Biuro podróży "zawiesza działalność". LOT odwołuje samoloty, urząd ściąga Polaków

Biuro podróży "zawiesza działalność"

"Wyrzucają nas z pokojów. Siedzimy w środku i pilnujemy. Nie wiemy też, czy polecimy do kraju" - alarmowali nas klienci biura podróży Alba Tour przebywający na wakacjach w Egipcie. Jak się okazało, biuro ma poważne problemy finansowe. "Marszałek uruchomił środki na powrót kilkuset turystów do kraju" - powiedział Tomasz Wiktor z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Z kolei Leszek Chorzewski, rzecznik LOT, poinformował, że jego firma odwołała połączenia dla Alba Tour na następne dni. Po kilku godzinach milczenia, biuro wydało komunikat, w którym oświadczyło, że "było zmuszone zawiesić działalność".

Kontakt24 - Opinia użytownika

"Ludzie nie mogą dostać się do środka"

Pierwsze informacje o problemach turystów zaczęły napływać do nas w piątek po południu. "Jestem w hotelu King Tut. Wyrzucają nas z pokojów, żądają 350 dolarów za nocleg. Mówią, że nie dostali pieniędzy z biura podróży" – relacjonował o godz. 17 przebywający w Hurghadzie Tomasz. "Niektórym zablokowali pokoje. Ludzie nie mogą dostać się do środka, a zostawili tam bagaże, dokumenty, lekarstwa. Nie wiemy, czy jutro polecimy, nie wiemy co dalej. W hotelu jest około 80-100 osób z Polski" - dodał turysta.

"Wyrzucają nas z hotelu, blokują pokoje"

"Jutro mieliśmy wracać do Polski. Nie wiemy czy polecimy i nie wiemy co dalej. Wyrzucają nas z hotelu, blokują pokoje. Ja akurat zamknęłam się w środku i pilnuję. Chcą 300 dolarów za nocleg, a przecież mieliśmy mieć opłacony pobyt do jutra" – mówiła z kolei Katarzyna przebywająca w hotelu Sphinx.

Urząd marszałkowski ściąga turystów

Informacja o problemach dotarła do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, na terenie którego zarejestrowane jest biuro Alba Tour Polska.

"Nie mamy informacji, że biuro ogłosi upadłość. Wiemy jednak, że nie jest w stanie zapłacić za powroty turystów z Hurghady i Szarm-el-Szejk" - informował nas Tomasz Wiktor, dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki urzędu marszałkowskiego. "W związku z tym, marszałek województwa Marek Woźniak uruchomił środki, żeby te powroty były. Jesteśmy w kontakcie z LOT-em, będą czartery dla turystów. Dwa loty odbędą się w piątek, jeden w sobotę. Jeszcze dziś mamy otrzymać listę osób, które przebywają za granicą" - dodał dyrektor. Chodzi w sumie o 411 osób.

Kontaktowy numer telefonu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego dla klientów biura podróży Alba Tour: +48 61 626 68 55.

LOT odwołuje połączenia dla Alba Tour

W związku z nieuregulowanymi rachunkami, Polskie Linie Lotnicze LOT odwołały trzy rejsy czarterowe dla Alba Tour. "Alba Tour nie dokonało płatności za dwa rejsy zaplanowane na 13 lipca na trasach Warszawa-Hurghada-Warszawa (LO6901 i LO6902) i Katowice-Hurghada-Katowice (LO6903 i LO6904) oraz jeden rejs w dniu 14 lipca na trasie Warszawa-Szarm-el-Szejk-Warszawa (LO6905 i LO6906). Zgodnie z zapisami kontraktu LOT skierował do Alba Tour pisemną decyzję o anulacji wspomnianych rejsów, która była konsekwencją nieuregulowania płatności przez biuro" - poinformował w komunikacie LOT.

Jednocześnie LOT zapewnił, że turyści przebywający w Egipcie wrócą do Polski. "Dzięki porozumieniu z urzędem marszałkowskim PLL LOT zorganizuje rejsy powrotne dla klientów biura Alba Tour obecnie przebywających w Hurghadzie i Szarm-el-Szejk" - czytamy w komunikacie.

Biuro: Zawieszamy działalność

Po kilku godzinach milczenia, na stronie internetowej Alba Tour po godz. 21 pojawił się komunikat o zawieszeniu działalności: "Z przykrością informujemy, że biuro podróży Alba Tour Polska zmuszone było zawiesić działalność. Na chwilę obecną nie będą realizowane wyloty dla klientów w najbliższym czasie. Klienci powracający do kraju będę zgodnie z planem w piątek i w sobotę. Skróceniu ulegną powroty klientów którzy mieli planowo powrócić w dniach 20 i 21 lipca 2012. Dla Klientów powracających została uruchomiona specjalna infolinia przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego" (pisownia oryginalna).

Ubezpieczyciel: Nie mamy informacji o upadłości

Ubezpieczycielem biura jest Towarzystwo Ubezpieczeń "Europa". Alicja Hamkało, rzeczniczka ubezpieczyciela, informowała nas wieczorem, że jej firma nie posiada informacji o upadłości biura.

Upadłość Sky Club

W środę 4 lipca biuro podróży Sky Club, które organizowało wyjazdy pod marką własną oraz Triady, złożyło do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości. Wówczas za granicą było ok. 4,7 tys. klientów biura. Do Polski sprowadzał ich mazowiecki urząd marszałkowski. Warszawska prokuratura wszczęła w piątek postępowanie w sprawie "doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem osób korzystających z usług biura poprzez pobieranie świadczeń pieniężnych za usługi turystyczne w sytuacji, gdy kondycja finansowa biura uniemożliwiała wywiązanie się z zawartych umów".

Autor: kde//tka

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

18-latek z Krakowa został zatrzymany w związku z posiadaniem narkotyków. Policja przeszukała jego mieszkanie i znalazła więcej środków odurzających oraz nieustalone substancje chemiczne. Zostaną one przebadane w laboratorium.

Narkotyki i "nieznane substancje" w mieszkaniu 18-latka

Źródło:
Kontakt24 / tvn24.pl

W niedzielę w godzinach popołudniowych przy ul. Kościuszki w Katowicach doszło do pożaru mieszkania. W trakcie akcji gaśniczej ewakuowano z budynku mieszkańców. Policja zatrzymała w tej sprawie dwóch młodych mężczyzn. Informacje oraz zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. 

Pożar mieszkania w Katowicach. Zatrzymano dwóch mężczyzn

Pożar mieszkania w Katowicach. Zatrzymano dwóch mężczyzn

Źródło:
Kontakt 24

Zalane ulice, zerwane linie wysokiego napięcia, grad na ulicach - tak wyglądała Polska po burzach, które przetoczyły się przez kraj w sobotę. Strażacy byli wzywani do interwencji ponad 260 razy, a w województwie wielkopolskim jeden z funkcjonariuszy odniósł niegroźne obrażenia. Burzowe zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy również na Kontakt 24.

Ranny strażak, powalone drzewa, zalane drogi. Bilans sobotnich burz

Ranny strażak, powalone drzewa, zalane drogi. Bilans sobotnich burz

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Na jeziorku w Parku Szczęśliwickim w niektórych miejscach utrzymuje się beżowo-zielony kożuch. O stanie akwenu zaalarmował nas czytelnik na Kontakt 24. Urząd dzielnicy wyjaśnia, że to glony, które pojawiły się wraz ze wzrostem temperatury. W tym roku wyjątkowo wcześnie.

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Burze z gradem przeszły w piątek nad Polską. Jak przekazał w piątek rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej, na terenie kraju przeprowadzono prawie 600 interwencji. Pełne ręce roboty mieli strażacy w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie oraz na Kujawach.

Setki interwencji, uwięzione samochody, połamane drzewa. Bilans piątkowych burz

Setki interwencji, uwięzione samochody, połamane drzewa. Bilans piątkowych burz

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Dwóch policjantów z Inowrocławia usłyszało zarzuty po śmierci 27-latka, wobec którego w środę, w trakcie interwencji, użyli paralizatora. Zostali zwolnieni z policji, a sąd ich tymczasowo aresztował.

Nie żyje mężczyzna rażony paralizatorem. Policjanci usłyszeli zarzuty i zostali aresztowani

Nie żyje mężczyzna rażony paralizatorem. Policjanci usłyszeli zarzuty i zostali aresztowani

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na plaży w Ustce w czwartek znaleziono martwą fokę. Zgłoszenie o zwierzęciu otrzymał Błękitny Patrol WWF. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

Martwa foka na plaży w Ustce

Martwa foka na plaży w Ustce

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Kolbudach (województwo pomorskie). Dwie opiekunki prowadziły grupę dzieci w niedozwolonym miejscu przy jezdni, zamiast skorzystać z chodnika po drugiej stronie. Informacje, film oraz zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Dzieci z opiekunkami w niedozwolonym miejscu, obok jadące auta

Dzieci z opiekunkami w niedozwolonym miejscu, obok jadące auta

Źródło:
tvn24.pl

Czwartek to dzień, w którym na polskim niebie dużo się dzieje. W województwie śląskim można było zaobserwować halo słoneczne.

W części kraju Słońce miało dziś aureolę

W części kraju Słońce miało dziś aureolę

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Z dużymi utrudnieniami mierzyli się kierowcy, którzy podróżowali w środę autostradą A2 w kierunku Świecka. Część autostrady była zablokowana z powodu pożaru dźwigu. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Kłęby dymu na autostradzie. Płonął dźwig. Nagranie

Kłęby dymu na autostradzie. Płonął dźwig. Nagranie

Źródło:
PAP, Kontakt24, tvn24.pl

Środa była kolejnym burzowym dniem w Polsce. Strażacy interweniowali kilkaset razy. Ulewny deszcz zalewał domy i posesje. W Radzewie w województwie wielkopolskim piorun uderzył w budynek mieszkalny. Nie ma informacji o poszkodowanych w tym zdarzeniu - poinformowała straż pożarna. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia i nagrania pokazujące skutki gwałtownej pogody.

Zalane domy i drogi. Strażacy interweniowali ponad pół tysiąca razy

Zalane domy i drogi. Strażacy interweniowali ponad pół tysiąca razy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP, Kontakt 24

Autobus komunikacji miejskiej zderzył się z samochodem osobowym na skrzyżowaniu Piastowskiej z Barlickiego w Opolu. Pasażerka autobusu doznała obrażeń i została przewieziona do szpitala.

Zderzenie autobusu z samochodem osobowym

Zderzenie autobusu z samochodem osobowym

Źródło:
tvn24.pl

Rower jest pożyczony, a cel bardzo ambitny - przyjechać z Wrocławia do Lizbony. Maciej Pelc wyruszył w podróż przez Europę, aby zebrać pieniądze na operację starszego brata. Przejedzie osiem państw, sumie 4500 tysiąca kilometrów. - Jadę, sił mi nie brakuje. Z tyłu głowy mam to, że robię to w słusznym celu - powiedział w TVN24.

Jedzie na pożyczonym rowerze, zbiera pieniądze na operację brata. "Jeżeli będzie trzeba, przejadę świat dookoła"

Jedzie na pożyczonym rowerze, zbiera pieniądze na operację brata. "Jeżeli będzie trzeba, przejadę świat dookoła"

Źródło:
TVN24

Wypadek w Jaktorowie w powiecie grodziskim (Mazowieckie). Kierująca autem osobowym uderzyła w samochodzik elektryczny, którym jechały dwie dziewczynki. Nikt nie ucierpiał.

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Dwa pożary na prywatnym, nieogrodzonym terenie w Świętochłowicach (woj. śląskie). Ogień został szybko opanowany. - Na wysypisku znajdują się śmieci w workach, odpady budowlane, gruz, styropian, tworzywa sztuczne - wymienia strażak, który był na miejscu i podejrzewa podpalenie. Kłęby dymu widać było w sąsiednich miastach.

Ogień na kolejnym wysypisku. Straż: to podpalenie

Ogień na kolejnym wysypisku. Straż: to podpalenie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W centrum Częstochowy w zaparkowanym samochodzie jeden z przechodniów zauważył koziołka. Auto stało w słońcu, mężczyzna postanowił więc wybić szybę, by uratować zwierzę. Okazało się, że kierowca znalazł koziołka przy drodze i go zabrał. Prawdopodobnie zwierzę zostało potrącone. Zajęli się nim pracownicy jednego ze schronisk. Informację i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Usłyszał niepokojące stukanie" i zobaczył w aucie koziołka

"Usłyszał niepokojące stukanie" i zobaczył w aucie koziołka

Źródło:
tvn24.pl

Na wewnętrznym parkingu przy ulicy Krasińskiego w Szczecinie doszło do pożaru dwóch aut osobowych. Samochody spaliły się całkowicie. Nie było osób poszkodowanych. Ogień gasił jeden zastęp straży pożarnej. Nagranie z pożaru otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Na parkingu spłonęły dwa auta. Nagranie

Na parkingu spłonęły dwa auta. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje kobieta, która została potrącona przez samochód ciężarowy. 24-latka przechodziła przez przejście dla pieszych na ul. Sienkiewicza w Słupsku (woj. pomorskie). Zginęła na miejscu.

24-latka potrącona przez samochód ciężarowy. Zmarła na miejscu

24-latka potrącona przez samochód ciężarowy. Zmarła na miejscu

Źródło:
PAP