tvnpix
Foto: mswilk

Czołgi, haubice i motocykle. Militarny zlot na niezwykłych zdjęciach

Około 400 pojazdów z Polski i kilku krajów europejskich krajów przyjechało do Bornego Sulinowa (woj. zachodniopomorskie), by wziąć udział rozpoczętej w czwartek XII edycji Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Militarnych. Niesamowite zdjęcia z imprezy dostaliśmy na Kontakt 24.

Na zdjęciach nadesłanych przez Reporterów 24 widzimy wojskowe pojazdy w malowniczej scenerii. Było co oglądać, ponieważ na zlot pod hasłem "Gąsienice i Podkowy" przyjechały pojazdy kołowe, gąsienicowe, militarne motocykle z całej Polski, a także m.in. Niemiec, Holandii i Belgii.

- W Bornem Sulinowie można zobaczyć np. amerykańską haubicę samobieżną M109, polski czołg z okresu PRL PT91, czy polską haubicę samobieżną Dana na podwoziu czeskiej tatry, będącą na wyposażeniu polskiej armii - wyliczał wiceprezes Jarosław Marczyński ze Stowarzyszenia Miłośników Militarnej Historii Bornego Sulinowa.

Poinformował też, że w dniach zlotu w Bornem Sulinowie jest ponad 2 tys. uczestników, a imprezę może odwiedzić łącznie około 40 tys. osób.

Parada maszyn

Jedną z atrakcji jest parada pojazdów militarnych trasą dookoła pobliskiego jeziora Pile. Trasa parady liczy 35 km. Jadą w niej pojazdy kołowe i te gąsienicowe, które są przystosowane do poruszania się po drogach publicznych. Kolumna pojazdów liczy około 2 km.

Zlotowi towarzyszą wystawy, między innymi sprzętu militarnego, militariów w miniaturze. Swe eksponaty pokazują Muzeum Wojsk Lądowych z Bydgoszczy, Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu, Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. W programie znalazły się też rekonstrukcja wojskowego szpitala polowego i pokazy grup rekonstrukcyjnych. Goście biorą też udział w koncertach, nie tylko zespołów wojskowych, ale i rockowych.

Organizowany corocznie w Bornem Sulinowie zlot jest jedną z największych imprez tego typu w Polsce. Tegoroczny potrwa do niedzieli.Autor: sc/popi Źródło: PAP