Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia z Wągrowca w województwie wielkopolskim, na których widać unoszące się na niebie pofalowane ciemne smugi. Synoptyk tvnmeteo.pl wyjaśnia, w jaki sposób mogły powstać.
Autor fotografii przekazał, że zostały wykonane w czwartek po godzinie 18. Jak ocenił synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek, na zdjęciach widać najprawdopodobniej dym z komina. Dlaczego nie unosił się do góry, a został zatrzymany nad powierzchnią Ziemi?
Wynika to z inwersji temperatury. Zjawisko to polega na wzroście temperatury powietrza wraz z wysokością. W normalnych warunkach im wyżej, tym temperatura jest niższa. Wyróżnia się kilka rodzajów inwersji, a sposób unoszenia się dymu widoczny na zdjęciach z Wągrowca, spowodowany został prawdopodobnie przez silną inwersję radiacyjną, inaczej nazywaną inwersją z wypromieniowania. Powstaje ona najczęściej po zachodzie Słońca.
Unoszenie się dymu jest blokowane
- Aktualnie mamy dogodne warunki dla powstania tego zjawiska. Tworzą się one podczas wyżowej pogody. Dochodzi wtedy do szybkiej utraty ciepła przy powierzchni Ziemi. Ziemia wypromieniowuje ciepło i temperatura przy gruncie spada, a powietrze traci ciepło wolniej - wyjaśnił synoptyk tvnmeteo.pl. Unoszenie się dymu jest w związku z tym skutecznie blokowane. Jego temperatura spada, aż w końcu zrównuje się z temperaturą powietrza.
Autor: pś / Źródło: tvnmeteo.pl / Kontakt 24