"Uczniowie przez dwie godziny siedzieli na podłodze w klasie". Ojciec uczennicy o strzelaninie w fińskiej szkole

Źródło:
Kontakt 24,PAP, Reuters
Do strzelaniny doszło w miejscowości VantaaKIMMO BRANDT/PAP/EPA

- Nic takiego się wcześniej nie zdarzało - w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 przyznał pan Michał, ojciec 11-córki, uczennicy szkoły Viertola w fińskiej miejscowości Vantaa. We wtorek rano doszło w niej do strzelaniny. Troje dzieci zostało postrzelonych, jedno z nich zmarło.

Wśród uczniów uczęszczających do szkoły w miejscowości Vantaa znalazła się 11-letnia córka pana Michała. Jak wyjaśnił, jego córka jest już bezpieczna, w trakcie strzelaniny dziewczynka przebywała w innym budynku tej placówki.

- Strzelanina zaczęła się około godziny 9. Mieszkam obok tej szkoły, moja córka chodzi tam na lekcje. O całej sytuacji dowiedziałem się właśnie z wiadomości od córki, a resztę mojej wiedzy uzupełnił kolega z pracy, który przeczytał wiadomości. Od razu napisałem także do syna, który chodzi do innej szkoły, bo w tym rejonie są trzy placówki. Skontaktowała się ze mną zdenerwowana żona, ja nadal jestem w szoku. Tu jest bardzo bezpiecznie, nic takiego się wcześniej nie zdarzało - mówił zdenerwowany rodzic.

"Uczniowie przez dwie godziny siedzieli na podłodze w klasie, wiedząc co się stało"

W momencie ataku dziewczynka przebywała w innej części budynku. - Według informacji od mojej córki, uczniowie przez dwie godziny siedzieli na podłodze w klasie, wiedząc co się stało. To ogromny szok. Dzieci aktualnie są w kiepskim stanie psychicznym, ale są już bezpieczne. Dostaliśmy wiadomość na dzienniku elektronicznym, że możemy je już odebrać - mówił przed godziną 11.

- Moja córka ma 11 lat, w trakcie strzelaniny przebywała w innym budynku, tak zwanym "punkcie nauczania". W całym rejonie od razu zamknięto wszystkie szkoły, czekaliśmy na informacje. Teraz jest już bezpiecznie, ale dzieci są przerażone - dodał.

Troje dzieci z ranami postrzałowymi trafiło do szpitala, jedno z nich zmarło

Do strzelaniny doszło w szkole Viertola w Vantaa na przedmieściach stolicy Finlandii, do której uczęszcza około 800 uczniów z klas 1-9. Napastnik jak i wszystkie jego ofiary to 12-letni obywatele Finlandii. Sprawca, który był uzbrojony w pistolet, został zatrzymany na przedmieściach Siltamaki, z dala od szkoły, w której doszło do ataku. Nastolatek trafił do aresztu - podała policja, dodając, że nie ma innych podejrzanych.

Autorka/Autor:amn/ak

Źródło: Kontakt 24,PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: KIMMO BRANDT/PAP/EPA

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

W Gorzowie Wielkopolskim doszło do pożaru dachu Akademii im. Jakuba z Paradyża. Spłonęły dach i poddasze. Ogień rozprzestrzenił się na pobliski budynek, a także na piętro niżej. Strażakom udało się opanować żywioł po kilku godzinach akcji, a dogaszanie może potrwać nawet do sobotniego poranka. Nieznane są przyczyny wybuchu pożaru. Prezydent miasta Jacek Wójcicki mówi o "przepotężnej skali zniszczeń".

Spłonął historyczny budynek. "Skala zniszczeń przepotężna"

Spłonął historyczny budynek. "Skala zniszczeń przepotężna"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, kontakt 24

Nie znaleziono obiektu latającego, który miał spaść w środę w okolicy Gorzyczek (woj. śląskie). Osoba zgłaszająca widziała lecącą nisko awionetkę, a potem dym. Z kolei Polska Agencja Żeglugi Powietrznej odebrała z tej samej okolicy sygnał alarmowy niewiadomego pochodzenia. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24. 

Dym, sygnał alarmowy i nocne poszukiwania awionetki. Nic nie znaleźli

Dym, sygnał alarmowy i nocne poszukiwania awionetki. Nic nie znaleźli

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/ Kontakt24

Wielka Brytania zmaga się z silnym wiatrem i ulewami. Dochodzi do gwałtownych powodzi. Najtrudniejsza sytuacja jest na południu Anglii, gdzie ewakuowano część osób z kompleksu domków letniskowych i pola kempingowego. Jedna osoba z objawami hipotermii trafiła do szpitala. Zalane są niektóre drogi, wystąpiły utrudnienia na kolei.

Wichury i powodzie w Anglii. Setki osób ewakuowano

Wichury i powodzie w Anglii. Setki osób ewakuowano

Źródło:
The Independent, BBC, Reuters, Kontakt 24

We wtorek w godzinach porannych samochód ciężarowy wypadł z drogi pomiędzy miejscowościami Mielenko Drawskie a Dzikowo (Zachodniopomorskie). Przewożony w naczepie ładunek wysypał się na jezdnię, zablokował przejazd. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód ciężarowy przewrócił się, rozsypany ładunek zablokował drogę

Samochód ciężarowy przewrócił się, rozsypany ładunek zablokował drogę

Po kilkugodzinnej akcji strażacy opanowali pożar hali magazynowej przy ulicy Rzepakowej w Katowicach. - Doszło do pożaru w przestrzeni, gdzie magazynowane były hulajnogi elektryczne - przekazał kpt. Rafał Gruszka z Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

Gęsty dym zaalarmował mieszkańców Katowic

Gęsty dym zaalarmował mieszkańców Katowic

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24, PAP

Ptak zaplątał się w siatkę balkonową w Kielcach. Aby oswobodzić go z pułapki, konieczna była interwencja strażaków. Zdjęcia z akcji otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Ptak uwięziony w siatce balkonowej. Uratowali go strażacy

Ptak uwięziony w siatce balkonowej. Uratowali go strażacy

Źródło:
Kontakt 24

81-letni kierowca zasłabł za kierownicą na drodze krajowej nr 21 na wysokości Zimowisk (woj. pomorskie), zjechał na przeciwległy pas i uderzył w inne auto. Na czas pracy policji wprowadzono ruch wahadłowy. Zdjęcia i film otrzymaliśmy na Kontakt 24.

81-letni mężczyzna zasłabł za kierownicą

81-letni mężczyzna zasłabł za kierownicą

Źródło:
tvn24.pl

W Gnieźnie pijany kierowca zamiast objechać rondo dookoła, wjechał na jego środek. Auto utknęło na zielonej wyspie. - 64-latek twierdził, że się zamyślił - przekazuje oficer prasowa gnieźnieńskiej policji.

Zatrzymał się na środku ronda. Twierdzi, że się zamyślił

Zatrzymał się na środku ronda. Twierdzi, że się zamyślił

Źródło:
TVN24.pl