Kilka różnych zjawisk optycznych na jednej fotografii Księżyca. "Czegoś takiego nie spotkałem do tej pory"

Materiał użytkownika

Księżycowe halo, słup świetlny, krąg parheliczny i inne. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy niezwykłe zdjęcie obserwacji Księżyca w rejonie Zakopianki. Jak zauważył synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek, warunki pogodowe sprzyjały takim zjawiskom, a fotograf miał "szczęście i pole do popisu".

Otrzymaliśmy fotografię przedstawiającą naprawdę wyjątkowe zjawisko. Widać na nim kilka niezwykłych zjawisk optycznych - księżycowe halo o promieniu kątowym 22 stopni, księżyce poboczne, słup świetlny, krąg parheliczny oraz górny łuk styczny.

CZYTAJ TEŻ NA TVNMETEO.PL

Reporter 24, Patryk Sarka wykonał je w nocy z 13 na 14 grudnia podróżując Zakopianką w rejonie Podhala.

"W życiu widziałem już niejedno halo, ale czegoś takiego nie spotkałem do tej pory" - napisał autor na swoim fanpage'u w mediach społecznościowych.

Co dokładnie widzimy na zdjęciu?

Halo to zjawisko optyczne w atmosferze, tworzące się w pobliżu tarczy Słońca lub Księżyca. Tworzy łuk, smugę, a niekiedy tęczowe pierścienie wokół Słońca lub Księżyca.

- Niekiedy można również zaobserwować przebiegające pionowo powyżej lub poniżej tarczy Słońca czy Księżyca białe słupy świetlne lub też znajdują się po obu stronach obiektu tak zwane słońca czy księżyce poboczne, zwykle w postaci błyszczącej plamy. Wszystkie te zjawiska występują tylko przy przejrzystych chmurach, znajdujących się wysoko nad ziemią. Tak więc na jednym zdjęciu udało się uchwycić niemal wszystkie efekty optyczne, łącznie z kręgiem parhelicznym. To jest ta jasna linia przecinająca słońce, równoległa do horyzontu - wyjaśnił synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek.

Jak dodał, halo oraz pozostałe zjawiska powstają wskutek załamania się światła w kryształkach lodu, znajdujących się w atmosferze. Tworzą je chmury piętra wysokiego, tak zwane cirrusy.

- Załamanie światła słonecznego, przechodzącego przez kryształ lodu wykazuje promień kątowy równy 22 i 46 stopni, dlatego też mówimy o tak zwanym małym i dużym halo - przekazał synoptyk. - Mały pierścień o promieniu 22 stopni jest częstym zjawiskiem, słońca pozorne również, podobnie jak górny i dolny łuk styczny. Natomiast krąg parheliczny jest już zjawiskiem rzadkim, a nawet bardzo rzadkim. - Tak więc fotografia, faktycznie, może być wyjątkowa - dodał.

Arktyczne powietrze. "Fotograf miał szczęście i pole do popisu"

Autor zdjęcia stwierdził, że owej nocy panowały "arktyczne" warunki.

- Tej nocy faktycznie wystąpiły dogodne warunki do zaobserwowania tego zjawiska, ponieważ między innymi na południu Polski pojawiły się liczne rozpogodzenia, w związku z wpływem klina wysokiego ciśnienia znad zachodniej Rosji, a jednocześnie z zachodu, znad Niemiec, nasuwała się strefa frontu ciepłego związanego z niżem znad Atlantyku - podał Zdonek. Jak dodał, dzięki temu na niebie mogły pojawić się cieniutkie, zbudowane z kryształków lodu chmury cirrus. W regionie tym zalegało także arktyczne powietrze, charakteryzujące się bardzo dobrą przejrzystością. - W efekcie czego, wszystkie te czynniki zgrały się razem, a fotograf miał szczęście i pole do popisu - podsumował synoptyk.

Autor: kw/dd / Źródło: tvnmeteo.pl

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać auto, które na trasie ekspresowej S8 na wysokości Szumowa (woj. podlaskie) jedzie pod prąd. Autor filmu zrelacjonował nam, że sytuacja była bardzo niebezpieczna, bo gdyby kierowca auta jadącego lewym pasem nie zjechał w porę na prawy, mogło dojść do tragedii. Sprawą zajmuje się policja. 

Jechał drogą ekspresową pod prąd, szuka go policja. "To było przerażające". Nagranie

Jechał drogą ekspresową pod prąd, szuka go policja. "To było przerażające". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

"Bezpieczeństwo dziecka zeszło na drugi plan", "skrajna nieodpowiedzialność" - tak pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego i ratownicy GOPR opisują zachowanie turystki, która poza szlakiem wspinała się z małym dzieckiem na Śnieżkę. Obrana przez nią trasa wiodła bardzo stromym zboczem. Wycieczka mogła skończyć się tragedią.

Poza szlakiem wchodziła z dzieckiem na Śnieżkę. "Chciała się sprawdzić"

Poza szlakiem wchodziła z dzieckiem na Śnieżkę. "Chciała się sprawdzić"

Źródło:
TVN24

We wtorek wieczorem we Wrocławiu spadł pierwszy śnieg tej jesieni. To kolejny region, w którym w ostatnich dniach pojawił się biały puch. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia nie tylko z zabielonej stolicy Dolnego Śląska, ale również z innych miast.

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

42 pasażerów nie poleciało z Katowic do niemieckiego Dortmundu. Wszystko przez to, że samolot nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Lotnisko przeprasza za zaistniałą sytuację i zapowiada wyciągnięcie "wniosków na przyszłość". Jak poinformowała nas przedstawicielka linii lotniczej, "standardową procedurą jest zamykanie naszych bramek wejściowych na czas".

Utknęli w kolejce do kontroli bezpieczeństwa, samolot odleciał bez 42 pasażerów. Jest odpowiedź linii lotniczych

Utknęli w kolejce do kontroli bezpieczeństwa, samolot odleciał bez 42 pasażerów. Jest odpowiedź linii lotniczych

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

2,8 promila alkoholu w organizmie miał 40-letni mężczyzna, który, kierując samochodem, doprowadził do czołowego zderzenia z zaparkowanym przed posesją w miejscowości Piaski koło Zduńskiej Woli (Łódzkie) samochodem. Jak informuje policja, w zaparkowanym pojeździe przebywały trzy osoby, na szczęście nikt nie ucierpiał. Samochód sprawcy został zabezpieczony i trafił na policyjny parking. Informacje i nagranie ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt24.

Zjechał na prawą stronę i uderzył w zaparkowany samochód. Nagranie

Zjechał na prawą stronę i uderzył w zaparkowany samochód. Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

- Używaliśmy sygnałów świetlnych, dźwiękowych i trąbiliśmy na niego - relacjonuje ratownik pogotowia ratunkowego. Samochód, który jechał przed karetką nie ustąpił pojazdowi pierwszeństwa. Transport był pilny i liczył się czas. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt24.

Liczyła się każda sekunda. Kierowca nie ustępował karetce. Nagranie

Liczyła się każda sekunda. Kierowca nie ustępował karetce. Nagranie

Źródło:
Kontakt24

W gdańskim Nowym Porcie, ale nie tylko, słychać było we wtorek rano wybuchy. Jak się później okazało, to była akcja Centralnego Biura Śledczego Policji związana z przestępczością narkotykową.

Uzbrojeni funkcjonariusze i wybuchy w Gdańsku. "Dynamiczna akcja" CBŚP

Uzbrojeni funkcjonariusze i wybuchy w Gdańsku. "Dynamiczna akcja" CBŚP

Źródło:
TVN24, PAP

W sobotę mieszkańcy Wrocławia mogli zobaczyć gęsty, czarny dym unoszący się nad miastem. Źródło ognia znajdowało się przy ulicy Hubskiej. Strażacy przekazują, że płonęły śmieci i opony, a w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Zdjęcia obłoków dymu, które spowiły miasto, dostaliśmy na Kontakt24.

Gęsty, czarny dym nad Wrocławiem

Gęsty, czarny dym nad Wrocławiem

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

Dzisiejszy wieczór był kolejnym z rzędu, kiedy nad Polską dało się zaobserwować "kosmiczny pociąg". Zdjęcia i nagrania przelotu satelitów Starlink otrzymaliśmy na Kontakt24.

Przelot Starlinków. Wasze relacje

Przelot Starlinków. Wasze relacje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

Od poranka do zmroku strażacy i policjanci prowadzili działania na jeziorze Modła w pobliżu Ustki (Pomorskie). Wiadomo, że szukali zaginionej osoby.

Duża akcja policjantów i strażaków nad jeziorem Modła

Duża akcja policjantów i strażaków nad jeziorem Modła

Źródło:
Kontakt24

Reporterce24 udało się sfotografować zjawisko optyczne - Słońce poboczne. Materiałami podzieliła się z nami, wysyłając je na Kontakt24.

Niezwykłe zjawisko w obiektywie Reporterki24

Niezwykłe zjawisko w obiektywie Reporterki24

Źródło:
tvnmeteo.pl