W sobotę, w ramach prezydenckiej inicjatywy "Narodowe Czytanie", w ponad 750 miejscowościach zaprezentowano wybrane dzieła Aleksandra Fredry. Akcję zainaugurował Bronisław Komorowski z żoną odczytem utworu "Trzeba by" w warszawskim Ogrodzie Saskim. Fotorelację z Bydgoszczy, która uczestniczyła w wydarzeniu, zamieścił w naszym serwisie Reporter 24 FLASHBYDGOSZCZ.
Inaugurując ogólnopolską akcję, prezydent wspomniał ubiegłoroczne Narodowe Czytanie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza "pisanego polską nostalgią", podkreślając, że Fredro opisuje Polskę z dowcipem, poczuciem humoru, z pewnym dystansem, a czasem z ironią.
"Mówić o sobie z nostalgią, ironią i dowcipem"
"Te dwa spojrzenia na Polskę do dzisiaj są nam potrzebne, do dzisiaj są istotne. Myślę, że ciesząc się twórczością Aleksandra Fredry powinniśmy stale pamiętać o tym, że wielkim wyzwaniem jest to, abyśmy potrafili o współczesnej Polsce, o sobie samych mówić nie tylko z nostalgią, ale także z ironią i dowcipem" - powiedział w Warszawie Bronisław Komorowski.
Na stronie internetowej Prezydenta RP można znaleźć listę ponad 750 miast i miejscowości, które postanowiły się włączyć do akcji. Spośród miejscowości biorących udział w tej akacji, największą była Warszawa, najmniejszą zaś Czerwonka, leżąca w gminie Sokołów Podlaski, licząca około 100 mieszkańców.
Fredro w parkach, na ulicach i urzędach
Dzieła Fredry czytane były w parkach, na ulicach, placach, w szkołach, bibliotekach, urzędach, sanatoriach, restauracjach, niemal wszędzie tam, gdzie spotkać się może większa grupa ludzi. Każda z miejscowości uczestniczących w akcji, czytanie utworów Fredry zorganizowała we własny, oryginalny sposób.
W Bydgoszczy sceną czytania utworów Fredry była jedna z restauracji, a w wśród czytających znaleźli się księża z miejscowej parafii. W Kaliszu czytanie podzielono na trzy etapy - "Fredro dla dzieci", "Fredro z Kaliszem w tle" oraz "Fredro dla dorosłych". W Łowiczu czytali utwory Fredry wszyscy mieszkańcy, którzy przybyli na tamtejszy rynek, a w Toruniu wspólne czytanie poprzedziła parada, która przeszła przez miasto. Z kolei w Bochni można było zobaczyć żywego osiołka, któremu "w żłoby dano", a w Olsztynie utwory Fredry wykonywane były hiphopowo.
Druga edycja prezydenckiej inicjatywy
Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane "narodowym", aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Autor: aolsz//tka