Prezydent Joe Biden w drugim dniu wizyty w Polsce, w sobotę po godzinie 18, wygłosił przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego. W swoim wystąpieniu odniósł się do brutalności wojny w Ukrainie, nawiązał do słów papieża Jana Pawła II - "Nie lękajcie się". Wcześniej na Stadionie Narodowym rozmawiał z wolontariuszami i uchodźcami, którzy szukają tam pomocy. Nagrania i zdjęcia przedstawiające przejazd kolumny prezydenta USA otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Drugi dzień wizyty w Polsce Joe Biden rozpoczął od spotkania z prezydentem RP Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Następnie amerykański przywódca udał się na Stadion Narodowy, gdzie działa specjalny punkt przyjmowania wniosków i nadawania numerów PESEL Ukrainkom i Ukraińcom. Celem jego wizyty było zapoznanie się z tym, jak Polacy udzielają pomocy osobom uciekającym z Ukrainy przed rosyjską agresją.
Przed Stadionem Narodowym prezydenta Bidena przywitali premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Prezydent USA udał się następnie na rozmowę z przedstawicielami organizacji World Central Kitchen założonej przez szefa kuchni José Andrésa, która dostarcza jedzenie w rejonach objętych kryzysami humanitarnymi, klimatycznymi i społecznymi.
Biden: pamiętam, jak to jest, kiedy ma się kogoś bliskiego w strefie wojny
Amerykański przywódca zamienił również kilka słów z osobami uchodźcami. Nieco później powiedział dziennikarzom, że w przeszłości miał już okazję odwiedzać punkty pomocowe i obozy dla uchodźców. - Zawsze jestem zaskoczony głębią i siłą ducha ludzkiego - przyznał.
- Jest to niesamowite. Ci ludzie po prostu chcą się przytulić i powiedzieć "dziękuję". Każde z tych dzieci mówiło: "pomódl się za mojego tatę, brata, dziadka, bo oni tam są i walczą". Pamiętam, jak to jest, kiedy ma się kogoś bliskiego w strefie wojny - opowiadał o spotkaniu na Stadionie Narodowym.
Przemówienie przy Zamku Królewskim
O godzinie 18 na dziedzińcu Zamku Królewskiego Joe Biden wygłosił przemówienie.
- "Nie lękajcie się", były to pierwsze słowa pierwszego publicznego wystąpienia papieża po jego wyborze w październiku 1979 roku. Te słowa zdefiniowały pontyfikat Jana Pawła II. Te słowa odmieniły świat - powiedział. - To było przesłanie na temat siły wiary, siły odporności, siły ludzi. W obliczu brutalnego systemu okrutnych rządów było to przemówienie, które pomogło zakończyć ucisk sowiecki i wyzwolić 30 lat temu tę ziemię i całą Europę Wschodnią. To było przesłanie, które pokona okrucieństwo i brutalność tej niesprawiedliwej wojny - dodał, odnosząc się do inwazji Rosji na Ukrainę.
Biden w czasie swojego przemówienia zwrócił się do obywateli Ukrainy. - Moje przesłanie dla Ukrainy jest takie, że stoimy z wami. Kropka - oświadczył krótko.
- Węgry w 1956 roku. Polska w 1956 roku, potem znowu w 1981 roku. Czechosłowacja w 1968 roku. Opór wytrwał. W 1989 mur berliński i wszystkie mury dominacji sowieckiej upadły, zaś ludzie zatriumfowali - kontynuował. - Walka o demokrację nie mogła się zakończyć i nie zakończyła się razem z zakończeniem zimnej wojny. Przez ubiegłe 30 lat siły autokratów na całym świecie walczyły dalej, wyrażając swoją pogardę dla rządów prawa. Atakowały demokrację i pogardzały prawdą - mówił amerykański prezydent.
Autor: kk/ b / Źródło: tvnwarszawa.pl / Kontakt 24