4 kwietnia przypada 220. rocznica bitwy pod Racławicami. W tej niewielkiej miejscowości w woj. małopolskim uczczono dziś pamięć bohaterów pierwszego zwycięskiego starcia insurekcji kościuszkowskiej. Film relacjonujący obchody zamieścił w serwisie Kontaktu 24 Stanisław Bernacki.
Pierwsze zwycięstwo podczas powstania
Do bitwy pod Racławicami doszło 4 kwietnia 1794 roku, w trakcie insurekcji kościuszkowskiej. Polskimi siłami dowodził naczelnik Tadeusz Kościuszko, zaś wojskiem rosyjskim kierował Aleksander Tormasow. Bitwa zakończyła się zwycięstwem wojska polskiego, co miało ogromne znaczenie dla powstańców, którzy uwierzyli, że można jeszcze ocalić państwowość Polski.
O sukcesie polskiego wojska zdecydował odważny atak kosynierów, którzy rozbili rosyjską piechotę i zdobyli działa przeciwnika. W bitwie wsławił się Wojciech Bartos, kosynier, który zgasił lont działa czapką. Za ten heroiczny gest został mianowany chorążym oraz dostał nazwisko Głowacki.
Była to pierwsza bitwa insurekcji kościuszkowskiej, do której doszło w 12 dni od początku powstania. Polskie oddziały liczyły około 6 tysięcy żołnierzy, z czego około 2 tysiące to chłopi uzbrojeni w kosy i piki. Mimo że rosyjskie wojsko nie było tak liczne, to było lepiej wyszkolone oraz wyposażone w działa. W starciu zginęło kilkuset Polaków oraz około 1000 Rosjan. Kilkuset rosyjskich żołnierzy zostało rannych lub trafiło do niewoli.
Autor: aka//tka