tvnpix
Foto: Tomasz Pestka 112Tychy

Na niebie chmury, a w ich środku dziura

Nad Tychami i Babiogórskim Parkiem Narodowym pojawiło się rzadkie zjawisko cavum, czyli dziura w chmurze. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Na Tychami (Śląskie) niecodzienne zjawisko zwane cavum zaobserwował Reporter 24 Tomasz Pestka 112Tychy. Z kolei Sebastian Skonieczny przesłał nam zdjęcie z Babiogórskiego Parku Narodowego (Małopolskie).

Cavum - dziura w chmurze

Aby powstał otwór zwany cavum, chmura musi być silnie wychłodzona, do -30 stopni Celsjusza. Tego typu zjawiska tworzą się, gdy w atmosferze nie występują gwałtowne ruchy i powietrze jest czyste.

Jak tłumaczą eksperci, cavum to otwór w cienkiej warstwie chmury zbudowanej z przechłodzonych kropelek wody. Z wnętrza otworu wypada virga (opad niedocierający do powierzchni ziemi, gdyż wcześniej paruje lub sublimuje) albo chmura Cirrus w postaci włóknistych kosmyków.

Jak rozpoznań cavum?

"Cavum oglądane bezpośrednio pod nim jest najczęściej koliste, z większej odległości natomiast przybiera kształt owalny, a w miarę upływu czasu zwiększa swoje rozmiary" - czytamy w opracowaniu "Nowa klasyfikacja chmur", opublikowanym w ubiegłym roku w "Przeglądzie Geofizycznym".

Autorzy - Dorota Matuszko z Zakładu Klimatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Jakub Soroka z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - wymieniają inne stosowane nazwy tego zjawiska, w tym "dziura w chmurze", "prześwity poopadowe", "smugi dyssypacyjne", "negatywna smuga kondensacyjna" czy "dziura opadowa". Potocznie pojawia się też nazwa "dziurkacz".

Czytaj też na tvnmeteo.pl

 

 

 

 

 

Autor: dd//rzw Źródło: TVN Meteo

Komentarze (1)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

Kęty małopolskie

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   • Udostępnij komentarz w:
   • Kopiuj
   Pomoc | Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.