tvnpix

"Najlepszy prezent urodzinowy. Dzięki kosmosie!". Reporterzy 24 na tropie bolida

Bolid, który pojawił się w sobotę około godz. 19 na niebie, pochodził z roju meteorów o nazwie Taurydy Północne. Taką informację podali eksperci z polskiej Pracowni Komet i Meteorów. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy Wasze zdjęcia i filmy oraz relacje z tego niesamowitego zjawiska.

 

 

 

 

 

 

 

Zachwycający spektakl na polskim niebie można było zobaczyć w sobotni wieczór. W sieci zawrzało, również na Kontakt 24 dostaliśmy wiele wiadomości o kuli ognia widzianej na niebie.

Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik poinformował na swoim fanpage'u "Z głową w gwiazdach" o bardzo jasnym rozbłysku na północnym niebie.

- Przed chwilą wydarzyło się coś niesamowitego - mówił. - Na lewo od Wielkiego Wozu zobaczyłem gigantycznego bolida. Miał zielono-żółtą barwę. Pozostawił po sobie ślad na kilkadziesiąt sekund - dodał.

Wielu świadków zdarzenia

Otrzymaliśmy informacje od setek osób, które widziały bardzo jasny rozbłysk. "Ładnie to wyglądało, najpierw zrobiło się bardzo jasno. Potem było widać to 'coś' i później przez kilka sekund dużą smugę" - relacjonował Mariusz.

"Też z mężem to widzieliśmy. Śliczny kolor, mega rozbłysk światła, chwila i została smuga dymu" - pisała Nesca. "Aż mi się nogi ugięły z wrażenia!" - dodała mrowa889. "To było niesamowite. Biała kula i te 'iskry'. Nigdy czegoś takiego nie widziałem", "najlepszy prezent urodzinowy. Dzięki kosmosie!" - pisali kolejni internauci.

Zagadka rozwiązana?

Nagrania rozbłysku analizują eksperci, którzy mają już pierwsze wnioski.

"Na chwilę obecną możemy powiedzieć, że meteoroid, który wszedł w ziemską atmosferę pochodził z roju Taurydów Północnych. W przypadku zjawisk pochodzenia kometarnego nie ma mowy o tym, aby do powierzchni Ziemi zdołał dolecieć jakikolwiek meteoryt" - zaznaczają specjaliści z Pracowni Komet i Meteorów.

"Taurydy to rój meteorowy pochodzący od komety 2P/Encke. Nie wyróżnia się on specjalnie swoją aktywnością. Zenitalna liczba godzinna (ZHR), czyli liczba meteorów, które zaobserwować możemy w idealnych warunkach pogodowych oraz radiantem w zenicie wynosi ok. 5 zjawisk na godzinę. Rój ten często zaskakuje bardzo jasnymi zjawiskami. Dodatkowo w tym roku według modelu brytyjskiego astronoma Davida Asher’a, Taurydy pomiędzy 29 października a 10 listopada powinny wykazać wyraźnie większą aktywność niż w latach ubiegłych. Ostatnio tego typu sytuacja miała miejsce w 2005 roku" - piszą dalej.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

Ty również widziałeś to niesamowite zjawisko? Czekamy także na Wasze komentarze, zdjęcia i nagrania!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Autor: mab/kka/aw Źródło: tvnmeteo.pl