Krwawy Księżyc i koniunkcja na Waszych zdjęciach. "Robi wrażenie"

Materiał użytkownika

W nocy z niedzieli na poniedziałek mogliśmy podziwiać na niebie październikową pełnię nazywaną Krwawym Księżycem lub Księżycem Myśliwych. Pełnię uprzedziło inne widowiskowe zjawisko - koniunkcja Księżyca i Jowisza, czyli zbliżenie dwóch najjaśniejszych obiektów. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia okazale wyglądającego Srebrnego Globu.

Pełnia Księżyca, która nastąpiła w nocy z 9 na 10 października, to pierwsza jesienna pełnia w tym roku. Jej kulminacyjny moment przypadł na godzinę 22.54 w niedzielę. Wschód Księżyca nad horyzontem nastąpił około godziny 18. Bezchmurne niebo sprzyjało podziwianiu Srebrnego Globu już w niedzielny wieczór.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

- To jest widok, którego nie powinniście przegapić (...) Jeśli tylko macie szansę, to poszukajcie sobie kawałka czystego wschodniego nieba i popatrzcie na tę pełnię - zachęcał do obserwacji Księżyca autor bloga "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki. Popularyzator astronomii dodał, że w poniedziałek Księżyc będzie wschodził później niż w niedzielę, na tle ciemniejszego nieba, a więc jego wschód będzie jeszcze bardziej zauważalny. Na Kontakt 24 otrzymujemy zdjęcia Księżyca w pełni. "Robi wrażenie" - napisał internauta z Krzeszowic w województwie małopolskim.

Krwawa Pełnia, Pełnia Myśliwych...

Oryginalne nazwy nadawane każdej pełni Księżyca sięgają do tradycji rdzennych Amerykanów. Październikowa pełnia nazywana jest między innymi Krwawą Pełnią. Określenie to pochodzi od odbywających się w październiku licznych polowań na dzikie zwierzęta.

Inną nazwą dla pełni w tym miesiącu jest Pełnia Myśliwych, nawiązująca do myśliwych właśnie, którzy w okresie jesieni wyruszali na łowy. Po zakończonych zbiorach trzeba było przed zimą uzupełnić zapasy mięsa. Według amerykańskiego magazynu "Farmer's Almanac", najlepszy czas na polowanie przypadał wtedy, kiedy liście opadły, dzięki czemu łatwo było dostrzec zwierzęta.

Pełnię Księżyca w październiku określa się również Pełnią Więdnących, Obumierających Traw lub Pełnią Podróży - uważa się, że ma ona swoje źródło w obserwacji migrujących ptaków, a także innych zwierząt przygotowujących się do zimy.

Pełnia Księżyca - jak powstaje to zjawisko

Pełnia jest jedną z czterech faz Księżyca. Dochodzi do niej, kiedy nasz naturalny satelita znajduje się w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Tarcza Srebrnego Globu jest widoczna wówczas w całości, ponieważ w pełni oświetla ją światło słoneczne. W tym samym czasie druga strona nie jest oświetlona w ogóle. Pełnia występuje średnio co 29,5 dnia.

Wpływ Księżyca na Ziemię widać przede wszystkim w postaci pływów. Jest to regularne podnoszenie się i opadanie poziomu wody w morzach i oceanach. Zjawisko to dobrze widoczne jest na oceanach. Na Morzu Bałtyckim jest prawie niedostrzegalne.

Koniunkcja Księżyca i Jowisza

W nocy z soboty na niedzielę można było zobaczyć na niebie koniunkcję Księżyca i Jowisza, czyli zbliżenie dwóch najjaśniejszych obiektów, jakie były widoczne tamtej nocy. Zdjęcia i nagrania tego efektownego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Jak poinformował Karol Wójcicki, Jowisz i Księżyc zbliżyły się do siebie na odległość zaledwie około 2,5 stopnia. Do największego zbliżenia doszło około godziny 23 w sobotę.

Krwawy Księżyc
Kontakt24 - Opinia użytownika
Bliskie spotkanie Księżyca i Jowisza!

Autor: anw / Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać auto, które na trasie ekspresowej S8 na wysokości Szumowa (woj. podlaskie) jedzie pod prąd. Autor filmu zrelacjonował nam, że sytuacja była bardzo niebezpieczna, bo gdyby kierowca auta jadącego lewym pasem nie zjechał w porę na prawy, mogło dojść do tragedii. Sprawą zajmuje się policja. 

Jechał drogą ekspresową pod prąd, szuka go policja. "To było przerażające". Nagranie

Jechał drogą ekspresową pod prąd, szuka go policja. "To było przerażające". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

"Bezpieczeństwo dziecka zeszło na drugi plan", "skrajna nieodpowiedzialność" - tak pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego i ratownicy GOPR opisują zachowanie turystki, która poza szlakiem wspinała się z małym dzieckiem na Śnieżkę. Obrana przez nią trasa wiodła bardzo stromym zboczem. Wycieczka mogła skończyć się tragedią.

Poza szlakiem wchodziła z dzieckiem na Śnieżkę. "Chciała się sprawdzić"

Poza szlakiem wchodziła z dzieckiem na Śnieżkę. "Chciała się sprawdzić"

Źródło:
TVN24

We wtorek wieczorem we Wrocławiu spadł pierwszy śnieg tej jesieni. To kolejny region, w którym w ostatnich dniach pojawił się biały puch. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia nie tylko z zabielonej stolicy Dolnego Śląska, ale również z innych miast.

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

42 pasażerów nie poleciało z Katowic do niemieckiego Dortmundu. Wszystko przez to, że samolot nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Lotnisko przeprasza za zaistniałą sytuację i zapowiada wyciągnięcie "wniosków na przyszłość". Jak poinformowała nas przedstawicielka linii lotniczej, "standardową procedurą jest zamykanie naszych bramek wejściowych na czas".

Utknęli w kolejce do kontroli bezpieczeństwa, samolot odleciał bez 42 pasażerów. Jest odpowiedź linii lotniczych

Utknęli w kolejce do kontroli bezpieczeństwa, samolot odleciał bez 42 pasażerów. Jest odpowiedź linii lotniczych

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

2,8 promila alkoholu w organizmie miał 40-letni mężczyzna, który, kierując samochodem, doprowadził do czołowego zderzenia z zaparkowanym przed posesją w miejscowości Piaski koło Zduńskiej Woli (Łódzkie) samochodem. Jak informuje policja, w zaparkowanym pojeździe przebywały trzy osoby, na szczęście nikt nie ucierpiał. Samochód sprawcy został zabezpieczony i trafił na policyjny parking. Informacje i nagranie ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt24.

Zjechał na prawą stronę i uderzył w zaparkowany samochód. Nagranie

Zjechał na prawą stronę i uderzył w zaparkowany samochód. Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

- Używaliśmy sygnałów świetlnych, dźwiękowych i trąbiliśmy na niego - relacjonuje ratownik pogotowia ratunkowego. Samochód, który jechał przed karetką nie ustąpił pojazdowi pierwszeństwa. Transport był pilny i liczył się czas. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt24.

Liczyła się każda sekunda. Kierowca nie ustępował karetce. Nagranie

Liczyła się każda sekunda. Kierowca nie ustępował karetce. Nagranie

Źródło:
Kontakt24

W gdańskim Nowym Porcie, ale nie tylko, słychać było we wtorek rano wybuchy. Jak się później okazało, to była akcja Centralnego Biura Śledczego Policji związana z przestępczością narkotykową.

Uzbrojeni funkcjonariusze i wybuchy w Gdańsku. "Dynamiczna akcja" CBŚP

Uzbrojeni funkcjonariusze i wybuchy w Gdańsku. "Dynamiczna akcja" CBŚP

Źródło:
TVN24, PAP

W sobotę mieszkańcy Wrocławia mogli zobaczyć gęsty, czarny dym unoszący się nad miastem. Źródło ognia znajdowało się przy ulicy Hubskiej. Strażacy przekazują, że płonęły śmieci i opony, a w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Zdjęcia obłoków dymu, które spowiły miasto, dostaliśmy na Kontakt24.

Gęsty, czarny dym nad Wrocławiem

Gęsty, czarny dym nad Wrocławiem

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

Dzisiejszy wieczór był kolejnym z rzędu, kiedy nad Polską dało się zaobserwować "kosmiczny pociąg". Zdjęcia i nagrania przelotu satelitów Starlink otrzymaliśmy na Kontakt24.

Przelot Starlinków. Wasze relacje

Przelot Starlinków. Wasze relacje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

Od poranka do zmroku strażacy i policjanci prowadzili działania na jeziorze Modła w pobliżu Ustki (Pomorskie). Wiadomo, że szukali zaginionej osoby.

Duża akcja policjantów i strażaków nad jeziorem Modła

Duża akcja policjantów i strażaków nad jeziorem Modła

Źródło:
Kontakt24

Reporterce24 udało się sfotografować zjawisko optyczne - Słońce poboczne. Materiałami podzieliła się z nami, wysyłając je na Kontakt24.

Niezwykłe zjawisko w obiektywie Reporterki24

Niezwykłe zjawisko w obiektywie Reporterki24

Źródło:
tvnmeteo.pl