"13 XII Pamiętamy" - taki napis ustawili ze zniczy bydgoszczanie o północy na Starym Rynku dla upamiętnienia 31. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W czwartek uroczystości odbędą się w całym kraju. Zdjęcia z Bydgoszczy zamieścił w naszym serwisie internauta @Tomekk.
Uroczystość o północy zorganizowało stowarzyszenie "Młodzi Demokraci". Po południu w kościele pw. św. Andrzeja Boboli przy pl. Kościeleckich odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar i represjonowanych w stanie wojennym. Z kolei o godz. 19 pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1981 roku mieszkańcy złożą wiązanki kwiatów i zapalą znicze.
Uroczystości w całym kraju
Uroczystości i manifestacje w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego odbędą sie w całym kraju. Prezydent Bronisław Komorowski odwiedzi Areszt Śledczy Warszawa-Białołęka, gdzie weźmie udział w spotkaniu byłych internowanych opozycjonistów. PiS organizuje w stolicy manifestację. Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości ma się rozpocząć o godz. 18 przed pomnikiem Wincentego Witosa na pl. Trzech Krzyży.
W wielu miastach w ramach obchodów zorganizowano również m.in. wystawy i dyskusje.
31 lat temu...
13 grudnia 1981 roku godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.
SB i milicja jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i "Solidarności". W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 80 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.
Autor: js/jaś