Atak zimy. W górach trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Materiał użytkownika

Do wielu regionów dotarła śnieżna zima. Najmocniej sypie w górach, a opady w najbliższych godzinach nie ustaną. Zdjęcia i nagrania z ataku zimy otrzymujemy od Was na Kontakt 24.

Ze względu na pogodę zamknięto dla pojazdów ciężarowych przejście graniczne w Jakuszycach.

Przejście graniczne w Jakuszycach (Dolnośląskie) na krajowej "trójce" zostało zamknięte dla ciężarówek przez czeskie służby graniczne i drogowe. To skutek narastających opadów śniegu w tym rejonie. O godzinie 6 w środę leżało tam 58 centymetrów śniegu. Jak poinformował dyżurny wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zamknięcie przejazdu w Jakuszycach dla pojazdów o ciężarze powyżej 3,5 tony ma charakter czasowy.

Wynikiem pogarszającej się sytuacji na drogach był wypadek we wsi Orelec (Podkarpackie), gdzie samochód osobowy wypadł z jezdni i dachował. Jak napisał autor nagrania, na którym widać auto po wypadku, Kamil1905, "na lokalnych drogach trzeba mocno uważać, nawet przy małej prędkości hamowanie jest praktycznie niemożliwe".

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

W polskich górach jest bardzo niebezpiecznie. W Tatrach od wysokości 1700 metrów nad poziomem morza obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że na wielu stromych stokach "pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana". Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przestrzega, że w takich warunkach lawiny mogą powstawać już przy małym obciążeniu dodatkowym. Możliwe jest również samorzutne schodzenie średnich i dużych lawin. Dla niższych partii wydano drugi stopień zagrożenia.

Tatrzański Park Narodowy w komunikacie turystycznym poinformował, że warunki dla turystów są bardzo niekorzystne i odradza się wszelkich wyjść powyżej schronisk. "Wszystkie szlaki znajdują się pod grubą warstwą śniegu i są nieprzetarte. Widoczność jest mocno ograniczona z powodu nisko zalegających chmur. Na wyżej położonych szlakach panują zawieje i zamiecie śnieżne, które uniemożliwiają orientację w terenie. W wielu miejscach potworzyły się głębokie zaspy" - informuje TPN. - Mamy opad śniegu z bardzo silnym wiatrem. Porywy wiatru na Kasprowym Wierchu sięgają ponad 100 kilometrów na godzinę. Dodatkowo mamy zamglenie, praktycznie brak jakiejkolwiek widoczności - informował ratownik TOPR Andrzej Maciata.

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

Niebezpiecznie w Karkonoszach

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje również w Karkonoszach. "Warunki turystyczne powyżej górnej granicy lasu bardzo trudne: znaczna część szlaków jest nieprzetarta, na dużych odcinakach występują zaspy, zamieć śnieżna, widzialność ograniczona do 10 metrów. Wychodząc w góry prosimy o zachowanie ostrożności i rozwagę" - ostrzega Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

W masywie Babiej Góry obowiązuje drugi, a w Bieszczadach pierwszy stopień zagrożenia.

Dużo ponad metr śniegu

W środę o godzinie 6 rano na szczycie Kasprowego Wierchu leżało 140 centymetrów śniegu, na Śnieżce 106. W kolejnych godzinach śniegu może przybywać. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla górskich powiatów województw: dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Może dopadać kolejnych kilkanaście centymetrów. IMGW przewiduje również zamiecie i zawieje śnieżne.

Materiały przedstawiające zimę w waszych okolicach przesyłacie na Kontakt 24. Sypało nie tylko w regionach górskich, ale również na Śląsku czy Kaszubach.

Czytaj więcej na tvnmeteo.pl

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika