CIR: "To nie są hasła naszych pracowników"

CIR: "To nie są hasła naszych pracowników"

"Anonimowi opublikowali loginy i hasła pracowników rządowych" – informują internauci, którzy masowo przesyłają nam linki do opublikowanych dziś przez Anonymous Polska danych. Na liście widnieją m.in. hasła pracowników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. "Zweryfikowaliśmy te dane. Nie są one prawdziwe" – informuje nas Centrum Informacyjne Rządu. W podobnym tonie wypowiada się premier Donald Tusk.

Anonymous Polska ogłosili na Facebooku, że mają loginy i hasła pracowników administracji rządowej

Anonymous Polska ogłosili na Facebooku, że mają loginy i hasła pracowników administracji rządowej
 Anonymous Polska ogłosili na Facebooku, że mają loginy i hasła pracowników administracji rządowejSPIROS KOUROS/PAP/EPA

Listę z poufnymi danymi pracowników instytucji rządowych opublikowała we wtorek na swoim koncie na Facebooku grupa Anonymous Polska. W upublicznionym linku znajdują się adresy mailowe z domeną gov.pl oraz hasłami dostępu do służbowych skrzynek mailowych pracowników m.in. ministerstw, urzędów miast i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ten ostatni urząd w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 podważa wiarygodność Anonymous Polska.

"Po weryfikacji haseł i loginów pracowników KPRM widniejących w rozpowszechnianym linku można powiedzieć, że nie są one prawdziwe" – poinformowało nas Centrum Informacyjne Rządu. Jak nas zapewniono, hasła w KPRM do skrzynek mailowych są znacznie bardziej skomplikowane niż te przedstawione w linku hakerów. "Składają się z ciągu liter i cyfr, a nie - jak te ujawnione - wyłącznie z liter" – stwierdziło CIR.

Do sprawy odniósł się również Donald Tusk. "Niektóre informacje o uzyskaniu haseł do służbowych skrzynek mailowych sprawdzamy, w większości nie są prawdziwe" - zapewnił premier:

Rozpoczęte w sobotę ataki na strony rządowe mają związek z protestem przeciwko planom podpisania budzącego kontrowersje międzynarodowego porozumienia ACTA (dotyczącego m.in. walki z piractwem). Do tej pory ofiarami działalności hakerów stały się strony m.in.: Sejmu, premiera, prezydenta, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, CERT (zespołu reagującego na naruszenia bezpieczeństwa w sieciach należących do instytucji rządowych), Ministerstwa Obrony Narodowej czy Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. CZYTAJ RAPORT: Bitwa o ACTA w sieci

CZYTAJ TEŻ INNE ARTYKUŁY:

"Anonimowi są wszystkimi i nikim. To szyld"

Strona premiera zhakowana. Przenosi się na inny serwer

MON przyznaje: doszło do ataku

Autor: mmt//tka

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

Pięć samochodów zderzyło się na 419 kilometrze trasy A2 w pobliżu węzła Wiskitki w województwie mazowieckim. Do zdarzenia doszło w niedzielę około godz. 17.35.

Zderzenie pięciu aut na A2. Trzy osoby zostały ranne

Zderzenie pięciu aut na A2. Trzy osoby zostały ranne

Aktualizacja:
Źródło:
GDDKiA, PAP

Były minister sprawiedliwości, poseł PiS Zbigniew Ziobro był widziany w sobotę na lotnisku Newark w New Jersey w Stanach Zjednoczonych. Zdjęcie polityka otrzymaliśmy na Kontakt24.

Zbigniew Ziobro w Stanach Zjednoczonych. Mamy zdjęcie

Zbigniew Ziobro w Stanach Zjednoczonych. Mamy zdjęcie

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl, Gazeta Wyborcza

Pogoda. W czwartek nad Polską przechodziły burze, które niosły opady - nie tylko deszczu, ale także gradu. Ten drugi przyciągnął uwagę zarówno naszych czytelników, jak i obserwatorów groźnych zjawisk. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia z kilku województw.

Potężne gradobicia w kilku województwach. Zdjęcia i nagrania

Potężne gradobicia w kilku województwach. Zdjęcia i nagrania

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz, Kontakt24

W budynku biurowym elektrociepłowni Żerań wybuchł pożar. Ogień pojawił się w piwnicy. Było duże zadymienie.

Pożar w budynku biurowym elektrociepłowni Żerań

Pożar w budynku biurowym elektrociepłowni Żerań

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Wtorek przyniósł części kraju niespokojną aurę. Pojawiły się burze, podczas których mocno wiało i padało. Na Podlasiu sypnęło gradem.

Burzowy wtorek. Miejscami sypnęło gradem

Burzowy wtorek. Miejscami sypnęło gradem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W nocy z poniedziałku na wtorek nad Polską pojawiła się delikatna zorza polarna. Zjawisko zaobserwowano między innymi w województwie pomorskim. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Subtelna" zorza pojawiła się nad Polską

"Subtelna" zorza pojawiła się nad Polską

Źródło:
Kontakt24, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Minionej nocy byliśmy świadkami Pełni Kwiatowego Księżyca. Na Kontakt24 wysłaliście zdjęcia, na których uchwyciliście naszego naturalnego satelitę w pełnej okazałości. Co ciekawe, nie była to ostatnia pełnia w tym miesiącu.

Księżyc zalśnił w pierwszej majowej pełni. Wasze zdjęcia

Księżyc zalśnił w pierwszej majowej pełni. Wasze zdjęcia

Źródło:
Kontakt24, timeanddate.com, Space.com

W Wiśle utknęła koparka pracująca w pobliżu sezonowej przeprawy promowej w Gassach. Maszynę udało się wyciągnąć z mułu i wody po kilku godzinach. W akcji brali udział strażacy ochotnicy.

Koparka ugrzęzła w wiślanym mule. Udało się ją wyciągnąć po kilku godzinach

Koparka ugrzęzła w wiślanym mule. Udało się ją wyciągnąć po kilku godzinach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę pasażer autobusu miejskiego zauważył, że kierowca prowadzi z telefonem w ręku. O sytuacji zawiadomił policję. W międzyczasie doszło do awantury i ostrej wymiany zdań. Policja z Ursynowa potwierdziła, że kierującego autobusem ukarano mandatem i punktami karnymi. Prowadzi też postępowanie w sprawie gróźb.

Awantura w autobusie. Kierowca korzystał z telefonu, pasażer wezwał policję

Awantura w autobusie. Kierowca korzystał z telefonu, pasażer wezwał policję

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Pożar mieszkania w Chełmnie (województwo kujawsko-pomorskie). Zapaliła się drewniana konstrukcja kominka. 90-letnia lokatorka trafiła do szpitala. Informację otrzymaliśmy na Kontakt24.

Zapaliła się drewniana konstrukcja kominka. 90-latka w szpitalu

Zapaliła się drewniana konstrukcja kominka. 90-latka w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda. W niedzielę w części kraju padał śnieg. Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania i zdjęcia opadów z kilku województw. Miejscami nastała zimowa aura.

Pogoda. Zrobiło się zimowo. Sypnęło śniegiem. Wasze zdjęcia i nagrania

Pogoda. Zrobiło się zimowo. Sypnęło śniegiem. Wasze zdjęcia i nagrania

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24