Totolotek S.A. - największy w Polsce bukmacher, zawiesił dzisiaj sprzedaż zakładów wzajemnych. Powodem tej decyzji są nieprawidłowości, jakie wskazało Ministerstwo Finansów. Choć decyzję w tej sprawie resort wydał już w marcu, to spółka dopiero pół roku później anulowała sprzedaż. Pierwsze sygnały o zawieszeniu tej działalności dostaliśmy na Kontakt 24 od naszych internautów.
"Totolotek S.A. zmuszony jest zawiesić sprzedaż zakładów wzajemnych w swoich punktach sprzedaży z powodu decyzji Ministra Finansów, związanej z technicznym elementem naszego programu lojalnościowego ('E-promocja')" - poinformowała na swojej stronie spółka.
Pozwolenia cofnięte w marcu
W marcu Minister Finansów Jacek Rostowski cofnął spółce koncesje na organizowanie zakładów wzajemnych. Ministerstwo wyjaśniło, że było to podyktowane "rażącym naruszeniem warunków prowadzenia działalności". Totolotek odwołał się wówczas najpierw do resortu i wnioskował o wstrzymanie wykonania tej decyzji. Jednak w czerwcu minister wniosek odrzucił i podtrzymał decyzję cofającą zezwolenie. Totolotek zaskarżył decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Najpierw sąd miał rozstrzygnąć wniosek o wstrzymanie wykonalności tej zaskarżonej decyzji cofającej zezwolenie, a następnie miał sprawdzić słuszność decyzji o cofnięciu zezwolenia.
Resort nie podał, na czym polega "rażące naruszenie warunków prowadzenia działalności", gdyż postępowanie odwoławcze, było niejawne.
Nielegalne zakłady
Według resortu finansów Totolotek - mimo odwołania się od decyzji MF - powinien zaprzestać urządzania zakładów w marcu, z chwilą gdy zezwolenia zostały odebrane. "Nieostateczna decyzja o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gier hazardowych, w tym zakładów wzajemnych, podlega wykonaniu" - poinformował resort w połowie sierpnia.
Mimo to Totolotek wciąż organizował zakłady. Pod koniec sierpnia Sylwia Stelmachowska z biura prasowego Ministerstwa Finansów informowała, że w związku z tym, że ta działalność była niezgodna z prawem, ministerstwo wszczęło kontrolę.
"W 260 punktach podjęto czynności służbowe. Wszczęto 16 postępowań karno-skarbowych oraz jedno postępowanie administracyjne" - podsumowała działania służb celnych. Zgodnie z ustawą hazardową, to podlegające ministrowi finansów służby celne powinny reagować na przypadki prowadzenia hazardu bez koncesji.
Zarząd Spółki Totolotek zdecydował się na zawieszenie sprzedaży zakładów wzajemnych dopiero po wydaniu przez Ministra Finansów wykonalnej decyzji II instancji.
Nielegalne zakłady. Będą kary?
Na pytanie PAP o kary grożące klientom, którzy uczestniczą w zakładach, nie wiedząc o braku koncesji, Rzecznik Izby Celnej w Warszawie, Piotr Tałałaj, odpowiedział, że konsekwencje udziału w nielegalnych grach hazardowych to kara grzywny zapisana w Kodeksie karnym skarbowym (sięgająca do 120 stawek dziennych, czyli od 500 zł do 2 400 000 zł) oraz "kara pieniężna w wysokości 100 proc. uzyskanej wygranej", którą określa ustawa o grach hazardowych.
Z kolei za organizowanie zakładów wzajemnych Kodeks karny skarbowy przewiduje karę do 5 lat więzienia i grzywnę do 720 stawek dziennych (14 400 000 zł). Natomiast według ustawy hazardowej kara jest równa 100 proc. wysokości przychodu.
"Służba Celna w oficjalnych komunikatach potwierdziła, że nie będzie prowadziła żadnych postępowań wobec graczy” - poinformował w oświadczeniu zarząd spółki Totolotek.
Totalizator Sportowy się odcina
Po marcowej decyzji Ministerstwa Finansów, głos w sprawie zabrał także Totalizator Sportowy. 80 punktów sprzedaży, należących do Totolotka pośredniczyło w sprzedaży gier i loterii marki LOTTO. Totalizator Sportowy nie był jednak organizatorem zakładów bukmacherskich. Jak poinformowali jego przedstawiciele, decyzja ministra Rostowskiego, w żaden sposób nie dotyczyła Totalizatora Sportowego.
Istnieje 20 lat
Totolotek S.A. jest organizatorem zakładów wzajemnych w Polsce od 1992 roku. Działalność prowadzi w oparciu o ustawę o grach hazardowych na podstawie koncesji i regulaminów gry przyznawanych przez Ministerstwo Finansów. Zgodnie z informacją podaną na stronie internetowej spółki, Totolotek dysponuje największą siecią przyjmowania zakładów wzajemnych w Polsce, liczącą blisko 450 punktów. Większościowym udziałowcem Totolotka jest Intralot, grecki potentat branży hazardowej.
Autor: db,olsz/jaś