Po raz dziesiąty obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Mieszkańcy całego kraju na fasadach budynków, balkonach i w oknach swoich domów wywiesili biało-czerwone flagi. W wielu miastach odbyły się również przemarsze i koncerty. Reporterzy 24 przesyłają na Kontakt 24 zdjęcia swoich flag oraz relacje z obchodów święta.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy już po raz dziesiąty. Święto to zostało wprowadzone 20 lutego 2004 roku. Obchodzone jest między Świętem Pracy (1 maja) i Świętem Konstytucji 3 Maja. W przeciwieństwie do nich nie jest jednak dniem wolnym od pracy. Jednocześnie 2 maja to Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jest to święto ustanowione w 2002 roku przez Senat w uznaniu wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości. Dzień Flagi Państwowej ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Obchody Dnia Flagi
W tym dniu na terenie całego kraju organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. W Warszawie w tym roku zorganizowano koncert Orkiestry Wojskowej na Placu Zamkowym, przemarsz Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i Orkiestry Wojskowej z Placu Zamkowego do Pałacu Prezydenckiego, a także pochód inaugurujący akcję "Orzeł może", która ma na celu zachęcenie rodaków do radosnego obchodzenia świąt państwowych. Prezydent Lech Kaczyński zapoczątkował także noszenie w tym dniu kokardy narodowej. Zwyczaj ten kontynuowany jest przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Dlaczego akurat 2 maja?
W pierwotnej wersji 2 maja miał być Świętem Orła Białego. Sejm uchwalił jednak, że będzie to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Upamiętnia on wydarzenie z 1945 roku - polscy żołnierze w trakcie bitwy o Berlin zatknęli wtedy polską flagę na kolumnie zwycięstwa (Siegessaule) w Berlinie. Nie był to jednak jedyny powód ustanowienia tego święta akurat 2 maja. Pojawiły się także praktyczne względy. Polskie prawo mówi, że flaga państwowa nie może wisieć na budynkach bez powodu. Teoretycznie więc, flagi zawieszone na budynkach 1 maja powinny z nich znikać na jeden dzień, by móc ponownie pojawić się 3 maja. Aby tego uniknąć wprowadzono święto - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polski.
Autor: aolsz,aw/ŁUD,tka