Cyklon Grzegorz sieje zniszczenie. Relacje Reporterów 24

Cyklon Grzegorz szaleje nad Polską
Cyklon Grzegorz szaleje nad Polską

Niedziela upłynęła pod znakiem wichur w Polsce. Jak podaje portal tvnmeteo.pl, wszystko przez cyklon Grzegorz. Skutki silnego wiatru widać na Waszych zdjęciach. Na Kontakt 24 przesyłaliście relacje między innymi z województwa wielkopolskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego czy lubuskiego.

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

Potężny wir niżowy Grzegorz (nazywany również Griszą) rozszalał się w rejonach Europy Północnej. W Polsce możemy już odczuć jego wpływ w postaci bardzo silnych porywów wiatru oraz intensywnego deszczu - podaje portal tvnmeteo.pl.

Więcej na tvnmeteo.pl

Na Kontakt 24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania, na których widać skutki silnego wiatru. W woj. wielkopolskim i dolnośląskim widać zerwane dachy czy powalone drzewa na chodnikach.

Jak podał portal tvnmeteo.pl, wcześnie rano w Poznaniu zanotowano porywy wiatru 104 km/h, a na Śnieżce 180 km/h. - W Zgorzelcu było 91 km/h, a w Szczecinie 86 km/h - dodał Tomasz Wasilewski, prezenter pogody. Jak podkreślił, sytuacja będzie się zmieniać.

Ofiary i wiele interwencji

W związku z wichurami, które przechodzą przez Polskę zginęły dwie osoby. Rzecznik prasowy zachodniopomorskiego komendanta straży pożarnej w Szczecinie Tomasz Kubiak poinformował, że "w powiecie gryfickim na jeden z powalonych konarów najechał samochodem mężczyzna, który w wyniku tego stracił życie". Do drugiego tragicznego zdarzenia doszło w województwie opolskim. Kierowca został przygnieciony konarem.

Jak podał st. bryg. Paweł Frątczak, w niedzielę strażacy interweniowali już ponad tysiąc razy.

Według informacji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa z godz. 8 najwięcej mieszkańców pozbawionych dostępu do elektryczności pozostaje w trzech województwach: lubuskim (94,5 tys.), wielkopolskim (40 tys.) i łódzkim (1,96 tys.).

Jak relacjonował Reporter 24 Zibi186, wichura dotarła do powiatu wałbrzyskiego na Dolnym Śląsku. – Do tej pory odnotowaliśmy 48 interwencji – przed godziną 9 poinformował kpt. Tomasz Kwiatkowski z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Wałbrzychu. - Sześć zgłoszeń dotyczyło zerwanych dachów w Jaczkowie, Mieroszowie i Wałbrzychu. Pozostałe to informacje o drzewach przewróconych na samochody i drogi czy sieci energetyczne – poinformował rzecznik.

Zniszczenia widać także w Poznaniu. – Przyjęliśmy około 30 zgłoszeń. Dotyczą one głównie powalonych drzew i połamanych gałęzi. Część zgłoszeń dotyczy także uszkodzonych dachów – tuż przed godziną 9. podał kpt. Michał Kucierski z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Wichura i uszkodzony rurociąg

Cyklon dał też o sobie znać między innymi w Świnoujściu, gdzie wyrządził szkody na terenie gazoportu.

- Nad ranem na terminalu LNG, z powodu bardzo silnych wiatrów, doszło do uszkodzenia suwnicy na dachu jednego ze zbiorników, która z kolei uszkodziła rurociąg służący do opomiarowania zbiornika. W wyniku zdarzenia doszło do niewielkiego uwolnienia się gazu odparowanego do atmosfery. Sytuację cały czas monitorują służby eksploatacyjne terminalu LNG i na bieżąco zarządzają sytuacją – poinformował Tomasz Pietrasiński, rzecznik prasowy Gaz-System.

Zerwany dach w Centrum Zdrowia Dziecka

Jak poinformował Reporter 24, w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie "cieknie z dachu do pomieszczeń, gdzie są dzieci. Część dzieci rodzice zabierają do domu, inne personel szpitala przenosi np. do stołówki lub sali rehabilitacji, częściowo jest wyłączony prąd".

Portal tvnwarszawa.pl skontaktował się z placówką. Katarzyna Gardzińska, rzeczniczka Centrum, potwierdziła, że w związku z sytuacją meteorologiczną uszkodzona została część dachu budynku rehabilitacyjnego. Czytaj więcej na tvnwarszawa.pl

Liczne ostrzeżenia

Na Pomorzu Zachodnim i nad Bałtykiem obowiązują ostrzeżenia przed silnym wiatrem oraz alerty hydrologiczne. Meteorolodzy ostrzegają przed sztormem - wzdłuż linii brzegowej oraz na morzu może być bardzo niebezpiecznie.

W kilku regionach obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego i drugiego stopnia. O ostrzeżeniach przeczytasz na tvnmeteo.pl.

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

Autor: ak,bkol//mz / Źródło: Kontakt 24/tvnmeteo.pl

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

W Inowrocławiu dziecko zostało pogryzione przez psa, który był pod opieką 16-latka. 11-latek został przetransportowany do szpitala w Bydgoszczy. Informację i zdjęcie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pies pogryzł przy sklepie 11-letniego chłopca

Pies pogryzł przy sklepie 11-letniego chłopca

Źródło:
tvn24.pl

W okolicach chorwackiego Trogiru zapłonął las. W czwartek pożar zagrażał jednemu z kompleksów hotelowych. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Płomienie blisko chorwackiego kurortu. Ogień podszedł pod sam hotel

Płomienie blisko chorwackiego kurortu. Ogień podszedł pod sam hotel

Źródło:
Kontakt 24, dnevnik.hr, Reuters

Z balkonu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie w środę, 17 lipca, wypadł pacjent. Nie przeżył upadku. Policja wyjaśnia przyczyny zdarzenia.

Z balkonu wypadł pacjent szpitala, zginął na miejscu

Z balkonu wypadł pacjent szpitala, zginął na miejscu

Źródło:
Kontakt 24

U 45-latka wypoczywającego na niestrzeżonej plaży w Międzyzdrojach doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Do czasu przyjazdu służb reanimację podjęli plażowicze, którzy byli świadkami zdarzenia. Mężczyznę z przywróconymi funkcjami życiowymi przetransportowano śmigłowcem LPR do szpitala w Szczecinie. Zdjęcia z akcji otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Nagłe zatrzymanie krążenia na plaży. Pierwsi reanimowali mężczyznę plażowicze

Nagłe zatrzymanie krążenia na plaży. Pierwsi reanimowali mężczyznę plażowicze

Źródło:
tvn24.pl

Pojazd wojskowy zsunął się ze skarpy i wpadł do rowu melioracyjnego przy trasie S3 w Sulechowie (woj. lubuskie). W środku znajdowało się dwóch żołnierzy, nic im się nie stało. Na miejscu pojawiła się policja i straż pożarna. Czynności przejęła Żandarmeria Wojskowa. Po przeprowadzeniu wszystkich czynności armatohaubice wyciągnięto z rowu.

Pojazd wojskowy przejeżdżał przez rondo, potem zsunął się ze skarpy

Pojazd wojskowy przejeżdżał przez rondo, potem zsunął się ze skarpy

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

W jednym z domów dziecka z Lublinie wybuchł pożar. Jeszcze przed przyjazdem strażaków budynek samodzielnie opuściło 20 podopiecznych i sześcioro opiekunów. Przez około godzinę służby szukały jednego z podopiecznych. - 19-letni chłopak schował się w szafie. Został odnaleziony i zabrany do szpitala na obserwację - podał oficer dyżurny straży pożarnej.

W domu dziecka wybuchł pożar, nie mogli znaleźć jednego z podopiecznych

W domu dziecka wybuchł pożar, nie mogli znaleźć jednego z podopiecznych

Źródło:
Kontakt24

Jedna osoba została poszkodowana w wyniku pożaru pawilonu handlowego, do którego we wtorek rano doszło we Władysławowie. Z ogniem walczyło osiem zastępów straży pożarnej. Trwa dogaszanie pożaru.

Pożar pawilonu handlowego, jedna osoba poparzona

Pożar pawilonu handlowego, jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie było także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Podtopione ulice, woda wybijająca ze studzienek kanalizacyjnych, połamane gałęzie na poboczach i powalone drzewa oraz zalany dworzec główny w Gdyni - to skutki wtorkowych burz w Trójmieście. Do późnego popołudnia na Pomorzu odnotowano ponad tysiąc zgłoszeń, z czego najwięcej w Gdyni.

Powalone drzewa, podtopione ulice. Trójmiasto dotknięte skutkami nawałnicy

Powalone drzewa, podtopione ulice. Trójmiasto dotknięte skutkami nawałnicy

Źródło:
PAP, TVN24

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

Groźnie wyglądająca kolizja na płockim lotnisku. Podczas lądowania jedna z maszyn wywróciła się, na jej pokładzie były dwie osoby.

Samolot uderzył w płytę lotniska. Na pokładzie były dwie osoby

Samolot uderzył w płytę lotniska. Na pokładzie były dwie osoby

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Podczas ćwiczeń lotniczych na lotnisku Gdynia Babie Doły w piątek doszło do wypadku samolotu. Pilot maszyny nie żyje - przekazał inspektor sił powietrznych gen. Ireneusz Nowak. Nie podjął próby katapultowania się. Pilot przygotowywał się do sobotnich pokazów z okazji 30-lecia Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, w związku z wypadkiem obchody zostały odwołane. Loty na maszynach M-346 Bielik zostały wstrzymane.

Wypadek samolotu podczas ćwiczeń. Pilot nie żyje

Wypadek samolotu podczas ćwiczeń. Pilot nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, RMF FM

Gwałtownie cofając uderzył w radiowóz i zaczął uciekać w kierunku Jastarni, gdzie wjechał na plażę. Tam też został zatrzymany przez policjantów.

Podczas ucieczki wjechał samochodem na plażę. Kosztowało go to pięć tysięcy złotych

Podczas ucieczki wjechał samochodem na plażę. Kosztowało go to pięć tysięcy złotych

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

W niedzielę nad Polską przechodziły silne burze. Strażacy ponad 1700 razy wyjeżdżali do usuwania skutków nawałnic - najwięcej interwencji odnotowano na Ziemi Świętokrzyskiej, gdzie wiatr pozrywał dachy z budynków. Zdjęcia i nagrania dostaliśmy na Kontakt 24.

Ponad 1700 interwencji po burzach. Zniszczone budynki, powalone drzewa

Ponad 1700 interwencji po burzach. Zniszczone budynki, powalone drzewa

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Gwałtowne burze przetoczyły się w piątek i w nocy z piątku na sobotę przez Polskę. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr zrywał dachy z budynków, powalał drzewa. Szczególnie niebezpiecznie było w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie), gdzie w wyniku nawałnicy porwało dach i zniszczyło elewację centrum handlowego.

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Burzowa noc w Warszawie. Straż pożarna odnotowała ponad 170 interwencji w związku z pogodą - przekazał oficer prasowy miejskiej straży pożarnej. Jak mówił, na ulicy Popiełuszki na jadący samochód spadło drzewo. Strażacy wyciągnęli cztery osoby. - Dla nas ta noc jeszcze się nie skończyła - zaznaczył. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tak wygląda Warszawa po burzach

Tak wygląda Warszawa po burzach

Źródło:
TVN24