"Decyzję pozostawić rodzicom", "Marnowanie pieniędzy". Dyskusja o referendum ws. 6-latków

TVN24

"To rodzice powinni decydować. Nikt lepiej nie zna swoich dzieci" - pisali na Kontakt 24 zwolennicy przeprowadzenia referendum ws. 6-latków. Przeciwnicy przekonywali, że szkoła jest świetnie przygotowana, a referendum to marnowanie pieniędzy. Ostatecznie posłowie odrzucili w piątkowym głosowaniu w Sejmie wniosek inicjatorów akcji "Ratuj maluchy".

Dzisiaj odbyło się głosowanie nad obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum edukacyjnego ws. obowiązku szkolnego dla 6-latków. Sejm odrzucił wniosek. Zagłosowało 454 posłów, "za" było - 222, przeciwko - 232. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. sześciolatków inicjatorzy akcji - Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców - zebrali prawie milion podpisów.

Reforma podzieliła polityków, ekspertów i rodziców, którzy przed głosowaniem przesyłali swoje opinie dotyczące referendum na skrzynkę Kontaktu 24.

"Zostawić decyzję rodzicom"

Internauci przede wszystkim uważają, że o sprawach 6-latków powinni decydować tylko bezpośrednio zainteresowani tematem. "Każdy rodzic powinien decydować sam o swoim dziecku. Nie wszystkie dzieci są gotowe na pójście do szkoły w wieku 6 lat. Ale to czysto polityczna sprawa, o dzieciach nikt tu nie myśli. Ja nie chcę by mój syn w tym wieku poszedł do szkoły" - napisała @Patrycja. Podobnego zdania jest @Anna. "Moja córeczka jest z kwietnia 2008 roku i będzie musiała iść do szkoły jako 6-latek. Wiem, że nie jest na to gotowa. W przedszkolu stroni od dzieci, a co dopiero będzie w szkole. Jestem za referendum. To rodzice powinni decydować. Nikt lepiej nie zna swoich dzieci" - uważa internautka.

W identycznej sytuacji jest mama dwóch kilkulatek. "Mam dwie dziewczynki: 4-latkę i 9-latkę, która chodzi do prywatnej szkoły, bo jej rejonówka nie nadawała się, aby ją tam posłać. Córka poszła do szkoły w wieku 7 lat. Wcześniej z moich obserwacji nie nadawała się emocjonalnie. Jestem za referendum dla mojej młodszej córki i dla innych dzieci. To my rodzice znamy najlepiej swoje dzieci" - wyjaśnia @Agnieszka.

Wbrew pojawiającym się informacjom o nieważnych podpisach pisze @Joanna. "Jestem jedną z osób, które podpisały się pod wnioskiem i wbrew opinii pana Biernata dokładnie wiedziałam, co podpisuję. Może nie jestem za wszystkimi pomysłami z pytań, ale uważam że jako społeczeństwo powinniśmy móc decydować. W końcu to demokracja a nie dyktatura! Jestem matką przyszłorocznej 6-latki i nie chcę skracać jej dzieciństwa!" - dodała @Joanna.

Za referendum jest również @Artur. "Wcale nie chodzi tutaj o dzieciaki, wcale ... i nie ważne jest, że milion podpisów za ..., nie ważne, że drugi milion jest przeciw... Ważne powinno być to, że trzeba ludziom dać się wypowiedzieć. To sejm udowodnił, że nie jest reprezentantem narodu. Więc tylko referendum obroni wizerunek sejmu" - uważa internauta.

"Referendum to marnowanie pieniędzy"

Nie zabrakło głosów przeciwnych referendum i akcji "Ratuj Maluchy". "Mam dwuletnią córkę i jestem za tym, żeby poszła do szkoły jako 6-latka. Znam wiele przykładów z pozytywnym efektem, nie znam negatywnych. Co do referendum - Państwo Elbanowscy są dla mnie niewiarygodni w swojej inicjatywie" - napisała @Aneta.

"Pani Elbanowska popada w paranoje. Może w ogóle nie posyłajmy dzieci do szkoły, ponieważ w każdej szkole na nasze dzieci czeka tylko samo zło? Jestem rodzicem pięciolatka , którego mam zamiar wysłać do szkoły jako sześciolatka, do szkoły na tak zwanej 'prowincji'. Widzę że szkoła jest świetnie przygotowana i nie mam żadnych obaw. Referendum to marnowanie pieniędzy, które można przeznaczyć na szkoły. Piętnaście milionów rodziców musi wziąć udział w referendum, aby było ważne, czy to możliwe? Bo co mogą powiedzieć w referendum, ludzie którzy nie mają już dzieci w wieku szkolnym lub emeryci ? - stwierdza @Marcin.

"Mój syn z rocznika 2005 poszedł jako 6-latek chociaż na początku byłam przeciwna. Teraz widzę, że program jest dobrze dostosowany. W klasie jest większość rok starszych a różnicy między nimi nie ma żadnej! Jestem zdecydowanie za 6-latkami w szkole" - pisze z kolei @Karolina.

Jeśli ma być referendum - niech zagłosują tylko rodzice

"Mam 42 lata. Do szkoły poszedłem kiedy miałem 6 lat. Bo chciałem. Moja córka poszła w wieku 6 lat. Bo chciała. Widzę, jak się rozwija i jaką radość sprawia jej szkoła. W sprawie referendum: dlaczego o tym czy moje dziecko ma pójść w wieku 6-ciu czy 7-miu lat mają w referendum decydować dziadkowie, bezdzietni oraz wszyscy niezainteresowani a nie ja i dziecko?" - zastanawia się @Przemysław.

Podobne odczucia ma internauta @Marcin. "Jestem za, aby 6-latki poszły do szkoły, gdyż widać, że osoby, które opowiadają się przeciw, nie mają pojęcia, jak prowadzone są zajęcia. Jeżeli już jednak dojdzie do referendum, to niech mogą w nim wziąć udział tylko rodzice, którzy właśnie muszą wybrać, a nie jak w ostatnim referendum warszawskim, że brali w nim udział także tzw. słoiki" - pisze.

Obowiązek szkolny

Podczas, gdy w Polsce trwa debata nad tym, czy obniżyć wiek rozpoczęcie nauki, w krajach Unii posyłanie do szkół 6-latków jest standardem. Czytaj więcej na tvn24.pl

Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich wprowadziła do polskiego systemu edukacji ustawa z 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r. W latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice. Rząd, chcąc dać samorządom dodatkowy czas na przygotowanie szkół, przesunął ten termin o dwa lata - do 1 września 2014 r.

Autor: js/aw

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

Policjanci z Pragi Północ chcieli zatrzymać kierowcę hondy, który poruszał się bez świateł i jechał wężykiem. Mężczyzna zaczął uciekać, taranował słupki, ignorował czerwone światła, nieomal potrącił pieszą na chodniku. Jak się okazało, 36-latek ma trzy sądowe zakazy kierowania pojazdami, a w Polsce przebywa nielegalnie. W momencie zatrzymania był pijany.

Taranował słupki, ignorował czerwone, niemal potrącił pieszą na chodniku. Pościg za pijanym kierowcą

Taranował słupki, ignorował czerwone, niemal potrącił pieszą na chodniku. Pościg za pijanym kierowcą

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Strażacy walczyli z pożarem odpadów w Port Service w Gdańsku. Na miejscu było sześć zastępów.

Kłęby dymu nad miastem. Pożar w porcie w Gdańsku

Kłęby dymu nad miastem. Pożar w porcie w Gdańsku

Źródło:
TVN24

Rano w pobliżu dworca kolejowego Poznań Główny pojawiły się kłęby ciemnego dymu. Okazało się, że na pobliskim Łazarzu płonie pustostan. Na miejscu pojawiło się sześć zastępów straży pożarnej.

Gęsty dym nad miastem. Pożar w okolicy dworca

Gęsty dym nad miastem. Pożar w okolicy dworca

Źródło:
TVN24, Kontakt24

Cieniutki sierp Księżyca pojawił się na polskim niebie. Towarzyszyło mu zjawisko światła popielatego, do którego wystąpienia potrzebne są określone warunki. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

W poniedziałek cała Hiszpania i Portugalia zmagały się z wielką awarią w dostawach prądu. Polacy przebywający w tych krajach opowiedzieli redakcji Kontakt24, jak trudne jest życie bez elektryczności. 

Awaria prądu w Hiszpanii i Portugalii. Relacje Polaków

Awaria prądu w Hiszpanii i Portugalii. Relacje Polaków

Źródło:
TVN24

W Płocku w weekend pojawił się wir pyłowy. Nagranie tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Pomnik pomordowanych Polaków został pomazany sprayem. Pseudograffiti pokrywa większą jego część. - Rozumiem, że każdy ma potrzebę ekspresji, ale są jakieś granice - powiedział pan Rafał, który zauważył dewastację.

Tablica upamiętniająca pomordowanych Polaków pomazana sprayem. "Co będzie następne? Grób Nieznanego Żołnierza?"

Tablica upamiętniająca pomordowanych Polaków pomazana sprayem. "Co będzie następne? Grób Nieznanego Żołnierza?"

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Odgłos przelewającej się wody i smród nie do wytrzymania zaalarmował mieszkańców jednego z bloków przy ulicy Młyńskiej w Krakowie. Okazało się, że do piwnic lały się ścieki, które musieli potem wypompować strażacy. Przyczyna? Błąd przy budowie linii tramwajowej do Mistrzejowic.

Przez błąd przy budowie linii tramwajowej fekalia wpłynęły do bloku

Przez błąd przy budowie linii tramwajowej fekalia wpłynęły do bloku

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

Głośny problem przy Wiejskiej. Mieszkańcy wspólnot sąsiadujących z przychodnią aborcyjną "Abotak" mają dość protestów organizowanych przed budynkiem przez środowiska pro-life. Liczą na reakcję ze strony policji i urzędników. Ci jednak rozkładają ręce. - Nie można rozwiązać legalnego zgromadzenia bez podstaw, a hałas nie stanowi takiej podstawy - argumentuje ratusz.

Mają dość protestów przed przychodnia aborcyjną. Urzędnicy nie mogą im pomóc

Mają dość protestów przed przychodnia aborcyjną. Urzędnicy nie mogą im pomóc

Źródło:
Kontakt24, PAP

W Rusinowie (Mazowieckie) policjanci rozpoznali poszukiwanego listem gończym Krystiana Kopytowskiego. Gdy chcieli go zatrzymać i otworzyli drzwi auta, kierowca nagle ruszył. Policjanci oddali strzały. Jeden z funkcjonariuszy został poturbowany, drugi ma ranę postrzałową. Trwa obława za 30-latkiem. Sąd zgodził się na publikację jego wizerunku.

Jeden policjant poturbowany, drugi z raną postrzałową. List gończy za 30-latkiem

Jeden policjant poturbowany, drugi z raną postrzałową. List gończy za 30-latkiem

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe nagrania z miejscowości Piaski w województwie mazowieckim. Nasz czytelnik zaobserwował tam zjawisko zwane wirem pyłowym.

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W niedzielę rano w Brzegu Dolnym (woj. dolnośląskie) wybuchł pożar - zapalił się namiot z kontenerami. Nad miastem unosił się czarny dym. Straż pożarna szybko opanowała ogień, trwa dogaszanie. Dwóch strażaków zostało poszkodowanych. Zdjęcia i filmy dostaliśmy na Kontakt24.

Czarny dym nad miastem. Kontenery w ogniu

Czarny dym nad miastem. Kontenery w ogniu

Źródło:
tvn24.pl

Pożar na terenie zakładu wulkanizacyjnego w Słupsku wybuchł w niedzielę wczesnym rankiem. Ogniem zajęły się głównie opony, nikt w zdarzeniu nie ucierpiał.

Pożar opon w zakładzie wulkanizacyjnym

Pożar opon w zakładzie wulkanizacyjnym

Źródło:
TVN24/Kontakt24

Strażacy walczą z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ogień objął obszar o powierzchni około 450 hektarów. Ze względu na dużą liczbę użytych do działań śmigłowców i samolotu, ale również dronów, na miejsce pożaru skierowano koordynatora operacji lotniczych z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. We wtorek rano do dyspozycji będzie dodatkowych prawie 300 funkcjonariuszy.

Dwa odcinki bojowe i bardzo dynamiczna sytuacja

Dwa odcinki bojowe i bardzo dynamiczna sytuacja

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl