tvnpix
Foto: truchanowiw0sz4

Chmury asperitas nad Karkonoszami. "Przypominają wzburzone morze, tyle, że do góry nogami"

Nad Przełęczą Kowarską w Karkonoszach pojawiły się chmury przypominające falujące, wzburzone morze. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

CZYTAJ TEŻ NA TVNMETEO.PL

Chmury asperitas, które wyglądem przypominają wzburzone morze, zaobserwował w środę około godziny 13, nad Przełęczą Kowarską w Karkonoszach jeden z Reporterów 24. Zdjęcia wysłał nam na Kontakt 24.

"Sprawiają dość groźne wrażenie, ale raczej niczym nam nie zagrażają"

"Ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "wzburzony", co świetnie oddaje ich wygląd. Pełne fałd, przypominają wzburzone morze, tyle, że do góry nogami. Tym razem zaobserwowałem je nad Przełęczą Kowarską około godziny 13.00. Asperitas sprawiają dość groźne wrażenie, ale raczej niczym nam nie zagrażają" - napisał Grzegorz Truchanowicz, Przewodnik Sudecki, autor zdjęć.

Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk, przyczyna powstawania tych chmur nie jest do końca pewna. Tak jak chmury frontowe asperitas tworzą się na styku ciepłej i chłodnej masy powietrza przy odpowiedniej zawartości wilgoci. Świadczą o występowaniu pewnych zaburzeń przepływu w atmosferze. Zaburzenia te mogą być spowodowane na przykład przeszkodami terenowymi, w tym przypadku Karkonoszami.

Autor: anw/mj Źródło: tvnmeteo.pl