O pamięć o tragedii i ofiarach Holokaustu oraz o ratowanie materialnych pamiątek po łódzkich Żydach apelowali uczestnicy poniedziałkowych obchodów 67. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. W uroczystościach wzięli udział nieliczni ocalali z łódzkiego getta, ich rodziny, ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner, przewodniczący łódzkiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej rabin Symcha Keller oraz władze miasta i województwa.
Fotorelację z uroczystości zamieścił na swoim profilu Reporter 24 stevenlodz.
Uroczystości rozpoczęła wspólna modlitwa na największym w Europie Cmentarzu Żydowskim przy ul. Brackiej. Pod pomnikiem ofiar getta złożono kwiaty i zapalono znicze.
Rabin Symcha Keller podkreślił, że to w łódzkim getcie toczyła się walka o godność, honor i szacunek dla życia ludzkiego. Dziś natomiast toczy się walka o ocalenie materialnej pamięci o łódzkich Żydach m.in. o ratowanie cmentarza żydowskiego i ostatniej łódzkiej synagogi. "Tamci ludzie toczyli walkę o człowieczeństwo, my toczymy walkę o zachowanie materialnych pamiątek i pamięci po tamtych ludziach" - mówił rabin.
Przeszli w Marszu Pamięci
Po uroczystościach na cmentarzu uczestnicy obchodów przeszli w tradycyjnym Marszu Pamięci na teren Memoriału Radegast - byłej stacji kolejowej, z której w latach 1941-44 odchodziły do obozów zagłady transporty Żydów z Europy, których wcześniej przywieziono do łódzkiego getta.
Tam otwarto wystawę "Żydzi Zachodnioeuropejscy w 70. rocznicę deportacji do Litzmannstadt Getto".
Cwi Beergman, jeden z ocalałych z łódzkiego getta zaapelował o pamięć o ofiarach Holokaustu, ofiarach łódzkiego getta. "My tu jesteśmy, bo my pamiętamy. Mamy nadzieję, że nasi następcy będą też to pamiętali" - mówił Beergman.
Na zakończenie uroczystości pod macewami będącymi fragmentem Pomnika Radegast, upamiętniającego wszystkich, którzy przeszli przez Litzmannstadt Getto, złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
"Lament pustych domów"
Jak podaje PAP, na wieczór w Parku Ocalałych, przed powstającym budynkiem Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, zaplanowano koncert "Lament pustych domów". W widowisku wystąpią zespół Klezzmates oraz pieśniarka Urszula Makosz. W ramach tegorocznych obchodów likwidacji łódzkiego getta zaplanowano także międzynarodowe warsztaty, spacery, wykłady, spotkania z ocalałymi i projekcje filmowe. Organizatorem obchodów jest w tym roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
W styczniu 1942 roku rozpoczęły się masowe deportacje Żydów z łódzkiego getta do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Całkowita likwidacja getta nastąpiła w sierpniu 1944 roku. Ostatni transport odjechał z Łodzi do obozu Auschwitz-Birkenau 29 sierpnia 1944 r. Według różnych źródeł, z łódzkiego getta ocalało jedynie 7-13 tysięcy osób.
Autor: mmt//tka