"Nasze stanowisko ws. ACTA było nieprzemyślane, nie miałem racji" - przyznał dzisiaj na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Rząd wycofuje się z kontrowersyjnej umowy, a internauci, choć cieszą się, że Polska nie podpisze ACTA, w większości nie pozostawiają na nim suchej nitki. Czekamy na wasze komentarze.
"W końcu jakaś dobra wiadomość. ACTA to był bubel prawny. Cieszę się, że premier w końcu to zrozumiał" - triumfuje internauta @NoWay. I choć przeciwnicy ACTA cieszą się, że Polska nie podpisze tej kontrowersyjnej umowy, to nie ma wątpliwości, że rząd musi włożyć wiele wysiłku, by odbudować zaufanie wśród młodych wyborców, szczególnie zaangażowanych w kwestię ACTA.
STRACILI ZAUFANIE DO RZĄDU
"Trochę za późno Panie Premierze, zaufanie raz stracone nigdy nie wróci" - uważa @Ło3k. W sieci nie brakuje komentarzy, że to zagranie czysto PR-owe: "wygląda to na rozpaczliwą próbę ratowania wizerunku PO wśród Polaków"- uważa internauta @markus652. Podobnego zdania jest @anty_POwiec: "Tusk się przestraszył słabego poparcia i od razu zmienia front."
Internauci drwią z całego zamieszania wokół ACTA: "brawa dla Pana Premiera i wszystkich pozostałych polityków. Najpierw coś podpisują, a dopiero potem poddają to przemyśleniom. Brawa i gratulacje za innowacyjny system podpisywania ustaw" - szyderczo decyzję premiera skomentował internauta @zażenowany.
Cel przeciwników ACTA został osiągnięty, "najważniejsze, że ACTA jest już historią! Przecież o to nam chodziło!" - cieszy się @inter.
POLSKA NIE CHCE ACTA
Donald Tusk podczas konferencji prasowej, poinformował, że zaproponował przywódcom partii należących do frakcji Europejskiej Partii Ludowej w PE odrzucenie ACTA w kształcie wynegocjowanym przez Komisję Europejską.
"Dochodzimy coraz bardziej do wniosku, że podobnie jak nasz punkt widzenia i moje stanowisko sprzed miesięcy, tak i same ACTA nie odpowiadają rzeczywistości XXI wieku" - powiedział premier.
Tusk zapewnił, że decyzja o wycofaniu się z ACTA nie jest podyktowana względami politycznymi, tylko tym, co oznaczałoby wprowadzenie ACTA. Jednocześnie zastrzegł, że nie twierdzi, iż przeciwnicy ACTA mają rację w stu procentach.
"Przekonują mnie argumenty i moja lawinowo rosnąca wiedza. Nie ukrywam, że w ostatnich kilku tygodniach sprawą ACTA zajmuję się od rana do wieczora" - zapewnił Tusk.
TO JESZCZE NIE KONIEC DYSKUSJI O ACTA
22 kraje unijne, w tym Polska, podpisały ACTA 26 stycznia w Tokio. W imieniu UE podpis pod umową złożył ambasador unijny w Japonii. O wstrzymaniu ratyfikacji ACTA zdecydowały rządy Polski, Czech i Łotwy. Zaś nie podpisały jej jeszcze Cypr, Estonia, Niemcy, Holandia i Słowacja. By umowa weszła w życie w Unii, musi zostać ratyfikowana przez Parlament Europejski oraz wszystkie kraje członkowskie. Dopiero wtedy ostateczną zgodę wydaje Rada UE (wstępną zgodę wydała jesienią ub.r.). 1 marca w PE ma się odbyć tzw. wysłuchanie dotyczące ACTA.
Swoje komentarze możecie zamieszczać w naszym serwisie, wysyłać na adres kontakt24@tvn.pl oraz smsem pod numer 516 4444 24.
Autor: db/jaś