Cyryl I w Polsce

Cyryl I w Polsce

Kontakt24 - Opinia użytownika

"W imię przyszłości musimy zapomnieć o urazach z przeszłości" - powiedział podczas uroczystego obiadu wydanego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Cyryl I. Patriarcha Moskwy i całej Rusi rozpoczął w czwartek historyczną wizytę w Polsce. Pierwszego dnia odwiedził między innymi kościół na warszawskiej Pradze i spotkał się z polskimi biskupami. Zdjęcia z powitania Cyryla I na warszawskim Okęciu zamieścił w naszym serwisie Reporter24 jackowlew. Samolot z patriarchą Moskwy i całej Rusi wylądował na warszawskim Okęciu kilka minut przed godziną 13. "Mam nadzieję, że moja wizyta wniesie swój skromny wkład do polepszenia stosunków pomiędzy Polską a tymi krajami, gdzie obecna jest rosyjska Cerkiew prawosławna" - powiedział dziennikarzom Cyryl I podczas powitania na płycie lotniska. "Chciałbym podziękować, że mogę tu przybyć na polską ziemię, aby się spotkać z przedstawicielami polskiego Kościoła prawosławnego oraz spotkać się z przedstawicielami Kościoła katolickiego w Polsce" - dodał patriarcha. Prosto z Okęcia Cyryl I udał się do świątyni na warszawskiej Pradze. Witały go dzieci W prawosławnej katedrze pw. św. Marii Magdaleny zgromadziły się tłumy wiernych. Patriarchę w progu świątyni powitały dzieci, a przedstawicielka społeczności prawosławnej czekała na niego z chlebem. Cyryl I pobłogosławił zgromadzonych krzyżem podanym mu przez duchownych. W cerkwi obecni byli między innymi abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz abp Henryk Hoser, biskup diecezji warszawsko-praskiej. Po modlitwie i przemówieniach Cyryl I spotkał się z polskimi biskupami w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.

"Droga do pojednania to rozmowa"

Patriarcha dotarł także do Belwederu, gdzie wieczorem przyjął go prezydent Bronisław Komorowski. Po spotkaniu prezydent wydał oficjalny obiad na cześć zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej.

"Droga do pojednania to rozmowa, która odwoływać się będzie do fundamentalnych wartości, takich jak wolność i odpowiedzialność, miłość bliźniego i przebaczenie" - mówił Bronisław Komorowski podczas spotkania z patriarchą. "Uważam, że Kościoły mogą w znaczący sposób przyczynić się do pojednania polsko-rosyjskiego, mogą poprowadzić nasze narody ku przezwyciężeniu narosłych uprzedzeń i stereotypów, które przeszkadzają patrzeć na siebie ze wzajemną ufnością i nadzieją na przyszłość" - dodał prezydent.

"Musimy zapomnieć o urazach z przeszłości" "W imię przyszłości musimy zapomnieć o urazach z przeszłości" - powiedział z kolei Cyryl I, podkreślając, że wynikająca z Ewangelii chrześcijańska moralność jest tym, co łączy oba nasze narody i Kościoły. "Opierając się na tym wspólnym fundamencie, mamy nadzieję na przezwyciężenie ludzkich problemów, wypływających z naszej przeszłości, które czasem wpływają także na teraźniejszość" - mówił patriarcha.

Historyczna wizyta

Cyryl I przyjechał na zaproszenie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ale jego wizyta uznawana jest jako krok do zbliżenia z Kościołem katolickim, i to nie tylko w Polsce. Jednym z głównych celów wizyty jest podpisanie wspólnej deklaracji Kościoła rzymskokatolickiego i rosyjskiej Cerkwi prawosławnej o pojednaniu narodów - polskiego i rosyjskiego. Przesłanie do narodów Polski i Rosji zostanie podpisane w piątek na Zamku Królewskim. Jak podaje PAP, podczas wizyty w Polsce patriarcha Cyryl spotka się też z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem, złoży kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza i na cmentarzu żołnierzy radzieckich, a w sobotę i niedzielę będzie gościł w Białymstoku, Hajnówce, Supraślu i na świętej dla prawosławnych górze Grabarce.

WIĘCEJ NA TEMAT WIZYTY CYRYLA I W POLSCE NA TVN24.PL

Autor: kde

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

W nocy z piątku na sobotę doszło do pożaru kontenerów przy ulicy Bakalarskiej. Akcja gaśnicza trwała pięć godzin i uczestniczyło w niej prawie 50 strażaków. Policja poinformowała o zatrzymaniu 36-latka "mogącego mieć związek z pożarem".

W nocy spaliły się kontenery. Policja zatrzymała 36-latka

W nocy spaliły się kontenery. Policja zatrzymała 36-latka

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pociąg relacji Przemyśl Główny - Świnoujście został zatrzymany i cofnięty do stacji Rudziniec Gliwicki. Wszystko przez pęknięcie szyny na torze. Składem podróżowało 400 pasażerów.

Pęknięcie szyny. Pociąg cofa się do poprzedniej stacji, w środku 400 pasażerów

Pęknięcie szyny. Pociąg cofa się do poprzedniej stacji, w środku 400 pasażerów

Źródło:
TVN24, PAP

W czwartek w niektórych częściach Polski można było zaobserwować wyjątkowe zjawisko - na niebie pojawiło się halo. Zdjęcia i nagarnia świetlistej obręczy wokół Słońca otrzymaliśmy na Kontakt24.

Świetlisty okrąg wokół Słońca. "Natura po raz kolejny udowodniła, że jest najlepszym artystą"

Świetlisty okrąg wokół Słońca. "Natura po raz kolejny udowodniła, że jest najlepszym artystą"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Wtorek, tuż przed Wigilią, przywitał niektórych mieszkańców Polski niewielkimi opadami śniegu. Zdjęcie zabielonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

Śnieg w Polsce. Są takie miejsca, gdzie zrobiło się biało

Śnieg w Polsce. Są takie miejsca, gdzie zrobiło się biało

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Śmiertelny wypadek na przejeździe kolejowym w Ziębicach na Dolnym Śląsku. W zderzeniu samochodu osobowego z pociągiem zginęły dwie osoby. Informację i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał pod pociąg. Są ofiary śmiertelne

Samochód wjechał pod pociąg. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
tvn24.pl

Na drodze S19 w Modliborzycach (woj. lubelskie) zderzyło się kilkanaście samochodów. Nikt nie zginął, ale 12 osób zostało rannych. Na Kontakt24 otrzymaliśmy film z jednego z samochodów przejeżdżających tamtędy w momencie zdarzenia.

"Biała ściana". Tyle widzieli kierowcy w czasie karambolu na S19. Nagranie

"Biała ściana". Tyle widzieli kierowcy w czasie karambolu na S19. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl / Kontakt24

Zamiast ratowników medycznych do 50-letniej kobiety potrzebującej pomocy pojechali strażacy. Jedyna karetka w Ustce (Pomorskie) była bowiem wtedy niedostępna. Ratownicy dotarli dopiero 10 minut później. Kobiety nie udało się uratować.

Nie było karetki, pojechali strażacy

Nie było karetki, pojechali strażacy

Źródło:
Kontakt24, TVN24, gp24.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcie rzadkiego zjawiska, nazywanego lodowymi włosami lub peruką wiedźmy. Jak powstają lodowe włosy?

Peruka wiedźmy w Gdańsku. Reporterka24 miała farta

Peruka wiedźmy w Gdańsku. Reporterka24 miała farta

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Rowerzysta został potrącony przez auto dostawcze w rejonie placu Unii Lubelskiej. Do szpitala zabrał go śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wstępne ustalenia policji wskazują, że do wypadku doszło na przejeździe dla rowerów.

Rowerzysta potrącony przez auto dostawcze. Śmigłowiec LPR lądował przed centrum handlowym

Rowerzysta potrącony przez auto dostawcze. Śmigłowiec LPR lądował przed centrum handlowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie ustąpiła pierwszeństwa tramwajowi i wjechała wprost pod jego koła - do takiej sytuacji doszło w środę rano w Poznaniu. Kierująca autem została zakleszczona w pojeździe. Z obrażeniami trafiła do szpitala.

Zderzenie z tramwajem. Kobieta zakleszczona w aucie

Zderzenie z tramwajem. Kobieta zakleszczona w aucie

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Na Tarchominie strażacy pomogli gołębiowi, który zaplątał się w siatkę. Ptak utknął na ósmym piętrze bloku. Ratownicy użyli podnośnika.

Gołąb zaplątał się w siatkę. Strażacy musieli się dostać na ósme piętro

Gołąb zaplątał się w siatkę. Strażacy musieli się dostać na ósme piętro

Źródło:
tvnwarszawa.pl