"Gdy biegasz, słuchaj organizmu" - radzi biegaczom-amatorom @Piotr. On i inni internauci potwierdzają słowa ekspertów i tłumaczą, że odpowiednie przygotowanie organizmu do dużego wysiłku fizycznego to absolutna podstawa każdego treningu. "Bardzo ważny jest też dobór ubioru i butów do biegania" - twierdzi @Pegasus. Internauci piszą, co zrobić, aby bieganie było nie tylko przyjemne, ale co ważniejsze, bezpieczne.
Jeśli podejmujemy bardziej intensywne uprawianie sportu, powinniśmy być z jednej strony pod kontrolą sensownego instruktora, trenera, z drugiej strony, pod opieką lekarską - mówił na antenie TVN24 dr Adam Maciej Pietrzak, specjalista medycyny ratunkowej, komentując śmierć biegacza podczas "Biegnij Warszawo". CZYTAJ WIĘCEJ
"Sport to poczucie własnej odpowiedzialności. Nasz organizm ma określoną wydolność i powinniśmy się z tym liczyć" - mówił na antenie TVN24 dr Adam Maciej Pietrzak.
Grunt to odpowiednie przygotowanie
Specjaliści zgodnie twierdzą, że grunt to stopniowe przyzwyczajenie organizmu do dużego wysiłku fizycznego. Według Macieja Krysiaka, trenera osobistego, zanim rozpoczniemy biegi, warto odpowiednio się do nich przygotować". "Wstaję i biegnę 10 km to nie jest dobra metoda" - mówił na antenie TVN24.
Bieganie zaleca się jako sposób walki z cholesterolem, nadciśnieniem i otyłością. "Oczywiście bieganie na odpowiednim poziomie, dla odpowiednio przygotowanego i przebadanego organizmu" - zaznaczył Paweł Januszewski z fundacji Bieganie.
Trener, badania i odpowiedni strój
"Mam 46 lat, biegam amatorsko od 5 lat, zrzuciłem 20 kg. Zaliczyłem kilka maratonów. Jednak nie to jest ważne. Ważne jest to, że czuje się lepiej, nie choruje, czuje się silniejszy fizycznie i psychicznie" - napisał @Pegasus.
Według niego bieganie jest jedną z najprostszych i najtańszych form aktywności fizycznej. Jednak należy się do niej przygotować. "Zaczynamy od marszu, nordic-walking, marszobiegów, biegów krótkich i dopiero później biegów dłuższych. Bardzo ważny jest dobór ubioru i butów do biegania. Warto poprosić kogoś bardziej doświadczonego o kilka porad, jest sporo literatury i informacji w sieci" - radzi.
Z kolei @Trener_LA pisze - "przede wszystkim aktualne badania lekarskie u lekarza sportowego - to podstawa. Kilka testów m.in. badanie krwi, moczu, EKG, próba wysiłkowa. I osoba z uprawnieniami, pod której okiem będziemy trenować".
"Słuchaj organizmu"
Swój sposób na przygotowanie do biegu opisał też @siwym. "Ćwiczenia zaczynam zawsze od tzw. biegu tlenowego - biegnę tak długo aż poczuję, że moje ciało stać na jeszcze więcej. Wtedy kończę rozgrzewkę. Bieg jest powolny, spokojny i cały czas kontrolowany" - tłumaczy.
Jednak najważniejszy jest zdrowy rozsądek. "Gdy biegasz, słuchaj organizmu. Jeśli mówi - dziś nie dam rady - przerwij bieg, zawróć i przejdź do marszu" - radzi @Piotr. Dodaje, że tak naprawdę dużo leży w głowie. "To od Ciebie zależy, czy posłuchasz się i odpuścisz, czy będziesz ryzykował" - zaznacza.
Forsujemy się?
Jak wyjaśniał dr. Pietrzak, w dzisiejszych czasach, zwłaszcza młodzi ludzie między 20-30 rokiem życia, żyją bardzo intensywnie. "Bardzo eksploatują swoje organizmy z racji pracy zawodowej. Dołożenie do tego intensywnego sportu często jest ponad ich możliwości fizyczne" - tłumaczył. Dodał, że jeśli nie ułoży się odpowiednio programu treningu, nie dopasuje do niego zawodów, to "może się to skończyć zabójczo dla sportowca".
"Widzimy to zarówno u sportowców wyczynowych, jak i tych, którzy pojawiają się sporadycznie na osiedlowej siłowni. I zamiast regularnego, delikatnego treningu, nagle dają sobie duże obciążenie i kończy się to tragicznie" - mówił Pietrzak.
Co może niepokoić?
Organizm człowieka zawsze wysyła sygnały ostrzegawcze, gdy dzieje się coś niepokojącego. Jak wymieniał dr. Pietrzak - znaczące przyspieszenie oddechu, tętna, zaburzenia świadomości, zawroty głowy, widzenie tunelowe - to niektóre symptomy, które mogą sugerować zaburzenia krążenia.
Autor: mmt/ja,aw