Widok bobra pływającego w Bałtyku może być zadziwiający. Taki incydent udało się nagrać panu Tadeuszowi. - Nigdy czegoś takiego nie widziałem, a jeździmy do Sarbinowa od wielu lat - powiedział. Nagranie i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Na Kontakt 24 napisał pan Tadeusz z Sulechowa (Lubuskie), który długi majowy weekend spędził w nadmorskim Sarbinowie w województwie zachodniopomorskim. Mężczyzna, spacerując po plaży, natknął się na kąpiącego się w morzu bobra. Pan Tadeusz nagrał gryzonia, a materiałami podzielił się z naszą redakcją.
- Poszliśmy na spacer brzegiem morza do miejscowości Chłopy i w pewnym momencie zobaczyłem, że ludzie zaczęli się gromadzić. Poszedłem zobaczyć, co się dzieje, patrzę, a tu widać główkę w Bałtyku. Myślałem, że to foka, ale za chwilę patrzę, a tu wynurza się płaski ogon i okazało się, że to bóbr - relacjonował.
"Nigdy czegoś takiego nie widziałem"
Mężczyzna zaznaczył, że to pierwszy raz, gdy spotkał bobra w morzu. - Bóbr w Bałtyku - nigdy czegoś takiego nie widziałem, a jeździmy do Sarbinowa od wielu lat. Po prostu szok - mówił. Jak dodał, widział bobra na żywo już wcześniej. - Jestem wędkarzem i widziałem bobra w wodach słodkowodnych, jak tną drzewa, ale że w Bałtyku? Nigdy - dodał.
O sytuacji opowiedział spotkanemu rybakowi. - Doszliśmy potem do Chłopów, kupuję ryby i pytam rybaka, czy widział tu kiedyś bobra, a on, że ja chyba niepoważny jestem. Pokazałem mu zdjęcie i był tak samo bardzo zaskoczony jak ja - dodał.
Największy gryzoń w Europie
Bóbr europejski (Castor fiber) jest największym gryzoniem zamieszkującym Europę. To nie tylko doskonały budowniczy, lecz także bardzo opiekuńcze zwierzę. Starsze osobniki zawsze pomagają młodszym członkom rodziny.
W Polsce gatunek ten jest nieodłącznym symbolem ochrony zwierząt. Był to pierwszy gatunek, który został nią objęty i to już w XI wieku przez Bolesława Chrobrego. Mimo zakazów populacja sukcesywnie malała z powodu polowań, doprowadzając do tego, że na przełomie XIX i XX wieku prawie przestał występować. Wprowadzone potem decyzje pomogły populacji się odrodzić. Obecnie bóbr jest w naszym kraju objęty częściową ochroną.
Autor: anw,dk/dd,dk / Źródło: TVN Meteo / Kontakt 24