Jak pomóc cukrzykowi? "Gdy spadnie poziom cukru, podajmy coś słodkiego"


W Polsce jest około 2 milionów osób chorych na cukrzycę. Co zrobić, jeśli komuś w naszym otoczeniu nagle spadnie cukier? - Jeżeli osoba jest świadoma, to możemy podać jej coś słodkiego. Jeśli nie - jak najszybciej wzywamy służby - tłumaczył we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Michał Jeliński, wioślarz, mistrz olimpijski z Pekinu, który sam jest cukrzykiem.

W niedzielę opisaliśmy przypadek pana Michała, cukrzyka, któremu spadł cukier w drodze powrotnej z pracy. Bohater naszego materiału przebywał w autobusie, kierowca pojazdu wezwał straż miejską, która zabrała pana Michała... do izby wytrzeźwień. Mimo że na jego nadgarstku znajduje się opaska z informacją o tym, że jest cukrzykiem. Na izbie wytrzeźwień przebywał kilka godzin, dopiero tam opaska została "odkryta". Pana Michała wypuszczono do domu z rachunkiem opiewającym na kwotę 280 zł.

"Wynik po 5-10 sekundach"

Oznaczenie poziomu cukru we krwi to prosta czynność, która nie zabiera wiele czasu. Służy do tego glukometr, niewielkie urządzenie mieszczące się w dłoni. - Wkładamy pasek, który jest niewiele szerszy od zapałki do urządzenia, glukometr automatycznie się włącza. Nakłuwaczem, który jest w zestawie, nakłuwamy opuszek palca i podajemy dosłownie kropelkę krwi na ten pasek. Wynik jest po 5-10 sekundach - wyjaśniał Michał Jeliński, któremu cukrzyca nie przeszkodziła w zdobyciu olimpijskiego złota w Pekinie w 2008 roku.

"Słodkie, gazowane napoje typu cola"

Przy spadku cukru w organizmie chorej osoby, najważniejszy jest czas reakcji - im szybciej, tym lepiej. - Jeżeli osoba jest świadoma to możemy podać coś słodkiego. Mówimy tu o najprostszych napojach - słodkich, nie typu light. Chodzi o to, żeby podać napój z cukrem - tłumaczył wioślarz.

Jeliński przyznał, że można też dać cukrzykowi cukierka, ale trzeba pamiętać o tym, aby go najpierw rozpuścić. Ponadto trzeba być ostrożnym, gdyż osoba ze spadkiem cukru nie zawsze będzie w stanie poradzić sobie z cukierkiem i może się nim zakrztusić.

Jak najszybciej wezwać pogotowie

- Jeśli widzimy, że jest taka sytuacja i jesteśmy pewni, że osoba jest cukrzykiem, powinniśmy podać coś słodkiego wtedy, gdy mamy z tą osobą kontakt. Jeśli nie, to jak najszybciej wzywamy służby - podsumował mistrz olimpijski z 2008 roku.

Autor: popi/aw

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

Do zderzenia tramwaju i samochodu osobowego doszło na skrzyżowaniu alei Solidarności z Jagiellońską. Nie ma osób poszkodowanych. Były utrudnienia w ruchu.

Zderzenie tramwaju z samochodem na Pradze Północ

Zderzenie tramwaju z samochodem na Pradze Północ

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas rutynowej kontroli funkcjonariuszy z komendy wojewódzkiej wyszło na jaw, że jeden z policjantów z komendy w Puławach (Lubelskie) miał, będąc na służbie, 0,26 promila alkoholu w organizmie. Wspomagał dyżurnego, miał przy sobie broń. 

Policjant w "stanie po spożyciu alkoholu" i z bronią

Policjant w "stanie po spożyciu alkoholu" i z bronią

Źródło:
tvn24.pl

W środę w Ustce można było zaobserwować na niebie halo. To rzadkie zjawisko uchwycił na zdjęciach Reporter 24. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Wokół słońca powstał świetlisty pierścień

Wokół słońca powstał świetlisty pierścień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia łaciatego dzika, który spacerował około godziny 19.30 w okolicach Galerii Północnej na warszawskiej Białołęce. Pani Marta, autorka zdjęć, zaznaczyła, że była zaskoczona jego umaszczeniem.

Łaciaty dzik na Białołęce. "Był taki piękny, spacerował samotnie"

Łaciaty dzik na Białołęce. "Był taki piękny, spacerował samotnie"

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Podczas prac ziemnych na posesji w Skawinie w województwie małopolskim operator koparki natknął się na niewybuch z czasów II wojny światowej. Ewakuowano mieszkańców dwóch najbliższych bloków. To około 200 osób.

Bomba z czasów wojny w Skawinie. Ewakuowano 200 osób

Bomba z czasów wojny w Skawinie. Ewakuowano 200 osób

Źródło:
Kontakt 24

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym kierowca bmw w Rozalinie (Mazowieckie) wyprzedza lewym pasem na przejściu, mijając pieszych. Przez pasy przechodzili pan Kamil i jego córka. Do zdarzenia doszło przy jego posesji, gdzie ma zamontowaną kamerę. - To była bardzo niebezpieczna sytuacja - opisał.

Wyprzedzał, gdy na przejściu byli ojciec z córką. O krok od tragedii

Wyprzedzał, gdy na przejściu byli ojciec z córką. O krok od tragedii

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Pożar wybuchł w kamienicy przy ulicy Folwarcznej. Źródło ognia znajdowało się na poddaszu budynku. Nie było osób poszkodowanych. Informację oraz zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Płomienie wychodziły na zewnątrz. Duży pożar w kamienicy na Pradze

Płomienie wychodziły na zewnątrz. Duży pożar w kamienicy na Pradze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osoby stojące przed sklepem w miejscowości Białośliwie (woj. wielkopolskie) musiały uciekać przed autem, które wjechało na chodnik. - Jedna dziewczyna cudem uniknęła tragedii - mówi właściciel sklepu, który na Kontakt 24 przesłał film ze zdarzenia. Na szczęście, ostatecznie nikt nie ucierpiał.

Stali przy sklepie, nagle musieli uciekać przed autem. Nagranie

Stali przy sklepie, nagle musieli uciekać przed autem. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24

Prokuratura bada sprawę śmierci dwóch osób, których ciała znaleziono w niedzielę w Sosnowcu - przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu prokurator Waldemar Łubniewski. Do zabójstwa przyznał się syn ofiar.

Dwa ciała w domu, syn ofiar przyznał się do zabicia rodziców

Dwa ciała w domu, syn ofiar przyznał się do zabicia rodziców

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Mężczyzna uzbrojony w nóż wtargnął do jednego ze szczecińskich sklepów. Jak poinformował nas internauta, prawdopodobnie chciał obrabować lokal. Nożownik został zatrzymany przez policjantów wezwanych na miejsce przez pracowników sklepu.

Mężczyzna z nożem w szczecińskim sklepie

Mężczyzna z nożem w szczecińskim sklepie

Źródło:
Kontakt24

Na nagraniu, które otrzymaliśmy na Kontakt 24, widać, jak na jednym z gdańskich skrzyżowań kierowca łamie przepisy ruchu drogowego i przejeżdża na czerwonym świetle przez pasy dla pieszych. - Nie miał możliwości zobaczyć, czy ktoś przechodzi- podkreśla pan Michał, który zgłosił już sprawę na policję.

Pod prąd i na czerwonym świetle przez pasy. Niebezpieczna sytuacja na gdańskim skrzyżowaniu

Pod prąd i na czerwonym świetle przez pasy. Niebezpieczna sytuacja na gdańskim skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24

Pożar składowiska odpadów w Przysiece Polskiej niedaleko Poznania wybuchł w sobotę. Nieopodal znajdują się budynki mieszkalne. Strażacy przelewają wodą pogorzelisko. Jak poinformowała burmistrzyni gminy Śmigiel Małgorzata Adamczak, sprawa powtarzających się pożarów została zgłoszona prokuraturze 2,5 roku temu.

Pożar i wystrzały na wysypisku pod Poznaniem. Nagranie

Pożar i wystrzały na wysypisku pod Poznaniem. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24

W niedzielę rano w rzece Studnica (woj. pomorskie) znaleziono zwłoki mężczyzny. Policjanci ustalili tożsamość mężczyzny. Teraz, pod nadzorem prokuratora, badają okoliczności zdarzenia.

Ciało mężczyzny wyłowione ze Studnicy

Ciało mężczyzny wyłowione ze Studnicy

Źródło:
Kontakt24

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z warszawskiego Ursusa, na którym kamera samochodowa czytelnika zarejestrowała wyprzedzanie na przejściu dla pieszych przez innego kierowcę. Wideo trafiło do policji.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. "Stworzył  zagrożenie dla zdrowia i życia potencjalnych przechodniów"

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. "Stworzył zagrożenie dla zdrowia i życia potencjalnych przechodniów"

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl