tvnpix
Daniele na rykowisku, Foto: Marek8nf

"Dla miłośników przyrody to prawdziwy rarytas". Nagrał daniele ukrytą kamerą

Gromadzą się w stałych miejscach i nawołują, wabiąc do siebie łanie. Wszystko po to, by przedłużyć swój ród. Daniele i ich spotkanie udało się zarejestrować panu Markowi na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo (Wielkopolskie). "Miłośnik zwierząt" - jak sam siebie określa - nagranie przesłał na Kontakt 24.

Film przedstawia chmarę danieli w czasie okresu godowego zwanego bekowiskiem, które przypada na przełomie października i listopada.

- Jestem miłośnikiem zwierząt. Przyroda jest ważną częścią mojego życia. To w niej występuje tak wiele ciekawych zjawisk, z reguły niedostępnych dla nas. Postanowiłem to zmienić i takie rzeczy dokumentować. Na ogół to oczywiste, że jeśli pojedziemy do lasu z kamerą i będziemy chcieli nagrać bekowisko - nic z tego nie wyjdzie. Dlatego umieściłem ukrytą kamerę. Chcę zadbać o edukację przyrodniczą społeczeństwa - mówi w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pan Marek.

"Tajemnicze miejsca"

Jak zaznacza, "bekowisko odbywa się w tajemniczych miejscach, które bardzo trudno odszukać". - W przeciwieństwie do jeleni, które podczas okresu godowego się przemieszczają, daniele mają swoje stałe miejsca - dodaje.

Ukryta kamera pojawiła się w jednym z nich, na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo. Chmara danieli dała się złapać w fotopułapkę między 5 a 10 listopada, jednak nagranie do naszej redakcji pan Marek przesłał teraz. - Dla miłośników przyrody i bacznych obserwatorów to prawdziwy rarytas i ciekawostka przyrodnicza - zaznacza.

Krzysztof Trębski z Lasów Państwowych potwierdza, że Reporter 24 nagrał daniele podczas bekowiska. - Zwykle trwa ono mniej więcej do połowy listopada - opowiada.

Śmierdzący dołek

Daniel to trzeci co do wielkości jeleniowaty gatunek żyjący w Polsce. Poszczególne osobniki łączą się w różne grupy. Poza okresem jesiennym, kiedy zaczynają się zaloty, samce łączą się w męskie, czasem naprawdę bardzo liczne stada. Liczą one do kilkudziesięciu osobników. Podczas godów wokół jednego byka skupia się do ośmiu łań. Samiec, w zaciętej walce, broni innym samcom dostępu do nich.

Jak podaje tvnmeteo.pl, daniele kopulują w cuchnących dołkach, czyli rujowisku, zwanym też kołyską. Skąd ten intensywny zapach? Otóż na początku rui byk wykopuje w ziemi specjalne wgłębienia, do których oddaje mocz. Stopniowo je też pogłębia.

Cuchnące dołki przydają się bykom do kopulacji. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, po około 32 tygodniach pojawiają się małe daniele.

Autor: mj, bkol//ank Źródło: Kontakt 24, TVN Meteo, Lasy Państwowe

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.