 sierpnia obchodzimy podwójną 30-stą rocznicę: ślubu - razem z SOLIDARNOŚCIĄ" - dodaje internautka.
Trzy dekady Sierpnia
30 sierpnia mija 30. rocznica podpisania Porozumienia Szczecińskiego, kończącego strajki 1980 roku na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem. Kolejne podpisano następnego dnia w Gdańsku.
Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego.
Pierwsze strajki latem 1980 roku były reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin, wprowadzone przez ówczesną ekipę Edwarda Gierka. W połowie sierpnia 1980 r. zaczęły się strajki na Wybrzeżu.
W podpisanym w Szczecinie dokumencie znalazły się postulaty strajkujących. Przed historycznym porozumieniem strajkowało ponad 200 zakładów pracy w Szczecinie i województwie.
Wciąż czekamy na więcej Waszych relacji z Sierpnia '80!
KS//ŁUD
Autor: redakcja