19 września Szwedzi pójdą do wyborów parlamentarnych. A na razie startujące partie starają się przekonać do siebie wyborców. Wideo z przebiegu kampanii w Sztokholmie umieściła w swoim profilu Reporterka 24, mgryniewicz.
Wybory parlamentarne w Szwecji odbywają się co cztery lata. Od 1920 roku (z małymi przerwami) krajem rządzili Socjaldemokraci. Dopiero w ostatnich wyborach Szwedzi zdecydowali się na zmianę.
Rządzący w latach 1996-2006 Socialdemokraterna (Socjaldemokraci), którzy tworzyli mniejszościowy rząd przy poparciu Komunistów oraz Zielonych, stracili zaufanie obywateli po serii skandali i przegrali wybory w 2006.
Zwyciężyła obecnie rządząca koalicja czterech partii Sojusz dla Szwecji, złożona z Liberałów, Moderatów, Ludowców oraz Chrześcijańskiej Demokracji.
Ponad połowa na Sojusz
Wszytko wskazuje na to, że również w tym roku wybory wygra Sojusz dla Szwecji. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, obecnie rządząca partia może liczyć na ponad 50 proc. poparcia wśród obywateli.
Według tych samych sondaży, do parlamentu może wejść (po raz pierwszy w swojej historii) skrajnie prawicowa, nacjonalistyczna i antyimigracyjna partia "Szwedzcy Demokraci" (Sverigedemokraterna).
pś//tka
Autor: redakcja
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który ruszył 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Nie dziwię się, że rodzice są wkurzeni - mówi nam z kolei jedna z mam, która za żłobek płaci ponad dwa tysiące złotych.
Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"
- Źródło:
- tvn24.pl, PAP
W czwartek na śródmiejskim odcinku Wisłostrady doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Jeden z kierowców jechał tą bardzo ruchliwą arterią pod prąd. Sytuację uchwyciła kamera samochodowa jednego ze świadków.
Pod prąd Wisłostradą. "Nie mam pojęcia, jak on się tam znalazł"
- Źródło:
- Kontakt24
Nie udało się uratować mężczyzny, który "utracił funkcje życiowe" podczas transportu na izbę wytrzeźwień w Białymstoku. Policja zapewnia, że "zgon nie był spowodowany czynnościami interwencyjnymi funkcjonariuszy". Przyczynę jego śmierci wyjaśni sekcja zwłok. Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt24.
Śmierć podczas policyjnej interwencji. Mężczyzna zmarł w radiowozie
Trudne warunki atmosferyczne spowodowały w nocy z wtorku na środę opóźnienia kilkuset pociągów. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relacje dotkniętych utrudnieniami pasażerów. - Sytuacja na sieci kolejowej stabilizuje się. Wszystkie linie kolejowe są przejezdne - przekazały PKP Polskie Linie Kolejowe.
Trudne warunki na kolei i ogromne opóźnienia. Wszystkie linie kolejowe są już przejezdne
Z mostu gen. Stefana Grota-Roweckiego odpadła metalowa platforma. Zamontowana pod płytą przeprawy konstrukcja była używana podczas przeglądów technicznych. Jak zapewnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, uszkodzenie nie ma wypływu na ruch pojazdów i pieszych na moście.
W aptekach w Polsce brakuje leku o nazwie Nakom Mite, który jest stosowany w leczeniu objawów choroby Parkinsona. Zgłoszenie w tej sprawie otrzymaliśmy na Kontakt24. "Z informacji uzyskanych od podmiotu odpowiedzialnego wynika, że kolejna dostawa przewidziana jest na koniec marca bieżącego roku" - poinformował Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Koncern Neuca zapewnia, że sprowadził odpowiednik leku.
Sobotni atak zimy zakończył się prawie tysiącem interwencji strażaków, głównie na Pomorzu. W dzień doszło do wielu kolizji i wypadków. Mokry, ciężki śnieg łamał konary i przewracał drzewa, uszkadzał linie energetyczne i utrudniał podróżowanie.