Mieszkańcy obu Ameryk patrzą w niebo. Po godzinie 9 polskiego czasu rozpoczęło się całkowite zaćmienia Księżyca, które zainaugurowało cykl pojawiających się co pół roku czterech zaćmień. Transmisję ze zjawiska można oglądać na tvn24.pl. Pierwsze zdjęcie znikającego Księżyca przesłali naszej redakcji z Arizony internauci Marek i Krysia.
15 kwietnia 2014 roku Księżyc wszedł w cień Ziemi. Zjawisko rozpoczęło cykl czterech następujących po sobie co pół roku zaćmień. Szczytowy moment przypadł na godz. 9.45 naszego czasu, kiedy satelita znalazł się w fazie całkowitego zaćmienia i przybrał czerwoną barwę.
Kolejny taki ciąg zaćmień ma mieć miejsce w 2032 roku.
Krwawy Księżyc
W trakcie zaćmienia barwa naszego satelity zmieniała odcień na ciemniejszy i bardziej czerwony. Dzieje się tak, ponieważ ziemska atmosfera zachowuje się jak soczewka podczas przejścia światła słonecznego przez atmosferę naszej planety. Dodatkowo przepuszcza najlepiej kolor czerwony, stąd rudawe ubarwienie Księżyca.
Relacja online
Całe zaćmienie potrwa 3h 34 min. Natomiast faza całkowitego zaćmienia trwała 1h 17 min.
Naukowcy z projektu GLORIA zamierzają relacjonować zaćmienie w Świętej Dolnie Inków udostępniając materiały w sieci. Tak więc mieszkańcy całej Ziemi, będą mogli obejrzeć zjawisko online.
Transmisję zjawiska będzie relacjonowana z miejsca dawnej cywilizacji Inków w Sacsayhuamán (Peru) oraz ze szczytu wulkanu Teide na Wyspach Kanaryjskich.
Komentarz przebiegu zjawiska z Wysp Kanaryjskich udzieli astronom - dr Miquel Serra-Ricart (Obserwatorim Astronomiczne La Palma), z Peru - dr Paul Cox (projekt SLOOH).
Cień rzucony na Ziemię
Zaćmienie Księżyca następuje w momencie, kiedy satelita wchodzi w cień rzucany przez Ziemię oświetlaną światłem słonecznym. Dochodzi do tego, kiedy trzy obiekty, czyli Słońce, Ziemia i Księżyc znajdują się w linii.
W odróżnieniu od zaćmień Słońca, zaćmienia Księżyca widoczne są zwykle na sporym obszarze naszej planety, gdzie satelita znajduje się ponad horyzontem.
W Polsce najbliższe zaćmienie Księżyca ma być widoczne w Polsce 28 września 2015 roku.
Autor: mmt/ja