Ile wiedzy na plecach dzieci?

Pieniądze klientów zagrożone?

8,5-kilogramowy tornister małego warszawiaka, był rekordzistą wczorajszej akcji ważenia plecaków. Przeporowadzono ją w ponad 130 szkołach stolicy. A my zapytaliśmy - ile na plecach noszą Wasze dzieci.

Zanim przytoczymy opinie użytkowników Kontaktu 24, przypominmy tylko opinie ekspertów. Twierdzą oni, że waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała dziecka. Wynik ponad 8 kg na plecach ważącego około 30-40 kg dziecka, jest więc mocnoniepokojący.

Co na to rodzice?

"Moja 10-letnia córka wróciła ostatnio ze szkoły z płaczem i bólem pleców - tak ciężki nosi plecak! Ministrowie i inni lenie z administracji mogliby w końcu zająć się tym bezprawiem i głupotą, bo biorą pensję, a kompletnie nic nie robią. Nie tylko zresztą w tym temacie"- napisał na naszym profilu na Facebooku zaniepokojony ojciec Marcin.

Nie wszyscy jednak podzielają tę opinię. Eugeniusz pisze, że sam dźwigał ciężki tornister i to mu nie zaszkodziło. "Rozpieszczone, rozleniwione w dzisiejszych czasach te bachory, wychuchane toto, wydelikacone. My nosiliśmy o wiele cięższe tornistry, a nie płakaliśmy i wyrośliśmy na ludzi. Nie można się uczyć z powietrza" – skomentował opinię Marcina.

Tomasz z kolei proponuje Marcinowi by zajrzał do dziecięcego tornistra. "Zrób przegląd tego, co córka ma w plecaku. Może to nie tylko "niezbędne" rzeczy do szkoły - pamiętam, że nie każdą książkę trzeba było nosić. Tak samo dodatki - w plecaku można znaleźć nawet 1,5-litrowe napoje :)" – zasugerował na Facebooku.

Podobna myśl płynie z komenatrza Łukasza. "Ja w czwartej klasie byłem strasznie leniwy i nie lubiłem się wypakowywać, więc wszystkie podręczniki nosiłem ze sobą" - napisał.

Do szczęściarzy należą dzieciaki Doroty, które do szkoły nie noszą książek. "Moje dzieci chodzą w Islandii do szkoły, a plecaki - można by powiedzieć - mają puste. W plecaku znajduje się śniadanko i ewentualnie strój na basen lub halę sportową. Książki i zeszyty są w szkole. Zadania domowe przynosi, do domu ale nie jest to codziennie" – napisała na kontaktowego Facebooka Dorota.

Jaki wybrać tornister?

Instytut Matki i Dziecka radzi, aby wybierać tylko lekkie plecaki z szerokimi, wyściełanymi szelkami. Obowiązkowo trzeba go nosić na obu ramionach. Ciężar w tornistrze powinien być równomiernie i symetrycznie rozłożony do pionowej osi ciała.

Kampania "Lekki tornister" jest prowadzona przez warszawskie Biuro Edukacji od 2007 roku. Jej celem jest rozwiązanie problemu ciężkich plecaków i uświadomienie rodzicom, dzieciom i nauczycielom związanych z tym negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

Na stronie Biura Edukacji opublikowano grę dydaktyczną "Lekki jak Twój tornister!", dzięki której uczniowie mogą zapoznać się ze sposobami na poprawne zapakowanie plecaka.

Autor: am//ŁUD

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

W miejscowości Stanisławka na drzewie znaleziono drona. Na miejscu jest policja i straż pożarna. To kolejny taki przypadek na Lubelszczyźnie po naruszeniu polskiej przestrzeni powietrznej podczas ataku Rosji na Ukrainę w ubiegłym tygodniu. Pierwszą informację o znalezisku otrzymaliśmy na Kontakt24.

Dron znaleziony pod Zamościem

Dron znaleziony pod Zamościem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W Sulechowie (woj. lubuskie) 15-latek przyszedł na lekcje z długim nożem. Na miejsce wezwano policję. - Nikt nie został ranny, nie było też informacji o tym, aby chłopak próbował nim kogoś zaatakować - relacjonuje Małgorzata Stanisławska z zielonogórskiej policji.

Uczeń przyszedł z nożem do szkoły. Interweniowała policja

Uczeń przyszedł z nożem do szkoły. Interweniowała policja

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Na warszawskim Żoliborzu powalona topola uszkodziła sieć trakcyjną oraz zaparkowane w pobliżu samochody. Na miejscu pracowali strażacy.

Drzewo runęło na sieć tramwajową i zaparkowane auta

Drzewo runęło na sieć tramwajową i zaparkowane auta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wyprzedzanie zaczął w miejscu, w którym nie powinien i niemal w ostatniej chwili uciekł przed zderzeniem czołowym z ciężarówką. Kierowca osobowego samochodu miał sporo szczęścia i znacznie mniej rozsądku.

Uciekł tuż sprzed maski ciężarówki. "Nic by z niego nie zostało"

Uciekł tuż sprzed maski ciężarówki. "Nic by z niego nie zostało"

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Zorza polarna rozbłysła w nocy z niedzieli na poniedziałek nad północną Polską. Odpowiedzialna za nią była nieoczekiwanie silna burza geomagnetyczna. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Światła Północy pomalowały niebo nad Polską

Światła Północy pomalowały niebo nad Polską

Źródło:
Kontakt24, spaceweather.com

71-letnia mieszkanka Będzina twierdzi, że została zaatakowana podczas spaceru przez dwa duże psy. Zwierzęta zagryzły jej 16-letniego pieska Kajtka. Kobiecie pomogli przechodnie. Agresywne psy trafiły do schroniska. Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Złapał za kark i trzymał, drugi zaczął gryźć". Kajtek nie przeżył

"Złapał za kark i trzymał, drugi zaczął gryźć". Kajtek nie przeżył

Źródło:
Kontakt24

Strażacy dogaszają pożar autobusu w Dąbrowie Górniczej (województwo śląskie). Dymiący się silnik w porę zauważył kierowca, który kazał pasażerom opuścić pojazd. Kiedy pojawił się ogień, w środku już nikogo nie było.

Pożar autobusu miejskiego. W środku było 10 pasażerów, zdążyli uciec

Pożar autobusu miejskiego. W środku było 10 pasażerów, zdążyli uciec

Źródło:
tvn24.pl

Na trasie S7 na wysokości Radomia doszło do pożaru auta dostawczego. Jezdnia w kierunku Warszawy została zablokowana na czas akcji gaśniczej. Straż pożarna podała, że nikt nie został poszkodowany.

Pożar auta dostawczego na trasie S7. Nagranie

Pożar auta dostawczego na trasie S7. Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na szkoleniu dla funkcjonariuszy pełniących obowiązki negocjatorów policyjnych zjawił się policjant pod wpływem alkoholu - taką informację otrzymaliśmy na Kontakt24. Funkcjonariusz to zastępca komendanta powiatowego policji w Stalowej Woli (Podkarpacie). Jak informuje zespół prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, zastępca komendanta został odwołany ze stanowiska, wszczęto też postępowanie dyscyplinarne.

Wysoko postawiony policjant na szkoleniu, wcześniej pił alkohol. Są konsekwencje

Wysoko postawiony policjant na szkoleniu, wcześniej pił alkohol. Są konsekwencje

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

W pobliżu jednego ze skrzyżowań w Kaliszu zderzyło się dwóch rowerzystów. Z relacji świadka wynika, że obaj jechali po chodniku. Na Kontak24 otrzymaliśmy nagranie ze zdarzenia.

"Rower rozpadł się na kawałki". Zderzenie rowerzystów na nagraniu

"Rower rozpadł się na kawałki". Zderzenie rowerzystów na nagraniu

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie z monitoringu domowego, na którym widać moment zestrzelenia drona w powiecie zamojskim na Lubelszczyźnie. - W pobliżu było słychać huk - zrelacjonowała internautka.

Ślad na niebie, potem błysk. Moment zestrzelenia jednego z dronów

Ślad na niebie, potem błysk. Moment zestrzelenia jednego z dronów

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Na maszcie telekomunikacyjnym w Wysokiem Mazowieckiem ktoś umieścił flagę z sierpem i młotem. Zauważył ją właściciel terenu. Początkowo myślał, że to "chuligański wybryk". Po doniesieniach o przekroczeniu polskiej granicy przez obce drony zdecydował się zawiadomić służby.

Flaga z sierpem i młotem na maszcie telekomunikacyjnym

Flaga z sierpem i młotem na maszcie telekomunikacyjnym

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

W nocy z wtorku na środę w Warszawie przy ulicy Bernardyńskiej runęła wiekowa topola. Drzewo zmiażdżyło zaparkowany w pobliżu samochód. Na szczęście nikt w tym zdarzeniu nie ucierpiał.

Nie było wiatru, drzewo runęło i zmiażdżyło samochód

Nie było wiatru, drzewo runęło i zmiażdżyło samochód

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl