Nowy Król Kurkowy rozpoczął panowanie. Podczas sobotniej uroczystości intronizacji na Rynku Głównym w Krakowie, od swojego poprzednika odebrał symbol władzy - srebrnego kura. Fotorelację z wydarzenia zamieścił na swoim profilu Reporter 24 acik34.
Mirosław Malinowski swój tytuł wywalczył w połowie maja podczas tradycyjnego strzelania do sylwetki drewnianego kura. Nowy król kurkowy jest absolwentem krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, menedżerem, dyrektorem w firmie z branży motoryzacyjnej Delfo. Sygnałem do rozpoczęcia sobotniej intronizacji Króla Kurkowego na Rynku Głównym w Krakowie był wystrzał z armatki - wiwatówki. Pomimo padającego ulewnego deszczu uroczystość zgromadziła wielu krakowian i turystów, którzy podziwiali ubranych w kontusze członków Bractwa Kurkowego. W jej trakcie symbole władzy odebrali również nowi marszałkowie: Reginald Sas Jaworski i Zbigniew Kwater.
Promocja idei współpracy między województwami
Mirosław Malinowski powiedział PAP, że jest nietypowym Królem Kurkowym, bowiem od 35 lat mieszka na Śląsku, a do krakowskiego bractwa należy od lat 10. "W związku z tym zamierzam propagować ideę współpracy między województwami małopolskim i śląskim. Moja osoba będzie takim łącznikiem między tymi dwoma regionami" - zapowiedział. Dodał, że w ramach swojego panowania zamierza też zorganizować pielgrzymkę dla członków bractwa do europejskich sanktuariów maryjnych. Bractwo Kurkowe w Krakowie jest jednym z najstarszych stowarzyszeń na świecie - istnieje ponad 700 lat. Swoje powstanie datuje od lokacji miasta na prawie magdeburskim w 1257 r. Obowiązkiem braci strzeleckiej była obrona grodu przed najeźdźcami. Dlatego od lat bracia kurkowi mają zwyczaj ćwiczenia "oka i dłoni".
Srebrny kur z kamieniami szlachetnymi
Najwspanialszym klejnotem krakowskiego Bractwa Kurkowego, stanowiącym jego symbol, jest srebrny kur z kamieniami szlachetnymi. Jest to podarunek od Rady Miasta otrzymany w 1565 r. Legenda wiąże przekazanie tego klejnotu braciom przez króla Zygmunta Augusta. Podczas uroczystości używana jest obecnie wierna kopia kura, którą w latach 1964-1965 zrobił artysta rzeźbiarz i cyzeler Wiesław Łabędzki. Obecnie Krakowskie Bractwo Kurkowe liczy około 200 członków. Członkiem bractwa może być każdy pełnoletni i niekarany obywatel Krakowa, który odbył roczny staż kandydacki, ma nieskazitelną opinię i opinie polecające od dwóch braci. W wyjątkowych sytuacjach Rada Starszych zgadza się na osoby mieszkające poza miastem. Tytułami braci honorowych szczyci się ponad 20 osób. Otrzymali je m.in. Jan Paweł II, prezydenci: Aleksander Kwaśniewski, Ryszard Kaczorowski, Lech Wałęsa i George W. Bush, a także m.in. kard. Stanisław Dziwisz i prof. Antoni Dziadkowiak.
Autor: aolsz//tka