Smutne wieści dotarły do nas z Helu. Kilkutygodniowa foczka, którą wczoraj znaleziono na plaży w Mielnie (woj. zachodniopomorskie), nie przeżyła. Ssak, do którego przybył Błękitny Patrol WWF, zdechł jeszcze na plaży.
"Był to kilkutygodniowy samiec foki szarej. Zanim zdążyliśmy do niej dojechać, zwierzę już nie żyło" - powiedział nam Mikołaj Zybała ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.
Jak dodał Zybała, najwięcej zgłoszeń dotyczących fok napływa na wiosnę. "Rodzą się na przełomie lutego i marca. Matki karmią je, a po trzech tygodniach o nich zapominają" - tłumaczył Zybała. Młode foki zdane są tylko na siebie. Czasem nie potrafią zdobyć pożywienia, zmęczone wypływają na plaże.
"Czasem są wygłodzone i odwodnione" - wyjaśniał Mikołaj Zybała. Foki wplątują się też w sieci w poszukiwaniu "łatwej" ryby. Czasem doznają obrażeń na skutek zderzenia ze sprzętem wodnymi, np. skuterami, łodziami.
Wypłynęła na plażę w niedzielę
Maluch znaleziony na głównej plaży w Mielnie to pierwsza foka w tym roku, urodzona w naturze, której pomagał Błękitny Patrol WWF.
"Patrol WWF odebrał zgłoszenie o pojawieniu się małej foki o godzinie 15:00. 15 minut później na miejscu pojawił się już wolontariusz, który zabezpieczył miejsce przebywania zwierzęcia w sposób gwarantujący mu spokój" - informowała na swojej stronie internetowej WWF (jest to jedna z największych na świecie organizacji działających na rzecz ochrony środowiska naturalnego).
Foka miała trafić do foczego szpitalika w helskim fokarium.
WWF apeluje do wszystkich, którzy zaobserwują na brzegu fokę (żywą lub martwą), o natychmiastowy kontakt z Błękitnym Patrolem pod nr tel. 795536009. Osoba dyżurująca skieruje w miejsce, gdzie zostanie zgłoszona obserwacja, jednego z 42 wolontariuszy, mieszkających na polskim wybrzeżu. "Wolontariusze WWF zostali przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy ssakom morskim, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeżeli foka będzie wymagała hospitalizacji w foczym szpitaliku w Helu, na miejsce dojedzie specjalny samochód z fokarium, zakupiony w ramach projektu prowadzonego przez WWF we współpracy ze Stacją Morską w Helu" - informuje WWF.
Autor: ak, aj//tka