"Tu się dzieje dużo dobrych rzeczy i warto o nich mówić. To imponujące" - podkreślała we wtorek Anna Komorowska, która w Cieszynie (woj. śląskie) spotkała się z kilkudziesięcioma kobietami, członkiniami stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych oraz działaczkami społecznymi z miejscowych organizacji pozarządowych. Fotorelację z wizyty pani prezydentowej zamieścił w naszym serwisie Michał Fielek z portalu ox.pl. "Takie spotkania, jak dzisiejsze pokazują, że nasz kraj z perspektywy Cieszyna, Sejn, czy innych miejscowości, jest inny niż z pokazują media" - podkreśliła pani prezydentowa, zwracając się do kobiet zebranych w cieszyńskim zamku. "Mam poczucie, że jestem w regionie, gdzie jest masa różnorodnych inicjatyw społecznych i chęci do działania" - zaznaczyła. "Z tego co zauważyłem macie ogromną pasję. Dajecie z siebie mnóstwo energii, serca, wiedzy i intelektu. Nie rywalizujecie, lecz się wspieracie - to szalenie ważne" - mówiła Anna Komorowska.
Kobiety zaangażowane w życie społeczne
Szefowa stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych, które zaprosiło Annę Komorowską, Roma Rojowska podkreśliła, że w spotkaniu uczestniczą osoby "ze społecznym ADHD". "Nie mogą się zatrzymać. Pracują, pełniąc swoje funkcję i poświęcając na to całe życie" - mówiła. Urszula Szwed ze spółdzielni socjalnej Parostatek powiedziała, że wizyta małżonki prezydenta była dla niej istotna, gdyż każda okazja by pokazać, że Cieszyn jest wyjątkowym miejscem, w którym kobiety są bardzo zaangażowane w życie społeczne, jest ważna. "Lubię opowiadać ludziom spoza Cieszyna, jak wyjątkowe to miejsce. Mam nadzieję, że prezydentowa zapamięta i będzie miała to w sercu" - dodała.
Upamiętnienie wybitnych działaczek
Prezydentowa na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym przeszła wzdłuż uliczki Cieszyńskich Kobiet, którą stworzył Klub Kobiet Kreatywnych. Jej celem jest upamiętnienie wybitnych dam cieszyńskiego życia społecznego XX wieku. Powstaje ona od 2010 roku. Przypomina obecnie o kilkunastu najwybitniejszych działaczkach. Są wśród nich m.in. polskie działaczki patriotyczne Zofia Kirkor-Kiedroniowa, Stefania Michejdowa i Ewa Milerska, uczestniczki konspiracji podczas okupacji niemieckiej Helena Molak i Anna Szabot "Rachela", działaczki społeczne Emilia Kołder i Anna Rucka, współzałożycielka cieszyńskiego oddziału Towarzystwa Ochrony Zwierząt Łucja Maria Monne, etnograf Janina Marcinkowa, a także filantropki Marianna Górniak-Cienciałowa i Gabriela von Thun und Hohenstein.
Z myślą o kobietach i rodzinach
W Cieszynie istnieje ponad 300 organizacji pozarządowych. Klub Kobiet Kreatywnych, który zaprosił prezydentową, powstał z myślą o paniach, które pragną się rozwijać, wzajemnie inspirować i także wspierać w twórczym i samodzielnym kreowaniu własnego życia osobistego, społecznego i zawodowego. Jego głównym celem jest m.in. wspieranie rodzin, przedsiębiorczości kobiet, aktywizacja obywatelska, społeczna i zawodowa, edukacja, zdrowe i aktywne życie - podaje PAP.
Autor: aolsz//tka