Po 42 latach totalitarnych rządów Muammara Kaddafiego Libijczycy mogą w końcu odetchnąć pełną piersią. Po obaleniu reżimu mury części budynków Trypolisu zdobią graffiti wyśmiewające nieżyjącego dyktatora Libii. Mieszkańcy niszczą każdy, nawet najmniejszy symbol totalitarnych rządów. Stare zielone flagi zdjęto i spalono, a ich miejsce zajęły nowe zielono-czarno-czerwone, sprzed ery Kaddafiego. Zdjęcia z Trypolisu do redakcji Kontaktu 24 przesłał Reporter 24 Wlodzimierz_Lalik, który jeszcze kilka dni temu przebywał w Libii.
Muammar Kaddafi rządził Libią przez 42 lata. Obaliła go fala arabskiej rewolucji. Dyktator zginął 20 października niedaleko Syrty od kul swoich przeciwników. O jego śmierci poinformowała Narodowa Rada Libijska. Nowe władze ogłosiły, że śmierć dyktatora to koniec wojny w Libii. Wojny, która wybuchła w lutym, a pod koniec marca włączyła się w nią międzynarodowa koalicja z NATO na czele. Więcej na www.tvn24.pl
Ekscentryczny dyktator
Muammar Kaddafi nazywany był i wizjonerem, i dyktatorem, a jego dziwactwa stały się słynne na całym świecie. W styczniu br. przyznał, że obawia się zmiany władzy w Tunezji, ponieważ - jego zdaniem - do tamtejszej rewolucji doszło na skutek obcej interwencji. Ostatecznie w sierpniu Kaddafi został obalony podobnie jak przywódcy sąsiedniej Tunezji i Egiptu, w wyniku protestów, które przerodziły się w antyreżimowe powstanie, wsparte potem przez zachodnie kraje w operacji pod dowództwem NATO. Władzę przejęła uznana przez wspólnotę międzynarodową Narodowa Rada Libijska.
"Zjednoczony Obrońca"
Operację "Zjednoczony Obrońca" w Libii NATO rozpoczęło 31 marca. Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ z 1973 roku upoważniała Sojusz m.in. do użycia "wszelkich środków" niezbędnych do ochrony ludności cywilnej, ale wykluczała jakąkolwiek obecność wojskową na terytorium Libii.
Operacja NATO polegała w istocie na kontrolowaniu nałożonego na Libię embarga ONZ na dostawy broni i strefy zakazu lotów nad Libią oraz na działaniach mających na celu ochronę ludności cywilnej.
Od początku operacji do wstrzymania działań 24 października NATO przeprowadziło ponad 26,1 tys. lotów. Siły NATO skontrolowały także ponad 3 tys. okrętów pływających u wybrzeży Libii. Według danych Sojuszu z powodu podejrzeń o łamanie embarga na dostawy broni zatrzymanych zostało w sumie 11 statków.
Autor: mmt//ja