Jak wznosili monument ku czci ofiar

Jak wznosili monument ku czci ofiar

Proces budowy pomnika ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej systematycznie śledził Reporter 24, TO3. Dzięki niemu, na bieżąco mogliśmy obserwować, jak na warszawskich Powązkach wyrasta monument.

Pierwsze zdjęcia z warszawskich Powązek oglądaliśmy 21 września. "Robotnicy pracują, jest już widoczny kształt pomnika" - relacjonował wtedy Reporter 24, TO3.

4 października zauważalne były już zmiany, jakie nastąpiły w trakcie montażu pomnika. Dwa betonowe bloki wciąż podpierała drewniana konstrukcja, jednak oczom przechodniów ukazywał się już monument.

Kiedy Reporter 24 pojawił się na Powązkach 18 października, płyty utrzymywały się już bez podtrzymujących je drewnianych elementów. "Praca przy budowie pomnika postępuje w szybkim tempie. Ukończono pokrywanie konstrukcji płytami granitowymi. Wokół pomnika i sąsiednich grobów ofiar katastrofy układana jest czarna kostka granitowa. Pogoda sprzyja robotnikom" - podsumował postęp prac Reporter 24, TO3.

"Widać już końcówkę prac nad budową pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. 1 listopada na pewno będzie tu dużo zniczy i kwiatów. 10 listopada ma się odbyć uroczystość pod pomnikiem" - zapowiadał 26 października TO3. Na betonowych blokach zamontowano tablice z tekstem ku czci ofiar katastrofy.

Granit nad mogiłą

"Pomnik upamiętniający 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem ma formę bloku białego granitu, przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części. Monument jest budowany u wylotu Alei Profesorskiej na Wojskowych Powązkach. Część głównej białej bryły jest umieszczona nad mogiłą, w której pochowane są spopielone szczątki 12 ofiar katastrofy" - opisywał TO3. "Na ścianach brył, które powstały w wyniku przełamania, umieszczono napis: 'Pamięci 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10.04.2010' oraz listę ofiar. Poszczególne nagrobki wchodzące w skład memoriału będą zrobione z czarnego granitu. Na każdej z 28 mogił (szczątki tylu ofiar smoleńskiej katastrofy pochowano we wspólnej kwaterze na wojskowych Powązkach) umieszczona będzie tablica z białego granitu" - relacjonował Reporter 24.

Zobaczyliście przed otwarciem

Na relację z Cmentarza Powązkowskiego mogliśmy liczyć także dzień przed oficjalnym odsłonięciem pomnika. "Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej jest gotowy do odsłonięcia. Trwają prace kosmetyczne: ekipy telewizyjne montują podesty dla kamer i nagłośnienie" - podpisał swoje zdjęcia TO3.

ZOBACZ UROCZYSTOŚĆ ODSŁONIĘCIA POMNIKA

Autor: ak//tka

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

Strażacy opanowali pożar składowiska odpadów w Chorzowie. Kłęby czarnego dymu przez wiele godzin były widoczne z kilkudziesięciu kilometrów. Wydano ostrzeżenie dla mieszkańców.

Pożar składowiska odpadów. Ostrzeżenie dla mieszkańców kilku powiatów

Pożar składowiska odpadów. Ostrzeżenie dla mieszkańców kilku powiatów

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Nad Warszawą odbywa się pokaz aerostatu BASIA. To jasny balon, przypominający sterowiec. Należy do Polskiej Akademii Nauk.

"Dziwny obiekt nad Warszawą". Wyjaśniamy, czym jest BASIA

"Dziwny obiekt nad Warszawą". Wyjaśniamy, czym jest BASIA

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Na komendzie policji w Iławie doszło do groźnego zdarzenia. Z paczki, którą na miejsce przyniosła kobieta, wydobyła się substancja, która raniła policjanta w twarz. Budynek komendy został ewakuowany na czas prowadzonych działań. Sprawę wyjaśnia prokuratura.

Ewakuacja komisariatu w Iławie. Z podejrzanej paczki wydobyła się substancja, policjant ranny

Ewakuacja komisariatu w Iławie. Z podejrzanej paczki wydobyła się substancja, policjant ranny

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, RMF FM

W Wyszkowie (Mazowieckie) zderzyły się trzy pojazdy. Kierowca, który spowodował wypadek, uciekł z miejsca zdarzenia. I zostawił w rozbitym aucie pijanego pasażera. Mężczyzna został przewieziony do szpitala.

Spowodował wypadek i uciekł. Zostawił rannego i pijanego pasażera

Spowodował wypadek i uciekł. Zostawił rannego i pijanego pasażera

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po intensywnych opadach deszczu w Stalowej Woli zalane zostały ulice, serwerownia Huty Stalowa Wola i pomieszczenia ZUS-u. W Białym Dunajcu też padało na tyle mocno, że konieczne były interwencje strażaków. W Krakowie jedno z drzew spadło na balkon naszego czytelnika.

Załamanie pogody w Polsce. W Stalowej Woli zalało ulice, ZUS i hutę. Problemy w Małopolsce

Załamanie pogody w Polsce. W Stalowej Woli zalało ulice, ZUS i hutę. Problemy w Małopolsce

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, TVN24

Gęsty dym unosił się w niedzielę nad Charnowem pod Ustką (Pomorskie). To skutek wielkiego pożaru zakładu produkującego aerozole. Po całodziennej, trudnej akcji strażacy podali, że pożar został zlokalizowany, a ogień się nie rozprzestrzenia. Dogaszanie może potrwać do rana.

Wielki pożar fabryki aerozoli na Pomorzu. Trudna akcja strażaków

Wielki pożar fabryki aerozoli na Pomorzu. Trudna akcja strażaków

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

W niedzielę rano na warszawskiej Białołęce policjanci zostali wezwani do awanturującego się mężczyzny. Interwencja zakończyła się reanimacją 37-latka, który został przewieziony do szpitala. Tam zmarł.

Dwa wezwania na policję. "W trakcie obezwładniania stracił przytomność".  37-latek nie żyje

Dwa wezwania na policję. "W trakcie obezwładniania stracił przytomność". 37-latek nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

W Będziemyślu (woj. podkarpackie) samolot rekonstrukcyjny wylądował do góry kołami. Pilotowi nic się nie stało. Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt24.

Samolot koziołkował podczas lądowania

Samolot koziołkował podczas lądowania

Źródło:
tvn24.pl

O włos od tragedii na warszawskich Bielanach. Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać nastolatkę bez kasku, wjeżdżającą nagle na przejście dla pieszych na hulajnodze, wprost przed nadjeżdżające auto.

Hulajnogą na pasy, tuż przed auto. "Nawet się nie zatrzymała"

Hulajnogą na pasy, tuż przed auto. "Nawet się nie zatrzymała"

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Awaria kładki na Ołowiance w Gdańsku. Zwodzenie zostało wstrzymane z powodu awarii systemu sterowania. Większe jednostki nie mogą przepłynąć Motławą, ale z kładki mogą korzystać piesi.

Poważna awaria kładki. Nie podnosi się, zwodzenie wstrzymane

Poważna awaria kładki. Nie podnosi się, zwodzenie wstrzymane

Źródło:
tvn24.pl