tvnpix
Ogromy pożar lasów w Hiszpanii, Foto: Anna

"Dym wdzierał się do pokojów, ogień się zbliżał". Relacja Polki z pożaru w Hiszpanii

- Dym zaczął wdzierać się do pomieszczeń, ogień zbliżał się. Na basenach był popiół. Każdy uciekał, gdzie mógł albo odjeżdżał - relacjonowała pani Anna, przebywająca w miejscowości Moguer, gdzie z powodu suszy ogień trawi pobliskie lasy. Władze przeprowadziły ewakuacje ponad 2000 mieszkańców i turystów, w tym Polaków. Zdjęcia z Hiszpanii otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Upał i susza, które panują od pewnego czasu na Półwyspie Iberyjskim sprzyjają pożarom. Ogień pojawił się w okolicach Moguer, obok Huelvy, w sobotę wieczorem. Stwarza ogromne zagrożenie dla mieszkańców pobliskich miast.

Wśród 300 osób ewakuowanych z parku La Peñuela z powodu pożaru jest także grupa złożona z 61 polskich turystów, w tym pani Anna z rodziną.

"Na basenach był popiół"

- Około godziny 19 poszliśmy na spacer z siostrą i dziećmi. Zauważyliśmy duży dym, widać było, że coś się pali, ale jeszcze bardzo daleko. Zaniepokojeni wróciliśmy do hotelu - relacjonowała pani Anna, Polka przebywająca w miejscowości Moguer.

Jak dodała, przed północą goście zaczęli opuszczać hotel. – Dym zaczął wdzierać się do pomieszczeń, ogień się zbliżał. Na basenach był popiół. Ludzie najpierw uciekli na plażę, ale to było bez sensu. Każdy uciekał, gdzie mógł albo odjeżdżał. Nawet bez bagaży - powiedziała Reporterka 24.

I dodała, że jej rodzina przeszła cztery kilometry do centrum. - Było tam już mnóstwo ludzi. Ostatecznie udało nam się znaleźć na własną rękę hotel 50 kilometrów od miejsca pożaru.

Ewakuacja ponad 2000 osób

- Nikt z grupy polskich turystów nie został poszkodowany. 46 osób zostało przewiezionych do ośrodka sportowego w miejscowości Mazagon, natomiast 11 osób we własnym zakresie udało się do okolicznych miejscowości. Konsul dyżurny pozostaje w stałym kontakcie z rezydentką biura podróży oraz miejscową policją - podało Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, po godzinie 20 lokalne władze ewakuowały z placu kempingowego, schroniska turystycznego i kilku wsi w regionie miasta Moguer ponad 2000 osób. Spowodował to pożar pobliskiego lasu. Ogień sprawił, że kilka dróg było nieprzejezdnych.

O pożarze lasów w Hiszpanii czytaj więcej na tvnmeteo.pl

 

Autor: kz//popi Źródło: tvnmeteo.pl

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.